Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

III Niedziela Adwentu - J 1,6-8.19-28

Jan Chrzciciel przygotowuje przyjście Chrystusa

Słowa Ewangelii według św. Jana:

Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: "Kto ty jesteś?", on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: "Ja nie jestem Mesjaszem". Zapytali go: "Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?" Odrzekł: "Nie jestem". "Czy ty jesteś prorokiem?" Odparł: "Nie!" Powiedzieli mu więc: "Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?" Odpowiedział: "Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz". A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: "Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?" Jan im tak odpowiedział: "Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała". Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

Pośrodku nas stoi Chrystus

Przed wiekami "pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię" (J 1, 6). Jego zadaniem byłę "zaświadczyć o Światłości - by wszyscy uwierzyli przez niego" (J 1, 7). Świadectwo, jakie dał, było pełne pokory i prostoty: "Pośrodku was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka od Jego sandała" (J 1, 26-27). Pośrodku was stoi sam Chrystus!

Istotnie, Żydzi nie znali Go wtedy, gdy Jan chrzcił wodą i dawał o Nim świadectwo. Nawet nie przeczuwali Jego obecności pośród siebie. Ale - i to jest najbardziej tragiczne - większość z nich nie chciała Go znać. Ta przerażająca niechęć, wręcz wrogość w stosunku do Jezusa z Nazaretu i Jego Ewangelii zaprowadziła ich ostatecznie przed oblicze prokuratora rzymskiego, Poncjusza Piłata, i kazała im krzyczeć: "Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!" (J 19, 15).

Prawie dwa tysiące lat po narodzeniu Chrystusa chrześcijanie głoszą światu to samo Janowe orędzie: pośrodku was jest i działa - poprzez obecność, przepowiadanie i sakramentalną posługę Kościoła - "Ten, którego wy nie znacie". Ten, którego posłał Bóg, "by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski u Pana" (Iz 61, 1-2).

Współczesnych chrześcijan smutkiem napełnia fakt, że po dwudziestu wiekach ta błogosławiona obecność Chrystusa dla wielu ciągle pozostaje nieznana. Bólem przenika ich też świadomość tego, że wielu ludzi odrzuca Go, prześladując Kościół. Jednakże niejako na przekór temu tym większa staje się potrzeba głoszenia światu nowej ewangelizacji. Tym bardziej też wzrasta u chrześcijan przełomu wieków i tysiącleci zrozumienie słów św. Pawła: "Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Ten, który was wzywa: On też tego dokona" (1 Tes 5, 23-24).

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 17.12.2023, 08:15
 Ill Niedziela Adwentu dziękuję Boże Dobry Jezu Dobry kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Jezu Dobry kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Boże Dobry Jezu Dobry kocham Was bardzo mocno proszę o odzyskanie syna dziękuję Boże Dobry Jezu Dobry kocham Was bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej