Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwa

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwa. Wracają, dodając ciepła i nadziei. Skrzydlaci podróżni budzą podziw, bo przecież bez map i kompasów potrafią pokonywać trasy z północy na południe lub po liniach z północnego wschodu na południowy zachód i z powrotem. Nie błądząc, pokonują setki, ba, tysiące kilometrów.

Można przyjąć, iż długodystansowe wędrówki odbywają się po prostych, które łączą obszary lęgowe z zimowiskami. Niekiedy przeloty "odkształcają się", co ma dość ścisły związek z ukształtowaniem terenu lub lokalnymi warunkami atmosferycznymi. Ważną przeszkodę stanowią m.in. masywy górskie, brzegi morskie i wielkie doliny rzek. W Polsce głównymi szlakami skupiającymi ptaki są doliny Wisły i Odry oraz brzegi Bałtyku. Ornitolodzy twierdzą, że wiele gatunków przemieszcza się - tam i z powrotem - szerokim frontem (np. gęsi, kaczki, czaple siwe i śmieszki), inne zaś podążają wąskimi szlakami. Wędrowcy przelatują w dużych grupach lub lecą pojedynczo (m.in. chruściele i drapieżniki). Przelatujące stada formują się w charakterystyczne klucze. I tak, ostrygojady lecą "w szeregu", perkozy dwuczubowe "gęsiego", gęsi gęgawe po "łamanej przekątnej", żurawie w "odwróconej V", natomiast krzyżówki w "zygzaku". Przeloty odbywają się w różnych porach dnia. "Nocne przeloty" preferują np. chruściele i niektóre siewkowate, w dzień poruszają się bociany. Gęsiom, nurom, kaczkom i licznym gatunkom siewek jest w zasadzie wszystko jedno.

Szybkość i wysokość przelotów bywa rozmaita. W większości przypadków, średnia wysokość klucza sięga kilkuset metrów. Zdarzają się jednak przeloty tuż nad powierzchnią lądu (lub wody), jak i wędrówki na wysokości 2000-3000 m. Okazuje się, że gęsi i kaczki (a także inne gatunki), mogą pokonywać przeszkody górskie nawet powyżej 4 tys. m! Większość "podróżników" przelatuje dziennie około 200 km, przebywając w powietrzu prawie osiem godzin na dobę (średnia szybkość odlotów i powrotów nie jest więc duża).

Odległości między terenami zimowisk a obszarami lęgowymi także są dość zróżnicowane. Zarejestrowano jednak pewną prawidłowość, zgodnie z którą, im osobniki jakiegoś gatunku wyruszają bardziej na południe, tym dalej na północ położone są ich tereny lęgowe. Wśród naszych perkozów, kaczek, chruścieli i czapli siwych, wiele osobników "przetrzymuje" zimowe chłody już w południowej lub zachodniej Europie. Odbywają więc raczej krótkie wyprawy (około 1000 km). Bociany zimują w południowo-wschodniej Afryce, zatem pokonują dystans około 10 tys. km [por. B. Ferens i J. Wasilewski, Ptaki (Aves), Warszawa-Poznań 1977, s. 46]. Do równie długich "wędrówek" zmuszone są niektóre siewki i rybitwy, które chronią się na zimę u wybrzeży południowej Afryki. Najdłuższą trasę pokonuje rybitwa popielata, lecąc z północnej Europy (a nawet Arktyki) w strefę antarktyczną tj. kilkanaście tysięcy km!

Większość "naszych" ptaków wodnych powraca na wiosnę z trzech rejonów: obszaru zachodniej Europy, basenu Morza Śródziemnego i Afryki (choć niektóre pozostają na zimę w Polsce!). Warto zaznaczyć, że w zachodniej, cieplejszej części kraju zimują nieliczne gęsi zbożowe, a wokół zamarzniętych zbiorników wodnych zbiera się w zimie wiele stad krzyżówek, rzadziej śmieszek, cyraneczek, czernic, łysek czy wreszcie gęgoł krzykliwych.

Na koniec kilka zdań o rekordzistce, rybitwie popielatej (S. paradisea PONTOPPIDAN, 1763). Ptak ten gnieździ się na piaszczystych i kamienistych wybrzeżach morskich (sporadycznie w głębi lądu). Występuje w Europie w Wielkiej Brytanii, na Półwyspie Skandynawskim, w Danii, Belgii, na Islandii, Grenlandii, wyspach Morza Arktycznego, północnych krańcach Azji i Ameryki Północnej. W Polsce - w latach trzydziestych - pojedyncze pary podobno gnieździły się przy ujściu Wisły, lecz przestały zaglądać w nasze kąty. Szkoda.

ANDRZEJ SIKORSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.02.2024, 17:48
 ruszyły klucze dzikiego ptactwa dziękuję Boże Dobry Jezu Miłości Ma Maryjo Józefie Święty Duchu Święty Janie Pawle ll Święty Ojcze Pio Święty Patryku Święty Antoni Padewski Święty Atanazy Święty Ambroży Święty Aniele Mój Stróżu Święty kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie wojny na Ukrainie i w Izraelu dziękuję proszę o zakończenie aborcji na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie oszustwa złodziejstwa na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie picia alkoholu na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie palenia tytoniu na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie narkotyków zażywania na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie klnięcia na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie zaśmiecania lasów łąk pól wód na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie jedzenia wyrzucania na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie marnotrawstwa na całym świecie dziękuję proszę o zakończenie śmierci dzieci ludzi młodych na całym świecie dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej