Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O warunkach trwałej przyjaźni

  1. Nie trzeba zaprzyjaźnić się z kimś, kogo się nawet nie lubi - trzeba więc tę osobę darzyć sympatią. Ale nie każdy, kogo się lubi, jest przyjacielem.

  2. Przyjaźń jest stosunkiem symetrycznym. Zakłada się "równość stron". Chodzi tu o wiek (np. nie jest możliwa przyjaźń miedzy matką a niemowlęciem), o poziom intelektualnego rozwoju, bo przyjaźń musi się wokół czegoś owijać.

  3. Przyjaciele wybierają siebie wzajemnie, traktują się inaczej niż inne napotkane osoby: Jestem twoim przyjacielem, jeśli i ty jesteś nim dla mnie.

  4. Łączy tych ludzi wspólna pasja, zainteresowania, hobby, np. wędrówki po górach, kolekcjonowanie plakatów czy choćby hodowla chomików. Jeśli nie będzie się miało wspólnej pasji, trudno się zaprzyjaźnić. Samo pragnienie posiadania przyjaciela nie wystarczy.

  5. Musi zaistnieć porozumienie duchowe. Jeśli kolega nie potrafi mnie zrozumieć ani ja jego, wówczas nie spodziewajmy się narodzin tej sympatycznej więzi.

  6. Przyjaźń jest tolerancyjna, bo akceptuje przyjaciela takim, jakim jest, nawet z jego wadami. Będzie mobilizowała go do rozwoju, ale jednocześnie okaże wyrozumiałość dla jego słabości.

  7. Od przyjaciół wymagamy więcej niż na przykład od kolegów czy znajomych. Oczekujemy więc pełnego zaufania i zaangażowania, kiedy znajdziemy się w kłopotach, bo dzielić się radością to dwa razy tyle radości, dzielić się smutkiem to połowa smutku.

  8. Pomoc przyjacielowi jest oczywista, ale nie zbudujemy przyjaźni tylko dlatego, że druga osoba jest nam potrzebna, aby np. pomagać w rozwiązywaniu zadań czy pożyczać pieniądze. Tu nie wchodzi w grę korzyść czy interes. Faktem jest, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie", ale pomoc ma być czymś wyjątkowym i nigdy nie wymuszonym.

  9. Prawdziwi przyjaciele, przebywając ze sobą nie nudzą się. Są szczęśliwi, że mogą się spotkać, rozmawiać, odkrywać coraz to nowe pokłady ducha. Ubogacają się nawzajem. Przyjaźń nie podtrzymywana wygasa. "Jeśli masz przyjaciela, odwiedzaj go często, ponieważ ciernie i zielska zarastają ścieżkę, którą się nie chodzi" - głosi stara sentencja.

  10. Przyjaciele są wolni od zazdrości. Do dwóch osób może dołączyć trzecia, bo z natury swej przyjaźń jest otwarta na poszerzenie kręgu znajomych.



Wasze komentarze:
 Gość: 18.06.2012, 15:51
 Fajne!!!
 Kinga: 14.08.2011, 17:45
 chciałabym mieć takiego przyjaciela ... :(
 fale_morskie@buziaczek.pl: 29.01.2010, 13:53
 Między słowami: przyjaźń to biznes, ale kryptobiznes...
 Jarek Rucinski(JEZU UFAM TOBIE: 20.06.2009, 14:04
 KOCHANY PANIE JEZUSIE PRZYCHODZE DO CIEBIE JAKO GRZESZNIK .WIEM JAKI JESTEM MARNY I GŁUCHY NA TWOJE WOŁANIE .LECZ NIE JESTEM JUŻ TAKI JAK BYŁEM KIEDYŚ.DZIĘKI TOBIE WZRASTAM WE WIERZE I UFNOSCI PIEKNEJ MIŁOŚĆI.KOCHAM CIEBIE CAŁYM SWOIM SERCEM DUSZĄ I UMYSŁEM.PROSZE ABYŚ ZAOPIEKOWAŁ SIĘ NAMI WSZSYTKIMI ABY KAZDY NASTEPNY DZIEN ZYCIA NASZEGO BYL DAREM DROGI TWOJEJ .CHCE PODZIEKOWAC CI ZA WSZYSTKO.I PRZEPRSZAM ZA MARNOŚĆ MOJEGO ŻYCIA.MÓDL SIĘ ZA NAMI PROSZE STARSZY BRACIE.JESTES DLA MNIE KRÓLEM I ZBAWICIELEM .DOBRYM PASTERZEM I NAUCZYCIELEM MISTRZOWSKIM TALENCIE.KOCHAM CIEBIE .AMEN
 Seat: 09.03.2008, 22:42
 O nie, co to, to nie! Zgadzam się z przedmówcami co do punktu 2., ale nie mogę się zgodzić z tym przykładem matka-dzecko. Tu przyjaźń jest nie tylko możliwa, jest konieczna! I nie chodzi tu o poufałość, o sprowadzenie rodzica do roli "kumpla". Dziecko to człowiek a nie jakiś podrzędny rodzicowi podmiot. Oczywiście, jeżeli rozmawiamy o przyjaźni człowiek-człowiek. Dziecko, lat 19.
 Pater: 17.02.2008, 17:13
 ja też bym się nie zgodził z punktem drugim jeżeli chodzi o wiek przykład jest dobry podany ale jest możliwa przyjaźń z starszymi czy młodszymi od siebie Pozdrawiamt
 Aldona: 20.10.2007, 08:47
 nie do końca zgodzę się z punktem 2. moja Przyjaciółka jest o wiele starsza ode mnie a mimo to jest to najprawdziwsza, piękna Przyjaźń
 Marylek :0): 26.09.2007, 16:39
 Niby takie proste, a jednak tak trudne... Ale piękne... taka powinna być każda prawdziwa przyjaźń... do tego trzeba dążyć... :0)
 Ania: 25.08.2007, 20:07
 Bardzo mądre i prawdziwe słowa :)


 Aneczka: 14.08.2007, 11:23
 Piękne
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej