Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chusta z Oviedo

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że chusta z obfitymi śladami krwi, przechowywana w katedrze w Oviedo (północna Hiszpania), pochodzi z czasów Chrystusa, a charakterystyczne rozmieszczenie plam krwi, które na niej widnieją, wykazuje zadziwiającą identyczność z odbiciem twarzy na Całunie Turyńskim.

Chusta z Oviedo

Chusta z Oviedo od IX wieku przechowywana jest w skarbcu katedry jako najcenniejsza relikwia. Według tradycji otarto nią twarz Jezusa zaraz po Jego śmierci i zdjęciu z krzyża, a kiedy ciało zostało owinięte w całun i złożone w grobie, chustę położono na Jego twarzy. Chusta z Oviedo to prostokątny kawałek lnianego płótna o wymiarach 855 na 525 mm. Stała się ona przedmiotem wieloletnich, bardzo precyzyjnych badań naukowych, począwszy od 1955 r. Ich wyniki wykazały istnienie charakterystycznych plam krwi i płynu surowiczego, które znajdują się również na twarzy Człowieka z Całunu Turyńskiego.

Na skutek strasznego cierpienia Pana Jezusa podczas kilkugodzinnej agonii na krzyżu w Jego osierdziu i w jamie opłucnej nagromadziła się duża ilość krwi. Po śmierci Chrystusa doszło do jej podziału na bezbarwne osocze i czerwone ciałka. Dlatego z przebitego boku Zbawiciela wypłynęła "krew i woda" - jak pisze św. Jan (19, 34). Ta sama krew wypłynęła również z nosa i znajduje się zarówno na twarzy Człowieka z Całunu Turyńskiego, jak i na Chuście z Oviedo. Stwierdzono, że jest to krew grupy AB, a więc taka sama, jak na Całunie Turyńskim.

Specjaliści z różnych dziedzin wiedzy po wieloletnich, szczegółowych badaniach Chusty z Oviedo zaprezentowali ich wyniki na międzynarodowym kongresie, który odbył się w Oviedo w dniach 29 -31 października 1994 r. Naukowcy twierdzą, że przedmiotem ich badań był sudarion, czyli chusta, którą według żydowskiego zwyczaju ocierano twarz umierającego, a zaraz po jego śmierci kładziono na niej.

Lniana tkanina, z której zrobiona jest Chusta z Oviedo, pochodzi z I wieku i z tego samego warsztatu tkackiego, w którym powstało płótno Całunu Turyńskiego. Także badania pyłków kwiatowych znalezionych na tej relikwii, przeprowadzone przez najlepszego na świecie eksperta w tej dziedzinie, szwajcarskiego kryminologa Maksa Freia, stwierdzają, że to płótno pochodzi z Palestyny z czasów Chrystusa. Poza tym wyniki analizy plam krwi oraz odbicia twarzy na Chuście wykazują, że okrywała ona twarz zmarłego mężczyzny, który miał brodę, wąsy oraz długie włosy. Zastosowanie zaś techniki polaryzacji obrazu wykazało, że 70 miejsc na czole oraz 50 na policzkach oblicza na Chuście pokrywa się z odbiciem twarzy na Całunie, a więc odbicia są podobne ze wszystkimi szczegółami. Ponadto udało się zmierzyć na Chuście odbicie długości nosa; okazało się, że jest identyczna z długością nosa Człowieka z Całunu.

Zgodnie ze zwyczajem żydowskim przed złożeniem do grobu ciało Chrystusa zostało najpierw okryte przeszło czte-rometrowym całunem, a potem dokładnie obwiązane, aż do szyi. Natomiast na głowę Pana Jezusa została położona chusta potowa, której wcześniej użyto do otarcia Jego twarzy, zaraz po zdjęciu ciała z krzyża. Według zwyczajów żydowskich bowiem wszystko, co miało jakikolwiek kontakt z krwią zmarłego, musiało być złożone razem ze zwłokami w grobie. Wyniki naukowych badań jednoznacznie zatem wskazują na autentyczność tradycji podającej, że Chusta z Oviedo jest rzeczywiście chustą potową (sudarion), która okrywała twarz Jezusa po Jego Śmierci. A my możemy dopowiedzieć: która była również świadkiem Jego Zmartwychwstania.


Zadziwiająca identyczność z odbiciem twarzy
na Całunie Turyńskim

Red.

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 2-2006


   

Wasze komentarze:
 Danuta: 06.04.2021, 08:34
 Panie Jezu Mistrzu mój. Przepraszam że zasmuciłam Ciebie nie raz. Jesteś dla mnie drogą mojego życia. Jezu ufam Tobie
 Krzysztof: 11.12.2020, 01:40
 Jezu, przebacz mi choć niewielką część grzechów, których dopuściłem się w życiu. Byłem wówczas ślepy i głuchy na Twoją straszliwą Mękę. Dziś widzę, lecz tak późno. Boleję po niewczasie. Jezu, ufam Tobie. I jedynie ta ufność przynosi mi ulgę. I tak niezasłużoną.
 Ani Ela: 13.04.2020, 22:50
 Jestem zmiażdżona Jezu. Jak mogłam az tak źle żyć? Żałuję każdego grzechu. Przepraszam. To moja wina jest.
 Emilia: 16.06.2019, 21:57
 Boże mój najdroższy, przez co chciałeś dla mnie przejść! Moja niegodność przeraża mnie. Kocham Cię z całego serca.
 teresa: 19.04.2019, 07:18
 Bylam w Oviedo 4 lata temu...w Wielki Piatek wlasnie po to zeby moc zobaczyc i przezyc kontakt z ta niezwykla relikwia...wystawiana jest na stelarzu...w ramach, jak obraz... w nawie glownej...mozna podejsc i byc w bezposredniej bliskosci tej cennej pamiatki...
 Natalia: 22.05.2018, 20:17
 Panie Jezu. Wybacz mi wszystkie grzechy. Kocham Cie. Maryjo Matko Naszego Pana Jezusa Chrystusa i Matko moja wstawiaj sie za nami u naszego Zbawcy.
 Krystyna: 01.04.2018, 17:21
 Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami
 Ja: 22.06.2017, 00:14
 Co za bzdury
 bee: 18.04.2017, 11:04
 Zaraz po śmierci Jezusa założono mu (jeszcze gdy wisiał na krzyżu) chustę, zasłaniająca oblicze. Jak to zrobiono? Przekupiono strażników rzymskich, bo im tam nie zależało, a "pecunia non olet". Zołdak wspiął się i zasłonił twarz zmarłego przyniesioną chustą, co było w zwyczaju u Żydów. Ciało zostało w ciągu godziny zdjęte z krzyża (również po przekupieniu strażników, bo wszyscy skazańcy lądowali po smieci w zbiorowym grobie w Wąwozie Gehenna, tuż obok Golgoty). Chustę zdjęto dopiero po przeniesieniu ciała do grobu. Świadczą o tym ślady krwi o określonym kształcie i położeniu. Chusta z Oviedo nie nosi znamion zmartwychwstania jak Całun Turyński, są widoczne jedynie plamy krwi, których układ odpowiada ranom uwidocznionym przez Całun. W grobie zawinięto pośpiesznie ciało w płótno, a głowę dodatkowo owinięto inna chustą (to zapewne chusta z Manoello), która nosi podobne znamiona zmartwychwastania jak Całun.


 andrzej: 18.05.2016, 11:44
 Jezus pozostawil nam zywa pamiatke.Tak bardzo nas kochal.Musimy o tym pamietac i isc za nim.Ja jestem droga prawda i zyciem.Wiem mamy Chrystusa w Tabernakulum to wszystko sie laczy razem w jedna milosc.Chrystus tu jest z nami.Zyjmy tu i teraz.
 zen: 02.04.2016, 09:15
 Czegoś nie rozumiem - jesli Całun Turyński okrywał ciało do szyi a sudarion głowę to skąd na Całunie wizerunek twarzy? Autor wytłumaczy?
 jakolka: 28.05.2015, 20:32
 To cudowne że jesteś Panie z nami duchowo i możemy oglądać Twe zranione oblicze.
 Artur z Tychów: 07.04.2015, 11:34
 A więc wynika z tego że mamy tzw. trzy fotki naszego Przyjaciela i Zbawcy:) - Całun Turyński, Chusta z Manopello i Chusta z Oviedo. Według mnie to było tak że po zdjęciu z krzyża twarz Chrystusa przetarto (być może zrobiła to Maryja) Chustą z Oviedo, potem podczas zawijania całego Ciała w Całun Turyński, ta chusta leżała gdzieś z boku i schła, a na samym końcu już w grobie położono Chustę z Oviedo na twarzy Pana a na nią któraś z niewiast a być może ktoś z mężczyzn położył niezwykle drogą tkaninę jaką jest bisior która tera jest Chustą z Manopello i tak powstał dokument Śmierci i Zmartwychwstania Boga-Człowieka :D Alleluja Jezus Żyje +++
 Cezary: 27.07.2014, 19:22
 Wierzę i dziękuję Bogu za to, źe po wielu latach otworzyły mi się oczy i uszy......
 Cezary: 27.07.2014, 19:22
 Wierzę i dziękuję Bogu za to, źe po wielu latach otworzyły mi się oczy i uszy......
 Maria: 08.05.2014, 13:34
 Jesteś mym pasterzem i niczego mi nie braknie... Jezu wybacz.
 roksi: 28.04.2014, 16:56
 Jezus istnieje choć nie widziałam to wierzę bo widziałam zdjęcie jak się odbił na chuście św. Weroniki
 Juliusz: 26.04.2014, 20:37
 Zajmuję się tym od lat... www.manoppello.eu
 Łukasz: 16.04.2014, 16:15
 To jest Jezus! Kocham Cię Panie, przepraszam za grzechy! Wierzę w Ciebie, Jezu ufam Tobie.
 Wierny: 02.04.2014, 00:28
 Wierzę i ufam Tobie
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Rafki w nieuleczalnej chorobieModlitwa do św. Rafki w nieuleczalnej chorobie

Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym GajuSanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Ja jestem krzewem winnym, wylatoroślamiJa jestem krzewem winnym, wylatoroślami

Miłość bez zobowiązań?Miłość bez zobowiązań?

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej