Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Endoskopia przewodu pokarmowego

Przypominam sobie z dzieciństwa film, w którym bohaterowie zostali cudownie zmniejszeni i wędrowali we wnętrzu przewodu pokarmowego, oskrzeli, naczyń krwionośnych innego człowieka. Pamiętam moje odczucia, że to przecież fantazja. Nie przypuszczałem, że za kilkanaście lat podobna "wędrówka" stanie się moim udziałem jako lekarza-endoskopisty. Bez cudów.

Zajrzeć "do środka", obejrzeć narządy wewnętrzne żyjącego człowieka - to jedno z najważniejszych dążeń medycyny. Zobaczyć, aby ocenić i rozpoznać rodzaj schorzenia, a potem prawidłowo leczyć. Jeszcze nie tak dawno, do XIX wieku lekarz dysponował tylko słuchawkami. Dzisiaj może posłużyć się wieloma nowoczesnymi urządzeniami pozwalającymi coraz dokładniej zobrazować, co się dzieje w poszczególnych narządach chorego człowieka.

Trochę historii

Jedną z nowoczesnych dziedzin diagnostyki medycznej jest endoskopia przewodu pokarmowego. Badanie polega na bezpośrednim obejrzeniu wybranego odcinka przewodu pokarmowego. Idea liczy sobie już ponad sto lat, lecz początkowo czynione próby zaglądania do świata układu trawiennego za pomocą sztywnej rurki oświetlanej żarówką miały swoje istotne ograniczenia. Poza słabą jakością obrazu, ograniczony był zakres badania - ze względu na bardzo kręty przebieg przewodu pokarmowego - sztywny wziernik pozwalał obejrzeć jedynie niewielki początkowy i końcowy jego odcinek. Trzeba jednak zaznaczyć, że sztywne 30-centymetrowe wzierniki (lecz z nowoczesnym oświetleniem) są ciągle jeszcze wykorzystywane do oglądania odbytnicy (tzw. rektoskopia). Zaletą ich jest niski koszt i prostota.

Postęp stał się możliwy dzięki wynalezieniu światłowodów, czyli giętkich włókien szklanych - ich wiązka może skutecznie przewodzić światło na odległość, a więc także ze źródła światła zlokalizowanego na zewnątrz do wnętrza przewodu pokarmowego. Co ważniejsze uporządkowana wiązka takich włókien może także odbierać obraz z wnętrza i przekazywać na zewnątrz. W ten sposób powstał w 1958 roku pierwszy giętki endoskop optyczny, czyli fiberoskop. Od tamtego czasu przyrząd został oczywiście znacznie udoskonalony.

Endoskop optyczny

Współczesny endoskop optyczny ma wygląd czarnego węża (szczelna osłonka pokrywająca przyrząd ma kolor czarny) lub inaczej giętkiego pręta o średnicy nieco poniżej lub powyżej 1 cm oraz długości 60-160 cm, zależnie od przeznaczenia przyrządu. Wewnątrz znajdują się dwie wiązki światłowodów. Jedna przekazuje do wnętrza tzw. zimne światło (nie przekazuje ciepła wytwarzanego przez żarówkę) . Druga odbiera i przewodzi obraz na zewnątrz. Ponadto wewnątrz przyrządu przebiegają cięgna umożliwiające zaginanie końcówki endoskopu we wszystkie strony. Znajdują się tam także wąskie kanały pozwalające podać powietrze do przewodu pokarmowego celem rozszerzenia jego światła (ułatwia to oglądanie) oraz wodę do spłukania. Dzięki tym kanałom po przyłączeniu na zewnątrz ssaka można odessać płynną treść. Osobny kanał służy do wprowadzenia przez endoskop dodatkowego przyrządu - najczęściej są to kleszczyki biopsyjne, dzięki którym można uszczypnąć milimetrowy skrawek tkanki do badania mikroskopowego. Mogą to być jednak i inne przyrządy, których wybór i możliwości wykonywania drobnych zabiegów są coraz większe. Dzięki temu endoskopia coraz częściej jest nie tylko badaniem diagnostycznym, ale także działaniem leczniczym.

Endoskop kończy się głowicą służącą jako uchwyt dla lekarza - endoskopisty. Na głowicy znajdują się pokrętła sterujące cięgnami oraz przyciski kierujące płukaniem, ssaniem i podawaniem powietrza. Na szczycie głowicy umieszczony jest okular, przez który lekarz jednym okiem obserwuje obraz. Z okularu można także za pomocą dodatkowego urządzenia przekazać obraz na monitor telewizyjny.

Wideoendoskopia

Dalszym postępem stało się wprowadzenie wideoendoskopów. Wygląd przyrządu i idea badania taka jak wyżej opisany, lecz wiązka światłowodu została zastąpiona wiązką elektroniczną. Na końcówce takiego endoskopu zainstalowano minikamerę. Z niej elektroniczny impuls przesyłany jest do procesora, gdzie przetwarzany jest w obraz na ekranie monitora telewizyjnego. To nowe rozwiązanie sprawia, że urządzenie jest trwalsze (światłowód przewodzący obraz jest najczulszym, najsłabszym jak również najdroższym elementem endoskopów optycznych) i co najważniejsze poprawia jakość uzyskanego obrazu oraz umożliwia jego dalszą obróbkę (np. powiększenie) i łatwą rejestrację (np. na wideo). Lekarz już nie spogląda do małego okularu w głowicy przyrządu, lecz wszystko obserwuje na ekranie monitora. Takie rozwiązanie pozwala także swobodnie obserwować przebieg badania przez innych lekarzy oraz przez samego chorego. Warto tu wspomnieć, że wartość zarówno endoskopów optycznych, jak i wideoendoskopów jest bardzo wysoka - kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden przyrząd. Natomiast pełne wyposażenie dobrej pracowni endoskopowej to kilkaset tysięcy złotych. Pomimo tych ogromnych kosztów endoskopia w Polsce jest coraz bardziej dostępna. Na zakończenie życzę wszystkim zdrowia.

BŁAŻEJ SZUFLAK - chirurgWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej