Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Nie każdy ból w nadbrzuszu, brak łaknienia, uczucie nudności czy zgaga, świadczą o poważnej patologii przełyku, żołądka czy jelit.

Dyspepsja to zespół dolegliwości pojawiających się w środkowej części nadbrzusza tj. w okolicy dołka podsercowego. Różnorodność objawów powoduje, że wyróżniamy kilka postaci niestrawności. Część z nich towarzyszy zmianom organicznym w przewodzie pokarmowym, pozostałe określamy mianem niestrawności czynnościowej.

Rodzaje niestrawności czynnościowej

Postać pseudowrzodowa charakteryzuje się bólami głodowymi bądź nocnymi, które łagodnieją po spożyciu posiłków lub lekach zobojętniających kwas solny w żołądku. U chorych cierpiących na ten rodzaj niestrawności nie rozpoznawano dotąd choroby wrzodowej i aktualnie nie mają oni zmian w badaniu endoskopowym (gastroskopia).

W postaci podobnej do zapalenia przełyku dominuje zgaga, ból wzdłuż przełyku lub w dołku podsercowym. Mogą towarzyszyć im kwaśne bądź puste odbijania. Podobnie jak w poprzedniej postaci nie stwierdza się zmian w badaniu endoskopowym. Obserwuje się w przełyku prawidłowe pH i ciśnienie mięśnia zwieracza, który zabezpiecza przed cofaniem się treści żołądkowej.

Niestrawność pseudojelitowa objawia się uczuciem sytości i ciężaru wcześnie występującymi po posiłkach oraz wzdęciami brzucha. W tej postaci nie obserwujemy innych typowych oznak chorób jelit np. zaburzeń oddawania stolca i nie znajdujemy zmian morfologicznych w badaniach dodatkowych.

Postać mieszaną rozpoznajemy na podstawie dolegliwości charakterystycznych dla co najmniej dwóch wyżej wymienionych rodzajów niestrawności.

Przyczyny niestrawności czynnościowej

Zaburzenia pracy żołądka i jelita cienkiego, polegające na braku koordynacji aktywności skurczowej, prowadzą do opóźnienia bądź przyspieszenia opróżniania żołądka lub pojawienia się odpływów wstecznych. Wydzielanie soku żołądkowego może być zbyt duże lub zbyt małe w stosunku do przyjętego pokarmu. Część osób z powodów psychogennych ma podwyższoną percepcję bólu (są bardziej wrażliwi na ból).

Rozpoznanie niestrawności czynnościowej

ustala się na podstawie dolegliwości trwających minimum 4 tygodnie, jeżeli badanie radiologiczne przewodu pokarmowego i ultrasonograficzne jamy brzusznej nie ujawniają żadnych patologicznych zmian. W badaniu endoskopowym u części chorych znajduje się niewielkiego stopnia nieżyt błony śluzowej żołądka. Wymienione badania są konieczne, ponieważ stwierdzane dolegliwości mogą być symptomami m.in. choroby wrzodowej, nowotworu przewodu pokarmowego, patologii wątroby i dróg żółciowych.

Dekalog dyspeptyka

Wszyscy cierpiący na niestrawność, niezależnie od wywołującej ją przyczyny, powinni przestrzegać następujących zaleceń:
  1. Posiłki spożywać niewielkie, ale często, 5-6 razy dziennie.
  2. Jadać regularnie, o tei samej porze.
  3. Jeść powoli, dokładnie żuć, nie połykać dużych kęsów.
  4. Unikać zmęczenia tuż przed jedzeniem i odpoczywać nieco po jedzeniu (ale nie leżeć, bo sprzyja to cofaniu się treści żołądkowej do przełyku).
  5. Unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, wzdymających, gorących oraz ostrych przypraw.
  6. Kolację spożywać na 2 godziny przed snem.
  7. Dbać o dostateczną ilość snu.
  8. Nie pić alkoholu, nie palić papierosów (zwłaszcza na czczo).
  9. Pokarmy stałe popijać umiarkowaną ilością płynów.
  10. Do posiłków siadać w dobrym nastroju, a w czasie jedzenia nie prowadzić denerwujących rozmów, nie załatwiać interesów, nie czytać gazet ani listów.

Dr med. EWA WYSOCKA internistaWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej