Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Biblia księga o naszym życiu

     Pragniemy pomóc otworzyć oczy na Biblię i pokazać, że nie jest to książka o wydarzeniach sprzed kilku tysięcy lat. Jest to dzieło o nas, o naszych czasach i naszym życiu. Księga, w której jak w lustrze można znaleźć odbicie naszych problemów, pouczenie, jak postępować, a także siłę, ażeby podołać trudnym, ale pięknym drogom wiary. W Biblii kryje się moc i ta moc musi się ujawnić. I ujawni się. Poczujemy smak Biblii. I stanie się jasne: to mówi Pan!

     Rozpocznijmy od ewangelicznego wydarzenia, którego tłem jest jezioro Genezaret (por. Łk 5, 1-11). Wieść o Jezusie rozeszła się po całej Galilei i Judei. On sam zaś był świadom, że chcąc zapewnić kontynuację swej misji, musi powołać uczniów. Stanął więc nad jeziorem Genezaret. Wnet otoczyła Go wielka rzesza ludzi pragnących słuchać słowa Bożego. Ewangelista bardzo obrazowo ukazuje tę sytuację. Jezus stoi na brzegu, a coraz liczniejszy lud ciśnie się do Niego, aby Go słuchać. Widać tu wielki autorytet nauczającego Jezusa. Obok tej sceny, nieco dalej, rozgrywa się inne wydarzenie. Na brzegu stoją dwie łodzie. Kilku rybaków, którzy wrócili z połowu, zajętych jest płukaniem sieci. Z dalszego kontekstu dowiadujemy się, że te sieci były zupełnie puste. Noc dla rybaków była bowiem męcząca i bezowocna. Rybacy nie należą do grupy, która słucha Jezusa. Nie są wymienieni z imienia. Tak więc, obok głoszenia Ewangelii, toczy się inne życie. Ukazane jest ono od strony ciężkiej, zwyczajnej, a często i bezowocnej pracy.

     Dzieje się jednak coś niezwykłego. Kiedy Jezus skończył nauczać, rzekł rybakom: "Wypłyń na głębię. Zarzućcie wasze sieci na połów". Tym razem nie jest to praśba: "Szymonie, czy mógłbyś zarzucić sieci jeszcze raz? (...) Przynajmniej spróbuj". Raczej był to rozkaz i, co dziwne, nie był to czas ani miejsce na łowienie ryb. I co na to Szymon Piotr? W pierwszym momencie "popisuje się" swoim profesjonalizmem, doświadczeniem zawodowym i życiowym: "Mistrzu, trudziliśmy się przez całą noc i nic nie złowiliśmy". Oto bardzo delikatny moment. Choć doświadczenie Piotra mówiło mu co innego, podejmuje ryzyko i zwraca się do Jezusa: "Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci" (5, 5). I skutek posłuszeństwa słowu Jezusa przeszedł wszelkie oczekiwania. Sieć, zarzucona na słowo Jezusa, napełniła się obfitością ryb. Jezus dał Piotrowi przeżyć prawdę o skuteczności swojego słowa.      Aby zaradzić przeciętności i bylejakości naszego chrześcijaństwa, trzeba zawierzyć mocy i skuteczności Bożego słowa. Winniśmy - jak zachęcał nas Jan Paweł II - powrócić z odnowionym zapałem do Biblii. A więc trzeba wziąć księgę Pisma Świętego i słuchać uważnie, co Chrystus mówi do swojego Kościoła.

     Wypada w tym miejscu przywołać słynne zdanie przypisywane św. Hieronimowi: "Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Od niego pochodzi jeszcze inne zdanie, skierowane do przyjaciela: "Niech wschodzące słońce zastanie cię przy czytaniu Biblii, a wieczorem niech zmęczona głowa opadnie na święte stronice".

     Słowo Boga wcieliło się w literę Pisma Świętego i dlatego ta księga jest dzisiaj miejscem szczególnej obecności Boga. Bóg żywy ukryty jest w literze Pisma, które opowiada wspaniałą historię zbawczego planu Boga, wyzwolenia człowieka. Historia zbawienia jest opowieścią o dziejach Izraela, które przechodzą w dzieje Chrystusa, a następnie w dzieje Kościoła, których żywymi uczestnikami jesteśmy my sami.

     Dzisiaj wielu sięga po Pismo Święte. Ludzie - często też młodzi - biorą do ręki Biblię indywidualnie, czytając i medytując każdego dnia kolejne odcinki tekstu. Niektórych do czytania Pisma Świętego "zmusił" kontakt z różnymi sekciarskimi "domokrążcami". Jest prawdą, że z wielką miłością i entuzjazmem odnoszą się do Pisma Świętego ci, którzy po długim czasie obojętności i miernoty duchowej wrócili się do Chrystusa, do Kościoła. Do owocnego czytania Biblii trzeba być jednak przygotowanym. Mam nadzieję, że cykl artykułów, który właśnie rozpoczynamy, będzie w tym pomocny.


ks. Ryszard Kempiak SDB

Tekst pochodzi z pisma
Don Bosko nr 1/2010


   

Wasze komentarze:
 Maria: 06.04.2014, 22:53
 Pismo swięte jest historią dialogu Boga z człowiekiem,jest księgą prawdy,która wypełnia się na przestrzeni dziejów świata.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej