Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak czytać Pismo Święte? Wskazówki do Lectio Divina [cz. 2]

     4. Módl się do Pana, który mówi do ciebie

     Teraz, napełniony Słowem Bożym, mów do twego Pana, a raczej ODPOWIADAJ Mu na zaproszenie, na inspirację, na wezwania, orędzia, powołania, jakie zwrócił do ciebie w swoim Słowie zrozumianym w Duchu Świętym.

     Módl się szczerze i z ufnością, bez lęku, bez zbyt wielu ludzkich słów. Jest to właściwy moment UWIELBIENIA, DZIĘKCZYNIENIA, WSTA­WIEN­NICTWA. Nie zatrzymuj spojrzenia na sobie samym, ale daj się przyciągnąć przez Oblicze Pana poznane w Chrystusie, naśladuj Go na Jego drogach, nie wchodząc w głąb siebie. Niech twoje zdolności twórcze, wrażliwość, emocje, wspomnienia pozostaną wolne. Włącz je w służbę Słowa, w posłuszeństwie Bogu, który przemówił do ciebie.

     5. Kontempluj... Kontempluj

     W przymierzu z Panem staraj się Jego oczyma patrzeć na wszystkie rzeczy, na siebie samego, na innych, na wydarzenia, na historię, na stworzenia całego świata. KONTEMPLACJA TO OGLĄDANIE WSZYSTKIEGO I WSZYSTKICH OCZYMA BOGA. Jeśli wszystko widzisz i osądzasz oczyma Boga, to zaznasz pokoju, a zwłaszcza makrothymia, czyli odczucia (wyłącznego) myślenia o wielkości Boga. Wszystko jest łaską i wszystko dokonuje się w perspektywie objawienia miłości Bożej...

     JEST TO GODZINA NAWIEDZENIA SŁO­WA... Słowa, które jest niewyrażalne, niewysłowione, dla każdego inne, a jednak dające się doświadczyć...

     Pan wlewa w twoje serce pewną niezdolność do ciągłej refleksji, do medytacji nad Słowem w sposób rozumowy i udziela ci pewnego rodzaju uczestnictwa w ogniu komunii i miłości ponad wszelkimi rzeczami, ponad tym, co wypowiedziane i ponad milczeniem.

     6. Zachowaj Słowo w swym sercu

     ZACHOWAJ W SERCU Słowo tak jak Maryja, Niewiasta słuchająca. ZACHOWAJ, STRZEŻ, WSPO­MINAJ otrzymane Słowo. Przywołuj je w różnych godzinach dnia poprzez wspominanie przemodlonego fragmentu, a choćby tylko jakiegoś wersetu, który przychodzi ci na myśl. Jest to WSPOMINANIE BOGA, które może nadać wielką spójność twojemu dniowi, twojej pracy, twojemu odpoczynkowi, twojemu życiu społecznemu i twojej samotności.

     Staraj się OŻYWIĆ ziarno Słowa złożonego w tobie, jeśli wydaje ci się, że osłabłeś i bądź czujny, by Słowo towarzyszyło ci przez cały dzień.

     7. Nie zapominaj, że słuchanie to posłuszeństwo

     Jeśli naprawdę słuchałeś Słowa, powinieneś realizować w świecie, pośród ludzi, pośród braci to, co ci Bóg powiedział. SŁUCHANIE TO POSŁUSZEŃSTWO, a zatem przyjmij konkretne, praktyczne postanowienie w oparciu o twoje powołanie i twoją pozycję wśród ludzi i pozwól aby Słowo zawsze miało pierwszeństwo i centralne miejsce w twoim życiu.

     STARAJ SIĘ ZATEM REALIZOWAĆ SŁOWO BOŻE, aby nie zostać potępionym przez Tego, który będzie cię sądził, nie za to, co usłyszałeś, ale według tego, co wprowadziłeś w czyn w całym twoim życiu osobistym, społecznym, zawodowym, politycznym, czy kościelnym. Do ciebie należy, abyś uwierzył i przez wiarę okazał w sobie OWOC DUCHA: "miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie" (Ga 5,22). A doznasz wielkiej radości w miłości i miłosierdzia.


Enzo Bianchi Przemodlić słowo Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC


   


Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej