Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Leki roślinne w chorobach i zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego oraz gruczołów trawiennych

Choroby układu pokarmowego są bardzo poważnym problemem we współczesnym świecie. Oceniając społeczną rangę różnych chorób, prymat przyznaje się zwykle chorobom serca i układu krążenia oraz chorobom nowotworowym. Wynika to z faktu, że choroby te są najczęstszą przyczyną zgonów. Jeśli zamiast wskaźnika śmiertelności, uwzględnimy takie wskaźniki jak: zachorowalność, hospitalizację, absencję chorobową, na pierwsze miejsce wysuną się wtedy choroby układu pokarmowego. Ocenia się, że co roku około 15 proc. ludności cierpi na ostre lub przewlekłe zaburzenia układu pokarmowego. Częstość chorób przewodu pokarmowego oraz gruczołów trawiennych jest spowodowana ogromną ilością zagrożeń, jakie stwarza środowisko dostarczające żywności oraz błędne nawyki żywieniowe.

W leczeniu chorób układu pokarmowego } szeroko stosuje się leki pochodzenia roślinnego. Jako środki pobudzające wydzielanie soku żołądkowego (stomachica) oraz ułatwiające trawienie (digestwa) stosuje się zwykle: korzeń mniszka, ziele tysiącznika, liść bobrka, ziele drapacza, ziele piołunu, a przede wszystkim liść mięty pieprzowej. Jako środki działające żółciopędnie (cholagoga), żółciotwórczo (cholere- tica) i leczniczo na drogi żółciowe (cholethera- peuthica) obok korzenia rzodkwi, ziela dziurawca, ziela karczocha, z dużym powodzeniem stosuje się ziele bylicy bożego drzewka. Za podstawowy środek przeciwwymiotny (antieme- tica) uważa się kłącze imbiru, a przeciwbiegunkowy (antidiarrhoica) korę dębu. Głównymi środkami przeczyszczającymi (laxantia) są: olej rycynowy i liść senesu.

Dzikie gatunki mięty były jednymi z pierwszych roślin leczniczych znanych ludzkości. ' Miętę opisuje staroegipski Papirus Ebersa. D Znali ją Persowie, Grecy, Rzymianie. Nie była to jednak mięta pieprzowa, gdyż znana była dopiero w XVII wieku. Mięta pieprzowa (Men- tha pipeńta) jest potrójnym mieszańcem, powstałym przez skrzyżowanie mięty kędzierzawej, która jest mieszańcem mięty długolistnej i okrągłolistnej, z miętą nadwodną. Liść mięty pieprzowej zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. Liść mięty jest skutecznym środkiem w zaburzeniach trawienia. Wykazuje także właściwości przeciw- bakteryjne. Napar pobudza czynności wydziel- nicze żołądka i wątroby, jednocześnie działa rozkurczowo. Liść mięty jest podstawowym składnikiem większości mieszanek ziołowych stosowanych w różnych schorzeniach układu pokarmowego.

W starożytności i średniowieczu bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) uważana była za roślinę leczniczą o uniwersalnym działa- A niu. Była surowcem do sporządzania balsamów. Obecnie ziele bylicy bożego drzewka 3 należy do grupy podstawowych surowców zielarskich służących do wytwarzania leków stosowanych w przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Zawarte w tym zielu hydroksykumaryny skutecznie pobudzają czynności wy- dzielnicze żołądka i wątroby. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że związki te wykazują 2-4-krotnie silniejsze działanie żółcio- twórcze niż kwas dehydrocholowy (wzorcowa substancja żółciotwórcza).

Imbir jako roślina lecznicza opisany jest w najstarszych chińskich księgach medycznych. Zalecany był w dolegliwościach żołądko- wo-jelitowych. Z medycyny Dalekiego Wschodu przeniknął do lecznictwa europejskiego. Kłącze imbiru figurowało w najstarszych farmakopeach europejskich. Imbir lekarski (Zin- giber officinale) jest rośliną tropikalną, której ojczyzną jest gorąca i wilgotna strefa południowo-wschodniej Azji. Głównymi składnikami kłącza imbiru są: olejek eteryczny o ostrym, aromatycznym zapachu oraz fenyloalkanony (gingerole i szogaole) - związki o silnych właściwościach przeciwwymiotnych. Działanie prze- ciwwymiotne preparatów imbirowych potwierdzone zostało wieloma badaniami klinicznymi. Próba przeprowadzona na kadetach podczas podróży statkiem wykazała znaczną redukcję wymiotów przy chorobie morskiej. Eksperyment z grupą osób poddanych zabiegom lapa- roskopowym wykazał redukcję wymiotów pooperacyjnych. Stwierdzono też zapobiegawcze działanie w przypadku wymiotów spowodowanych chemioterapią. Preparaty imbirowe uważane są za skuteczne środki przeciwwymiotne, nie wykazujące tych działań ubocznych co środki syntetyczne.

Dęby, potężne drzewa symbolizujące silę, należą od wieków już do grupy najważniejszych roślin leczniczych. Surowiec farmaceutyczny (korę) dostarczają dwa gatunki: dąb szypułkowy (Quercus robur) i bezszypułkowy (Quercus ses- silis). Kora dębu jest typowym surowcem garbnikowym. Zawiera garbniki, zwane też taninami, które działają ściągająco i bakteriobójczo. Preparaty z kory dębowej posiadają duże znaczenie w leczeniu nieswoistych, ostrych chorób biegunkowych. Ich działanie przeciwbiegunkowe jest wynikiem wiązania białek przez garbniki, co powoduje uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych, hamowanie drobnych krwawień oraz ochronę przed bakteriami. Garbniki przeciwdziałają rozrzedzeniu mas kałowych, odwodnieniu organizmu i nadmiernemu ubytkowi soli mineralnych. Preparaty z kory dębowej stosuje się w biegunkach wywołanych przez bakterie lub substancje chemiczne, drażniące lub uszkadzające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Preparaty te mogą też być cennymi środkami w leczeniu podostrych i przewlekłych nieżytów żołądka i jelit.

Tropikalne krzewy o botanicznej nazwie rodzajowej "strączyniec" dostarczają surowca do wytwarzania podstawowych środków w leczeniu zaparć. Surowiec farmaceutyczny, czyli liście lub strąki, pozyskuje się z dwóch gatunków: ze strączyńca ostrolistnego (Cassia senna) oraz wąskolistnego (Cassia angustifolia). Botaniczna nazwa "strączyniec" używana jest rzadko, znacznie częściej spotykamy się z nazwą "senes". W literaturze medycznej senes wymieniany jest w grupie antrachinonowych roślin o właściwościach przeczyszczających, do której należą również: kruszyna pospolita, szakłak ciernisty i amerykański, rzewień dłoniasty, aloes uzbrojony. Preparaty otrzymywane z surowców antrachinonowych uważane są za środki przeczyszczające o najwyższej aktywności terapeutycznej. Preparaty te nie mogą być jednak stosowane przy ostrych schorzeniach jelit oraz w czasie ciąży i karmienia. Długotrwałe ich stosowanie lub nadużywanie może też niekorzystnie wpłynąć na perystaltykę jelit, może spowodować tzw. zleniwienie jelit. Strączyńce oraz otrzymywane z nich preparaty są najczęściej stosowanymi środkami przeczyszczającymi. Ich popularność wiąże się z dużą skutecznością w leczeniu zaparć.

Wykaz leków roślinnych stosowanych w chorobach i zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego oraz gruczołów trawiennych

Succus Taraxaci - sok ze świeżego korzenia mniszka. Wskazania: niestrawność, brak łaknienia, bezsoczność, niedomagania czynnościowe wątroby.

Succus Hyperici - sok ze świeżego ziela dziurawca. Wskazania: stany zapalne żołądka i jelit, dyskinezy dróg żółciowych, zaburzenia wytwarzania żółci.

Cynacholin - wyciąg z ziela karczocha. Wskazania: schorzenia żołądkowo-jelitowe (zespół dyspeptyczny z nudnościami, wymiotami, wzdęciami, zaparciami, bólami w jamie brzusznej), pomocniczo w podwyższonym poziomie triglicerydów i cholesterolu w surowicy krwi.

Artecholin - wyciąg złożony, którego głównym składnikiem jest wyciąg z ziela bylicy bożego drzewka. Wskazania: zaburzenia czynności wątroby, zwłaszcza wytwarzania żółci, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, pomocniczo w schorzeniach miąższu wątroby.

Avioplant - mikronizowane kłącze imbiru. Wskazania: zapobieganie nudnościom i wymiotom, przeciw objawom choroby lokomocyjnej.

Enterosol - wyciąg złożony, którego głównym składnikiem jest wyciąg z kory dębu. Wskazania: biegunki, stany zapalne żołądka i jelit.

Oleum ricini - olej rycynowy, olej z nasion rącznika. Wskazania: jako środek przeczyszczający w ostrych i przewlekłych zaparciach.

Laxiplant - mikronizowany liść senesu. Wskazania: jako środek przeczyszczający w ostrych i przewlekłych zaparciach.

Liść mięty pieprzowej - Zioła Apteczne. Wskazania: w zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka, kolce jelitowej, braku łaknienia, jako środek wzmagający wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Ziele dziurawca - Zioła Apteczne. Wskazania: w zapaleniu błony śluzowej żołądka i jelit, w osłabieniu czynności wątroby, w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Liść senesu - Zioła Apteczne. Wskazania: w zaparciach jako środek przeczyszczający.

Gastrovit - Zioła Apteczne, mieszanka ziołowa, której głównymi składnikami są: ziele dziurawca i liść mięty pieprzowej. Wskazania: zaburzenia trawienne objawiające się wzdęciami, bólem brzucha, odbijaniem i zgagą.

Cholavit - Zioła Apteczne, mieszanka ziołowa, której głównymi składnikami są: liść mięty pieprzowej, ziele dziurawca i owoc kminku. Wskazania: niestrawność wywołana niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci.

Regulavit - Zioła Apteczne, mieszanka ziołowa, której głównymi składnikami są: kora kruszyny i morszczyn. Wskazania: otyłość, zaburzenia czynności wydzielni- czych i ruchowych przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, zaparcia.

Dr JERZY JAMBORWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej