Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Barnaba udał się do Tarsu, by odszukać Szawła (Dz 11,24)

Był mniej więcej rok 43, gdy Szaweł, w wieku około 35 lat, przybył do rodzinnego Tarsu i tam przez kilka lat pozostał. Jest to dla nas okres tak samo nieznany, jak czas jego dzieciństwa, bądź czas tzw. ukrytego życia Jezusa. Ewangeliści oraz autor Dziejów Apostolskich skupili uwagę na tym, co uznawali za najważniejsze dla krzewienia wiary w Jezusa, a nie na tworzeniu dokładnych biografii swoich bohaterów. Dzieje Apostolskie opowiadają zatem o początkach, okrzepnięciu i rozwoju wiary w Jezusa Chrystusa, natomiast życie Szawła zostało w nich ukazane o tyle, o ile stanowi ogniwo tego procesu. Nie inaczej patrzył na swoje życie sam Apostoł, który w listach do poszczególnych Kościołów, koncentruje się na tym, co buduje i umacnia wiarę.

Nie wiemy, czy w Tarsie istniała już wspólnota wyznawców Jezusa. Nie można tego wykluczyć zważywszy na silne więzy z Jerozolimą. Gdyby tak było, miejscem spotkań i modlitwy byłaby jedna z synagog, które istniały w mieście. Być może gromadzono się również poza synagogą, a uczestnikami zgromadzeń byli również ci Żydzi, którzy nie podzielali nowej wiary, a mimo to byli nią zainteresowani, czy to w sensie pozytywnym, otwierając się na Dobrą Nowinę o Jezusie, czy w negatywnym, polemizując z Szawłem i pozostałymi wyznawcami Mistrza z Nazaretu. Zdaje się to potwierdzać fakt, że gdy kilka lat później, podczas pierwszej podróży misyjnej, Szaweł rozpoczynał działalność ewangelizacyjną wśród wspólnot żydowskich Cypru i Azji Mniejszej, miał już gotową metodę polegającą na głoszeniu Jezusa w szabat podczas nabożeństw synagogalnych. Bardzo prawdopodobne, że wypracował ją właśnie w Tarsie. Podstawową pomoc w refleksji nad tym, kim jest Jezus oraz w głoszeniu Go, stanowiła Biblia Grecka, czyli Septuaginta. Była to Biblia Żydów mówiących po grecku, pożyteczna w wyjściu naprzeciw oczekiwaniom tych pogan, którzy byli zainteresowani wiarą w jedynego Boga i Ewangelią.

Nie wiemy, z czego wówczas utrzymywał się Szaweł. Starożytni rabini krzewili mądrą zasadę, że znawcy Pisma powinni samodzielnie zarabiać na utrzymanie, by od nikogo nie zależeć i nikomu nie podlegać w wydawanych ocenach. Każdy z nich powinien być przygotowany do pracy fizycznej, o której mówiono, że uspokaja i umacnia umysł. Możemy się domyślać, że Szawd zajmował się rzemiosłem, być może wyrabianiem namiotów. Wskazuje na to wzmianka św. Łukasza w relacji o początkach Kościoła w Koryncie. Gdy podczas drugiej podróży misyjnej Apostoł przybył tam z Aten, spotkał Akwilę i Pryscyllę, małżeństwo żydowskie, które na mocy dekretu cesarza Klaudiusza zostało zmuszone do opuszczenia Rzymu. „Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów" (Dz 18,3).

Kto wie, jak wyglądałoby dalsze życie Szawła, gdyby nie Barnaba, który raz jeszcze przybył mu ze skuteczną pomocą. Pierwszy raz okazał ją w Jerozolimie. Po kilku latach wspólnoty wierzących mnożyły się nie tylko na terenie Palestyny, lecz także poza jej granicami. Jedna z najbardziej prężnych istniała w Antiochii nad Orontesem, obecnie Antakya, położona na południowych krańcach Turcji, tuż przed granicą z Syrią. Centrum wiary w Jezusa pozostawała Jerozolima. Wszystkie lokalne wspólnoty pozostawały w jedności z nią, to znaczy z Piotrem, któremu Jezus powierzył władzę pasterską. Gdy z polecenia Kościoła jerozolimskiego Barnaba udał się do Antiochii, przypomniał sobie o przyjacielu, którego spotkał przed kilkoma laty: „Udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła" (Dz 11,25), po czym przyprowadził go do Antiochii.

Odległość z Tarsu do Antiochii wynosi nieco ponad 200 km. Podróżując lądem, trzeba pokonać góry, mając po lewej stronie potężne pasmo Taurusu, a po prawej morze. Łatwiejsza i szybsza była wtedy żegluga przybrzeżna. Lądem bądź morzem dwaj przyjaciele pokonywali drogę, która wytyczyła nowe szlaki życia Szawła.

ks. Walderam Chrostowski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 marca 2008Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Elżbieta z Schönauśw. Elżbieta z Schönau

Modlitwa do św. Elżbiety z SchönauModlitwa do św. Elżbiety z Schönau

św. Grzegorz Barbarigośw. Grzegorz Barbarigo

Modlitwa do św. Grzegorza BarbarigoModlitwa do św. Grzegorza Barbarigo

Koronka do św. PeregrynaKoronka do św. Peregryna

Endoskopia przewodu pokarmowegoEndoskopia przewodu pokarmowego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej