Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Bazylika del Pilar

     "Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba".

     Sanktuarium Matki Bożej w Saragossie jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych i najsławniejszych miejsc kultu Maryi. Jest to potężna budowla z czterema najwyższymi wieżami w Hiszpanii, z centralną kopułą, otoczoną dziesięcioma mniejszymi. Jedna z nich jest ozdobiona freskami Francisca de Goi. Najświętsza Dziewica del Pilar jest patronką Hiszpanii oraz wszystkich krajów z kręgu języka i kultury hiszpańskiej.

     Historia tego sanktuarium, sięgająca pierwszej połowy pierwszego wieku po Chrystusie, mówi, że po Zmartwychwstaniu Chrystusa na tereny dzisiejszej Hiszpanii dotarł apostoł Jakub. Jego misja ewangelizacyjna na Półwyspie Iberyjskim spotkała się ze zdecydowanym odrzuceniem przez miejscową ludność.

     W nocy 2 stycznia 40 r. udało się św. Jakubowi zebrać tylko ośmiu uczniów. Spotkali się wszyscy za murami rzymskiej wtedy Saragossy, na prawym brzegu rzeki Ebro, w miejscu gdzie wyrzucano słomę i śmieci. Zniechęcony kompletnym fiaskiem swojej misji św. Jakub pla: nował natychmiastowy powrót do Palestyny. Właśnie wtedy - jak mówi tradycja - w mroźną, styczniową noc, na niebie pojawiła się dziwna jasność i ukazali się aniołowie, którzy nieśli kolumnę (pilar) z Matką Bożą. Aniołowie postawili kolumnę na ziemi, a Maryja tak mówiła do św. Jakuba: "Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata". W miejscu, gdzie stoi kolumna, św. Jakub wybudował małą kaplicę, która nazywa się Santa Capilla. (Obecnie znajduje się ona w środku potężnej budowli sanktuarium). Jakub Apostoł kilka lat później poniósł śmierć męczeńską w Jerozolimie, jednak jego zwłoki wróciły na hiszpańską ziemię i spoczęły w Santiago de Compostela. Chrześcijańscy rycerze, którzy walczyli o niepodległość Hiszpanii z wojskami muzułmańskimi, często mówili, że św. Jakub wielokrotnie pokazywał się na białym koniu, aby prowadzić ich armię do ataku na islamistów. Dopiero w roku 1170, po czterystu pięćdziesięciu latach nieustannej walki, Hiszpanie zdołali się wyzwolić spod panowania muzułmanów. Od tamtego czasu każdego roku 12 października w sanktuarium Pilar uroczyście obchodzone jest święto poświęcenia kościoła. Również 12 października Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zobaczył brzegi Ameryki.

     Niepowtarzalność sanktuarium Pilar polega na tym, że miały tu miejsce nie objawienia Najświętszej Dziewicy Maryi, lecz tajemnicze Jej przyjście "w śmiertelnym ciele" - a więc wtedy, gdy jeszcze żyła na ziemi i mieszkała w Jerozolimie. W sanktuarium w Świętej Kaplicy znajduje się kolumna (pilar), która jest znakiem przypominającym wydarzenie przyjścia Matki Bożej 2 stycznia 40 r. Tradycja mówi, że to aniołowie przynieśli tę kolumnę i tam ją postawili. Jest ona z jaspisu, bez dekoracji, jedynie okryta srebrną blachą, ma 177 cm wysokości i 24 cm średnicy. Stoi na niej 38-centymetrowej wysokości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana z czarnego drewna, pochodząca z XVI w. Kolumna ta symbolizuje stałość wiary i wskazuje na sanktuarium jako miejsce Bożego miłosierdzia.

     Trzeba pamiętać, że cud odzyskania amputowanej nogi przez Miguela Juana Pellicera wydarzył się w 1640 r. - a więc dokładnie 16 wieków od przyjścia Matki Bożej do Jakuba Apostoła i jego ośmiu uczniów. Co więcej, było to również w nocy i około tej samej godziny.


ks. Mieczysław Piotrowski TChr


Publikacja za zgodą redakcji

nr 5-2007   


Boskie Oblicze. Całun z Manoppello Boskie Oblicze. Całun z Manoppello
Paul Badde
Paul Badde odnalazł w Abruzji na włoskim wybrzeżu Adriatyku tajemnicze płótno - autoportret Jezusa Chrystusa. Jest to słynna Chusta Świętej Weroniki - jedna z najstarszych relikwii chrześcijaństwa... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 EWA: 09.08.2018, 17:19
 Matko Boża z Pilar uzdrów mnie na duszy i ciele
 Agata: 18.05.2018, 17:26
 Matko Boża z Pilar Twojej Matczynej opiece powierzam siebie, mamę i siostrę. Wstawiaj się za nami u Boga Wszechmogącego a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Uproś nam łaskę zdrowia duszy i ciała. Kochamy Ciebie Mateczko.
 Agata: 18.05.2018, 17:13
 Matko Boża z Pilar, ukochana Mateczko uproś łaskę zdrowia, u Boga Wszechmogącego, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zdrowia dla mnie. Ty widzisz ten ból. Wstaw się za mną Proszę Cię. Twojej Matczynej opiece powierzam siostrę i moją mamę, błagając o zdrowie dla nich a dla nas, całej rodziny nieustająca pomoc. Kochamy Cię Mateczko. Maryjo, Módl sie za nami, Wstawiaj się za nami.
 Agata: 18.05.2018, 17:12
 Matko Boża z Pilar, ukochana Mateczko uproś łaskę zdrowia, u Boga Wszechmogącego, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zdrowia dla mnie. Ty widzisz ten ból. Wstaw się za mną Proszę Cię. Twojej Matczynej opiece powierzam siostrę i moją mamę, błagając o zdrowie dla nich a dla nas, całej rodziny nieustająca pomoc. Kochamy Cię Mateczko. Maryjo, Módl sie za nami, Wstawiaj się za nami.
 Piotr: 18.05.2018, 11:53
 Matko Boża z Pilar, proszę o pomoc w uzdrowieniu mojego małżeństwa, które prawdopodobnie się zakończy.
 Tomasz: 03.04.2018, 14:46
 Matko Boża doprowadź do ślubu kościelnego chrześniaczkę moją Elizę i Pawła w jak najszybszym czasie. Amen.
 Jacek: 13.02.2018, 16:40
 Matko Boza z Pilar, blagam o uzdrowienie mojej chorej duszy i o poprawe zlej sytuacji finansowo-bytowej. Prosze wysluchaj mnie. Amen.
 Teresa: 03.02.2018, 17:37
 Cudowna Matko Przenajświętsza z Pilar, wstaw się za mną do Boga! Ratuj!
 Lidia: 06.01.2018, 16:21
 Matko Boża del Pilar dziękuję za moją obecność w Twojej Bazylice i proszę o opiekę nad moją rodziną, szczególnie proszę o przyszłość Justyny.
 Maria: 22.11.2017, 20:13
 Matko Boża z Pilatr bądź pozdrowiona,wzywam Cię o Pani miłosierna i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną ,wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015r.Przyczyń się Matko Boża z Pilar,usłysz mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Ojcze nasz...Zdrowaś Maryjo...Chwała Ojcu...Amen
 Maria: 21.11.2017, 15:23
 Matko Boża z Piłat bądź pozdrowionka,wzywam Cię o Pani miłosierny i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015rPrzyczyń się Matko Boża z Piłat,usłyszy mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Maria
 Maria: 21.11.2017, 10:41
 Matko Boża z Piłat bądź pozdrowionka,wzywam Cię o Pani miłosierny i proszę w mojej sprawie niemożliwej.O Pani wstaw się za mną wzywam Twojej pomocy i wyjednaj u Pana Boga cud nad cudami.Przywróć narządy rodne amputowane 9 Xll.2015rPrzyczyń się Matko Boża z Piłat,usłyszy mój płacz i spraw cud o który Cię błagam. Maria
 marzena: 20.09.2017, 07:49
 Mateczko kochana proszę o uzdrowienie nogi syna jezu ufam tobie
 Ewa: 18.07.2017, 15:43
 Matko Boża z Pilar uzdrów na duszy i ciele moje dzieci i wnuki. Matko Boża oddaje całą rodzinę pod Twoją opiekę!
 Malgorzata: 04.07.2017, 22:00
 Kochana Matuchno z Pilar ,proszę o przemianę mojego syna Bartłomieja proszę głęboka wiarę.
 Agnieszka: 14.11.2016, 07:51
 Mamuniu kochana proszę Cię nieustająco o uzdrowienie dla siebie, dla Pawła, nawrócenie i uwolnienie z nałogów dla Ani, nawrócenie i opiekę dla Zuzi, chrzest i opiekę dla Kacpra, opiekę i prowadzenie dla Tomka, Miłosza, Aureli, Agaty i Jej maleństwa, o dobry i bezpieczny poród dla Agaty, opiekę i miłość dla Wiktorii i Jej rodziny, i opiekę dla mamy, ojczyma, teściów, Moniki i Magdy z rodzinami. Błogosławiona jestes Mamuniu Przenajswietsza.
 Celina : 12.10.2016, 20:33
 Dziękuję Matko Z Pilar ze byłam u Ciebie proszę o zdrowie syna i wiarę dla niego
 Maria: 01.08.2016, 11:21
 Matko Boża z Pilar uzdrów wiarę mojego syna
 Wiewiór: 29.02.2016, 13:48
 Matko nasza, za Twoim pośrednictwem proszę Cię o łaskę zdrowia dla Bartosza,Dodaj mu siły do zniesienia bólu a lekarzy,którzy się Nim zajmują niech pan Bóg poprowadzi. JEZU - UFAM CI I W TOBIE POKŁADAM NADZIEJĘ...
 Joanna: 18.02.2016, 09:00
 Matko Boza z Pilar uzdrów mnie Borysa i Rafała na duszy i ciele, Joanna
 
(1) [2] [3]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej