Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cud eucharystyczny w Moure

     18 maja 1996 r. o godz. 19 w kościele pw. Santa Maria w Moure (Portugalia) proboszcz wraz z 500 parafianami celebrował Mszę Św. Podczas niej konsekrował jeszcze jedną dużą Hostię, którą po Mszy św. przeniesiono do bocznej kaplicy i umieszczono na tronie w monstrancji, gdyż w parafii przypadał czas na doroczną adoracje Najświętszego Sakramentu. Kiedy kapłan okadzał Hostię, zobaczył na niej wizerunek popiersia Jezusa w koronie cierniowej. Także inni uczestnicy nabożeństwa Go dostrzegli. O godz 23.30, jak to było przewidziane w programie, adoracja została zakończona, a Hostia schowana do tabernakulum.

     Nazajutrz w niedzielę o godz. 8 ponownie wystawiono Najświętszy Sakrament i zaraz na Hostii ukazała się ta sama podobizna. Wieczorem po zakończeniu adoracji Hostia została połamana i spożyta przez wiernych podczas Komunii św. Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się szeroko. Biskup diecezji Braga zezwolił na odprawianie każdego 18. dnia miesiąca godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Na początku września ukazała się książka jezuity ks. Fernando Leite "Prodigio eucaristico em Moure". jednak w wywiadzie udzielonym lokalnej gazecie biskup wysunął kilka zastrzeżeń odnośnie do wiarygodności cudu.

     19 maja 1997 cud powtórzył się. Kościół rym razem wypełniali nie tylko parafianie, ale także licznie przybyli z odległych miejscowości ciekawscy, kilku księży, dziennikarze. Następnego dnia gazety publikowały fotografie monstrancji oraz wypowiedzi świadków cudu. Tymczasem okazało się, że władze kościelne nakazały wycofanie ze sprzedaży książki ks. Leite. Biskup nie pozwolił na kontynuowanie comiesięcznych nabożeństw. 2 lipca wydał komunikat, w którym zauważył, że zjawisko daje się wytłumaczyć prawami optyki (refrakcją światła) i że kilka doświadczeń przeprowadzonych w kościele w Moure zdaje się potwierdzać tę hipotezę. Wizerunek pojawiał się bowiem także na niekosekrowanych hostiach, a nawet na białym papierze; znikał, kiedy światła zostały wygaszone, kiedy Hostię umieszczano bez monstrancji lub w innej monstracji, a także kiedy monstrancję umieszczono w innym miejscu.

     Po raz trzeci zjawisko powtórzyło się w dniach 18-19 maja 1998 i Wywołało nową falę dyskusji o cudzie w Moure. Jego interpretację skomplikowało zaistnienie w pobliskich parafiach w dniach go poprzedzających, podczas przypadających w nich nabożeństw adoracyjnych, identycznych zjawisk.

     Mieszkańcy Moure są do dziś przekonani, że byli trzykrotnie świadkami cudu. Władze kościelne podtrzymują natomiast negatywne stanowisko biskupa diecezji Braga.


Biblioteka Niedzieli tom 249


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej