|
10 przykazań młodego człowieka
- Także ty czuj się odpowiedzialny za szczęście twojej rodziny. Rodzina to obowiązek, w którego wypełnianie musimy mieć wszyscy wkład. Rodzina to nie krowa, którą się jedynie doi.
- Pamiętaj o tym, że twoi rodzice to również ludzie: oni także mogą mieć chwile słabości, znudzenia czy zniechęcenia.
- Ty również możesz pomóc im stać się dobrymi rodzicami. Oczywiście, że możesz! Okazuj im miłość, zrozumienie; wykorzystując niektóre cudowne momenty waszego rodzinnego życia, rozmawiaj z nimi szczerze, mów im o twoich problemach. Tylko w ten sposób możecie się do siebie nieustannie zbliżać i wzajemnie uczyć: oni, by stawać się lepszymi rodzicami, ty by być lepszym dzieckiem.
- Rozmawiaj! Rozmawiaj! Rozmawiaj! Cisza i obojętność mogą ranić o wiele bardziej, aniżeli broń. Przychodzisz do domu, jesz i pijesz, wszystko w ciszy. Po obiedzie wychodzisz jakby nigdy nic, nie mówiąc tym nikomu. Czy takie zachowanie wydaje ci się uczciwe? Rodzice mają prawo (co najmniej to) do szacunku, choćby takiego, jaki masz w stosunku do swoich przyjaciół.
- Nie traktuj ojca, jakby był jedynie portfelem, a matki, jakby była służącą.
- Nie zauważaj jedynie tego, że zupa jest przesolona, ale i pochwal udane danie wypowiadając zwykłe "dziękuję". Rodzice także potrzebują twojej czułości: "jak się czujesz?", "do zobaczenia", "czy pozwalacie mi na...", "na pewno do ciebie zadzwonię".
- Nie bądźcie okrutni; nie wracajcie do domu o 2,3 czy 4 nad ranem! Wydaje się, że kiedy cię nie ma w domu, rodzice mogą spać jakby nigdy nic? Przecież wiesz, że tak nie jest. Kiedy byłeś niemowlakiem, nie spali przez wiele nocy, by się tobą zajmować. Wtedy było to konieczne, ale czy muszą to robić również teraz? Czy ty, który jesteś silny i zdrowy, masz prawo do stawania się przyczyną ich bezsenności tylko dlatego, że pragniesz bawić się również w nocy. Nie przyczyniajcie się do tego, aby wasi rodzice cierpieli na "chorobę dziecka".
- Szanuj ich zdanie w ważnych sprawach: "W moim życiu chciałbym zostać... Wiem, że to ja sam muszę zdecydować, ale zależy mi również na waszym zdaniu...".
- Nie wykonuj krótkich telefonów jedynie z budki telefonicznej ("nie mam więcej żetonów"), a "nie kończących się" wtedy, kiedy jesteś w domu.
- Nie zachowuj się jak pająk, który pożera owady! Pamiętaj o tym, że w pewnym momencie będziesz musiał żyć na "swój rachunek". Miej trochę godności! Być przez całe życie na "garnuszku" u rodziców, to nie tylko wygodnictwo ale i niegodziwość!
|
|