Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
bł. Maurycy Tornay

(1910 - 1949)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 11 sierpnia urodzonego sto lat temu bł. Maurycego Tornaya, szwajcarskiego misjonarza męczennika.

     Urodził się w głęboko religijnej rodzinie w Orsieres w kantonie Valais. W 21. roku życia wstąpił do zakonu kanoników regularnych. Nowicjat odbywał w klasztorze znajdującym się na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda. Już wtedy myślał o pracy misyjnej w Chinach. I tam skierowali go przełożeni po ślubach wieczystych - do Weisi, gdzie studiował teologię i język chiński. W 1938 r. w Hanoi przyjął święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pozostał w Weisi, gdzie był wychowawcą kleryków. Na początku 1945 r. został proboszczem w Yerkalo, w jedynej wówczas istniejącej na terenie Tybetu parani katolickiej. W tym czasie władze, eliminując chrześcijaństwo z Tybetu, zażądały, aby Maurycy opuścił ten teren. Gdy zdecydowanie odmówił i postanowił zostać razem z wiernymi, dokonano napadu na jego dom i grożono mu śmiercią.

     Ostatecznie, za radą biskupa, przeniósł się do pobliskiej miejscowości, skąd utrzymywał kontakt z parafianami i starał się - także przez placówki dyplomatyczne, w tym nuncjaturę - o zgodę na powrót. Kiedy starania nie przyniosły rezultatu, postanowił udać się do ówczesnego Dalajlamy XIV. W drodze, 11 sierpnia 1949 r., został zamordowany wraz z jedną z towarzyszących mu osób. Miał 39 lat.

     "Maurycy Tornay odkrył, że aby odpowiedzieć wielkodusznie na Boże wezwanie, «trzeba iść aż do końca», kochać w sposób heroiczny. (...) Rozpoczyna od tego, że staje się Tybetańczykiem wśród Tybetańczyków; kocha ten kraj, znajduje w nim nową ojczyznę" - mówił o ks. Maurycym Tornayu papież Jan Paweł II, który 16 maja 1993 r. ogłosił go błogosławionym.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010


Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa
Amy Welborn
Zainteresowanie postacią świętej Marii Magdaleny przeżywa dziś renesans. Przez całe wieki jej osobę interpretowano na wiele różnych sposobów. Kim naprawdę była? Apostołką Apostołów? Świętą grzesznicą? Niosącą mirrę? Boginią?... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej