Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W autystycznym świecie

Rozmawiałam kiedyś z księdzem w poradni na Grochowskiej na temat problemów z naszym synkiem, który ma pewną formę autyzmu, zwaną Zespołem Aspergera. Ksiądz odesłał nas do poradni Synapsis, ale tam nie można skorzystać z bezpłatnej pomocy... Proszę napisać, jak pielęgnować wiarę u dzieci autystycznych. Czy mogą one przystąpić do I Komunii św. ze swoimi rówieśnikami? Podobne problemy mają przecież rodzice z dziećmi z innymi trudnościami rozwojowymi. Z kim można o tym porozmawiać i gdzie znaleźć pomoc?

Zespól Aspergera, podobnie jak znacznie bardziej rozległy autyzm, ciągle pozostaje tajemnicą. Diagnozujemy, opisujemy zachowania poszczególnych osób, ale nie potrafimy zrozumieć, jak postrzegają one świat. W konsekwencji tajemnicą jest religijność dzieci posiadających zaburzenia typu autystycznego. Budujemy przecież wiarę na bazie przeżyć, przekonań, uczuć oraz wiedzy. I tu mamy problem. Wiedza o Bogu składa się z pojęć abstrakcyjnych. Myślenie abstrakcyjne jest zasadniczo niedostępne w zaburzeniach typu autystycznego. Logicznie rzecz biorąc, autyści nie są w stanie złożyć w sobie obrazu Boga. Analogie stosowane powszechnie w naszym języku religijnym są dla nich niezrozumiałe. A z drugiej strony niektórzy z rodziców dzielą się spostrzeżeniami, że ich autystyczne dzieci same z siebie chcą i próbują się modlić. Skąd wiedzą jak? Skąd mają to poczucie?

Tajemnica wiary. Wiem, że trudno dziś znaleźć bezpłatną pomoc pedagogiczną, a zwłaszcza pedagogiczno-duchową. Odsyłam Panią do Lublina, do Fundacji ALPHA. Namiary znajdzie Pani w Internecie. Specjaliści z tej fundacji są bardzo życzliwie nastawieni do wiary i do Kościoła, dlatego szczególnie ich polecam. Im wcześniejsza interwencja i praca z dzieckiem, tym większe będą postępy. Oczywiście, współpraca z ośrodkiem specjalistycznym nie wystarczy, trzeba samemu otwierać dziecko na świat wiary. Tak samo, jak to robią inni rodzice, ale dużo cierpliwiej. Dziecko autystyczne wymaga, aby wielokrotnie powtarzać mu przekaz religijny. Przykład modlitwy i wiary rodziców, klękanie, obrzędowość powinny być czytelne dla dziecka. Praktykowanie, chodzenie do kościoła powinno być bezwzględnie systematyczne. Zachęca się, aby dziecko przystąpiło do I Komunii Świętej razem ze swoją klasą, nawet jeśli są wątpliwości, czy jest świadome tego, czym jest to wydarzenie. Warunkiem jest dobra wola i religijność rodziców. Dajemy wtedy Komunię Świętą dziecku, bo jesteśmy świadomi, że czuwają nad tym z boku rodzice i nie dojdzie do żadnej profanacji. Teologicznie ujmując, nie do końca świadome dziecko przyjmuje wówczas Komunię niejako w wierze rodziców.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 lutego 2010


   

Wasze komentarze:
 Anna: 13.02.2010, 21:50
 Jeden z najwspanialszych pedagogów i zarazem katechetów w odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych powiedział: dzieci się NIE UCZY religii - z dziećmi się tę religię PRAKTYKUJE..." Piękne słowa!
 Krystyna: 05.10.2006, 10:01
 Swieta racja ! Mozna wypowiedziec wiele slow milych, cieplych,przyjemnych itd.. ,ale nie opartych na slowie Jezus . To coz one beda znaczyc?Czy beda one wiarygodne?Moze za nimi kryc sie falsz , klamstwo,ironia itd...A Jezus powiedzial- JA JESTEM PRAWDA i tylko prawda moze nas wyzwolic.Dlatego gratuluje . Juz Ksiadz przemowil!
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej