Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Z lotu ptaka

     Na regale, za szybą kryształy, porcelana. Nieco wyżej schowana Biblia. Od lat zadziwia powagą. Człowiek porusza się w określonej, domowej przestrzeni przedmiotów i znaków. To ważne środowisko rozwoju wiary. Często, gdy otwieramy Biblię, nie zastanawiamy się bliżej gdzie jesteśmy. Niby oczywiste. A jej tekst to zewnętrzne drzwi do głębszej rzeczywistości. Poznam w niej Boga, jeśli mam "klucz".

     Jednakże na początku lektury Biblii można doświadczyć pewnego zagubienia. Bo otwierając tę Księgę, ma się w ręku jakby bibliotekę. 73 księgi różnych gatunków literackich, różnego autorstwa, pochodzenia, treści. Niejeden czuje się jak w labiryncie: "tyle tajemnic, dogmatów, Judaszów, męczennic, kwiatów." I marzy, żeby móc coś tak "uprościć", gdy rwą się wątki, mylą proroctwa, archaizmy, metafory. Czy każdy tekst jest tak samo istotny? Wszystkie potrzebne, ale nie wszystkie wątki są tak samo ważne. Według jakiego klucza czytać?

     Spójrzmy na Biblię "z lotu ptaka". Najważniejsze jest to, czego Bóg dokonał przez Jezusa z Nazaretu. Fachowcy od teologii używają tu tajemniczego słowa "kerygmat". Co to takiego? Klucz, który porządkuje lekturę. Najprościej mówiąc to dwie podstawowe Prawdy: "Jezus umarł, zmartwychwstał i powróci." /1 Kor 15,12-20/ oraz "Jezus jest Panem." /1 Kor 8,5-6/ Tu bije serce Pisma. To jest fundamentalne orędzie i centralne obwieszczenie biblijne. To główny rdzeń wiary mający moc pociągnąć do przemiany człowieka. Bo wszystkie te fakty zbawcze nie tylko "działy się" kiedyś, ale to stało się także dla mnie. Od stosunku do tych prawd zależy zbawczy los człowieka. Kerygmat decyduje o wszystkim. Dlatego nie jest najważniejsze, czy rozumiesz całą Biblię i wiesz, gdzie Kapadocja, co to Septuaginta, kohorta albo lewita. To warto wiedzieć, ale wiarę rodzi otwarcie na Sprawę Jezusa z Nazaretu. Tylko Jezus jest Panem (gr. Kyrios), tzn. Władcą życia i Dawcą istnienia, który panuje nad wszystkim. Osobiste i szczere przyjęcie Jego za jedynego Pana jest warunkiem wystarczającym do uzyskania zbawienia. /Rz 10,9/

     Współczesny świat zasypuje wieloma receptami - wytrychami. W obiegu jest tyle marek i haseł. Tym bardziej potrzebne są wyraźne drogowskazy, jasne punkty odniesienia dla lektury i życia. Takim jednoznacznym i najważniejszym komunikatem Biblii jest kerygmat. To on tworzy intensywną więź a człowiek odzyskuje wtedy sens, bezpieczeństwo i duchową gwarancję nieśmiertelności.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej