Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pozdrowienie Anielskie

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami . Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.. (Łk 1,26-38)

W czwartą niedzielę Adwentu słyszymy słowa: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z tobą". To wtedy, jak mówi ewangelista, Maryja zmieszała się i rozważała, co znaczą. Odwołajmy się do greckiego tekstu: Chaire, kecharitomene, ho kyrios meta sou". Pozdrowienie chaire wydaje się nie mieć nic wspólnego z polskim "zdrowaś" lub "bądź pozdrowiona", pochodzi bowiem od czasownika chairein, który oznacza 'radować się', a tu, w trybie rozkazującym, znaczy: 'raduj się'. Nie ma znaczenia zwykłego "witaj", lecz jest nawiązaniem do tekstów prorockich Sofoniasza i Zachariasza, w których Bóg przez wysłannika wzywa do radości z powodu nadchodzącego zbawienia. A właśnie z takim orędziem przychodzi anioł do Maryi.

Kecharitomene to jedno z najtrudniejszych słów Nowego Testamentu. Opuszczając wszystkie wywody gramatyczne, należy rozumieć je za pomocą opisowego zwrotu: 'ty, która zostałaś przemieniona przez łaskę'. Oznacza to, że Bóg, aby przygotować Maryję do zadania Bożego macierzyństwa, obdarzył ją łaską, która ją oczyściła i uświęciła. Ta wewnętrzna przemiana dokonała się przez łaskę nie tylko z powodu tego, że ma być matką Mesjasza, ale by stała się matką, pozostając dziewicą, a to może pochodzić tylko z Bożego działania - "Dla Boga bowiem nie ma nic nie możliwego". Kecharitomene spełnia też jakby funkcję imienia, według bowiem semickiego myślenia imię wyraża istotę, to, czym ktoś - lub jego zadanie i posłannictwo - naprawdę jest. Imię dane Maryi przez Boga znaczy właśnie 'łaską obdarzona'.

Wyrażenie ho kyrios meta sou - "Pan z tobą" - do poprzedniego słowa dodaje drugi powód radości Maryi. Zwrot ten występuje często w tekstach Starego i Nowego Testamentu jako zapewnienie o Bożej obecności w czyimś życiu. Ta obecność ma zawsze charakter dynamiczny - chroni przed niebezpieczeństwem, obdarza błogosławieństwem, broni przed wrogiem. Zapewnienie "Pan z tobą" skierowane jest do wszystkich, którzy powołani są do zadania przekraczającego ludzkie możliwości.

Oto dziewica, poślubiona mężowi z rodu Dawida, zostaje wybrana przez Boga na Świątynię. Syn Boży, złożony w Jej łonie przez Ducha Świętego, znajduje w Niej mieszkanie. Teraz całe życie Maryi służy Jego wzrastaniu jako doskonałego Człowieka. Macierzyństwo Maryi jest tak nieprzemijające, ze Jezus Chrystus z wysokości krzyża powoła ją na Matkę swego Kościoła, który wszak pochodzi z Jego Ciała i Krwi. Nam zaś pozostaje tylko oddać się jej matczynej opiece!

ks. Piotr Paweł Laskowski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 grudnia 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Marka Markoniegośw. Marka Markoniego

Modlitwa do św. Marka MarkoniegoModlitwa do św. Marka Markoniego

św. Etelbertśw. Etelbert

Modlitwa do św. EtelbertaModlitwa do św. Etelberta

Modlitwa do bł. Józefy Marii GirbésModlitwa do bł. Józefy Marii Girbés

Dziecko nieślubne jest szczególną próbą miłościDziecko nieślubne jest szczególną próbą miłości

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej