Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ewangelia i modlitwy podczas wigilii

     Pod biały obrus na stole wigilijnym wkładamy siano, stawiamy talerz z opłatkiem, potrawy wigilijne oraz świecę. Ojciec lub matka (osoba prowadząca), zapalając ją, mówi:

     Światło Chrystusa

     Wszyscy odpowiadają:

     Bogu niech będą dzięki

     Prowadzący:

     W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

     Wszyscy:

     Amen

     Wprowadzenie:

     Dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, rodząc się w stajence betlejemskiej jako bezbronne Dziecię. Opowiada nam o tym Ewangelia. Stojąc, wysłuchajmy z wiarą słów Ewangelii opisującej to najradośniejsze dla całej ludzkości wydarzenie narodzin Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

     Lektura Ewangelii (Łk 2,1-14)

     Z Ewangelii według św. Łukasza:

     W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcy Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".

Święta Rodzina w szopce
     Po Ewangelii śpiewamy wspólnie kolędę. Prowadzący odmawia niżej podane prośby:

     Chrystusa, który przyszedł na świat, aby nas zbawić, prośmy słowami: Obdarz nas miłością i pokojem

     Obdarz nas miłością i pokojem

     Panie Jezu Chryste, nasza Mocy, pomnij na swój Kościół, którego jesteśmy członkami, i na tych, których powołałeś do poznania swojej prawdy.

     Odarz nas miłością i pokojem

     W duchu Twojej mądrości prowadź tych, którzy nami rządzą, aby kierowali nami w pokoju.

     Obdarz nas miłością i pokojem

     Panie Jezu, który narodziłeś się w ubóstwie i poniżeniu, pomnij na smutnych, osamotnionych i cierpiących.

     Obdarz nas miiością i pokojem

     Spraw, aby małżeństwa i rodziny niemające własnego domu jak najszybciej znalazły się u siebie.

     Obdarz nas miłością i pokojem

     Naszym zmarłym (tu wymieniamy imiona) racz dać zmartwychwstanie i życie wieczne oraz radość, którą dałeś światu, rodząc się w stajni betlejemskiej.

     Obdarz nas miłością i pokojem

     Wszyscy odmawiają Modlitwę Pańską:

     Ojcze nasz...

     Prowadzący:

     Pobłogosław, Panie Boże, nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali, i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

     Prowadzący:

     Obecnie w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem - chlebem miłości. Niech Pan będzie zawsze z nami w naszym domu i niech sprawi, abyśmy uczestnicząc w tej wieczerzy, stali się uczestnikami Jego radości w królestwie Bożym.

     Dzieląc się opłatkiem, przebaczamy sobie wzajemne urazy i składamy życzenia.




   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Tresć




[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej