Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaplica według projektu Daga Hammarskjölda

Dag Hammarskjöld miał zaledwie dziesięć lat, gdy przetłumaczył z języka angielskiego na szwedzki krótki czterowiersz: "W dniu twych narodzin wszyscy byli weseli, tylko ty płakałeś. Żyj tak, by w twej ostatniej godzinie płakali wszycy inni. Ty jeden - byś łzy nie miał w oku, i śmierć spotkał spokojnie, kiedykolwiek "przyjdzie". Tekst ten przekazał na osobnej kartce swojej matce. Po śmierci matki znaleziono go w jej Biblii. Dziś widnieje on w Jonkóping na bramie domu, w którym się urodził jeden z najzacniejszych polityków dwudziestego wieku.

Po tragicznej śmierci Daga Hammarskjölda, (zginął w 1961 roku w Rodezji Północnej w katastrofie samolotowej), w miejscu ostatniego noclegu, wśród drobiazgów składających się na jego podręczny bagaż znaleziono książeczkę "O naśladowaniu Chrystusa", a w niej kartkę z tekstem przysięgi, którą złożył obejmując obowiązki Sekretarza Generalnego ONZ. W jego nowojorskim mieszkaniu zaś znaleziono rękopis swoistego "dziennika duszy". Zaczynał go pisać bez myśli o ewentualnej późniejszej publikacji. Z czasem uznał, że to właśnie zapisane w nim myśli najwierniej odrysowują jego wewnętrzny, duchowy profil i w specjalnym liście upoważnił jednego ze swoich kolegów do ich opublikowania. "Jeżeli uznasz, że zasługują na ogłoszenie drukiem, masz prawo to uczynić: niech to będzie coś w rodzaju "białej księgi", dotyczącej moich rozmów z samym sobą - i z Bogiem". Wkrótce potem, wydane i przetłumaczone na kilkadziesiąt języków "Drogowskazy" Daga Hammarskjolda stały się jedną z najważniejszych książek świata pokazując, że także w dzisiejszym świecie, nie wyłączając sfery polityki, możliwa jest radykalna wierność ewangelicznym zasadom.

Mało kto już dziś pamięta, że Dag Hammarskjöld osobiście zaprojektował w gmachu ONZ specjalną kaplicę, czy raczej miejsce skupienia, "miejsce otwarte ku nie mającym granic regionom myśli i modlitwy". Świadomy, że w miejscu tym przed podjęciem ważnych dla świata politycznych decyzji będą się spotykali ludzie różnych wyznań i religii, a nawet ludzie niewierzący, nie chciał w tej "kaplicy" umieszczać żadnego z tradycyjnych symboli religijnych. Zauważył jednak, że są "rzeczy proste, które do nas wszystkich przemawiają tym samym językiem". Uznał, że takim uniwersalnym symbolem religijnym może być promień słońca padający na połyskliwą powierzchnię głazu rudy żelaza.

Gdy w kwietniu 1957 r. umożliwiono publiczności zwiedzanie siedziby ONZ, w tym również sali skupienia, w broszurze dla zwiedzających Hammarskjöld osobiście wyjaśnił sens zaprojektowanego przez siebie miejsca skupienia: "Widzimy pośrodku tej salki (...) symbol tego, że co dzień światło z nieba udziela życia ziemi, na której stoimy; dla wielu spośród nas symbol tego, że światło ducha udziela życia materii.

Ale kamień pośrodku salki ma nam mówić coś jeszcze więcej. Możemy nań patrzeć jak na ołtarz - pusty nie dlatego, że nie ma wcale Boga, i nie dlatego, że to jest ołtarz poświęcony Bogu nieznanemu, ale dlatego, że jest poświęcony Bogu, którego ludzie czczą pod wielu imionami i pod wielu postaciami".

Głaz rudy żelaza - na wzór węgielnego kamienia wytrwałości i wiary - miał przypominać, że w świecie pełnym przemian muszą być chronione pewne wartości wieczne, niezmienne, trwałe, stanowiące fundament wszelkich ludzkich dążeń. Wartości, za którymi stoi Bóg.

Ks. ANTONI DUNAJSKI
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 219Wasze komentarze:
 marzena aneta: 13.10.2022, 19:44
 przepraszam gdzie jest komentarz mój
 marzena aneta: 13.10.2022, 13:57
 bardzo fajny facet więcej takich ludzi prosze dobry miły wierzący prosze o takich polityków dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej