Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jestem człowiek grzeszny (Łk 5, 1-11)


     Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: "Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!" A Szymon odpowiedział: "Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci". Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: "Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym". I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.

     Święty Piotr napisał w swoim liście: "Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje" (1P 5,5). Kluczem otwierającym nas na łaskę Bożą jest pokora. Jej przeciwieństwo to pycha. Pomiędzy nimi mieszczą się wszystkie cnoty i grzechy. Moja ulubiona święta, karmelitanka znana jako "mała Arab- ka", opowiadała kiedyś, że miała wizje nieba i piekła. W niebie miała widzieć dusze ludzi, którzy mieli w swoim życiu na sumieniu wszystkie grzechy poza pychą, a w piekle dusze ludzi, którzy w swoim życiu praktykowali wszystkie cnoty poza pokorą. Z pokorą jest ten problem, że powszechnie uważa się ją za słabość, brak charakteru, uległość, wręcz tchórzostwo. Z ogromnym trudem przebija się do naszej świadomości właściwe zrozumienie pokory jako prawdy o sobie i Bogu. Panuje dziś obsesja bycia "panem samego siebie", bycia w jakimś sensie "bogiem*. To ja mam decydować o wszystkim, co mnie dotyczy. Taki jest cel wielu aktywności. Zdrowie zależy od tego (i tylko od tego), jak będę się odżywiał, jaka będzie moja sportowa aktywność. Sukcesy w pracy mają zależeć od mojej siły przebicia, a szczęście rodzinne od zasobności portfela, dlatego o jak najgrubszą jego formę muszę zabiegać. Niewiele, albo nic, nie zostawiam "przypadkowi", a na pewno nie Bogu. To właśnie jest pycha: "ja wiem najlepiej, co dla mnie jest dobre". Na tym przecież polegał już pierwszy grzech naszych prarodziców.

     Jezus, przychodząc na świat, chce nam pomóc stanąć w prawdzie o sobie. Nie chodzi Mu przecież o nasze upokorzenie i przyznanie się do słabości. To ma być "tylko" (albo "aż") początek naszego odkupienia. Tylko uznanie grzechu może nas otworzyć na Jego łaskę. W Ewangelii dzisiejszej obrazuje to aż do przesady przykład niezwykłego połowu. Doświadczony rybak, pracujący całą noc według najlepszej swojej wiedzy, słyszy polecenie od nieznajomego Nauczyciela. To przykład niezwykłej pokory: mimo zmęczenia, mimo braku nadziei (próbowali tego przecież całą noc) zarzuca sieci i otrzymuje niezwykły, bogaty dar, z pewnością przewyższający jego najśmielsze oczekiwania. Jednak ten połów możliwy jest dopiero po słowach Piotra: "jestem człowiek grzeszny". Przyjęcie laski Bożej zaczyna się od uznania prawdy o sobie, prawdy nawet najgorszej. Tylko Bóg może z tej zaakceptowanej prawdy o sobie wyprowadzić tak niewyobrażalne owoce. Tylko trzeba uwierzyć.

dk. Bogdan Sadowski

Autor jest diakonem stałym,
ekspertem Centrum Myśli Jana Pawia II w Warszawie
i redaktorem naczelnym miesięcznika "Magnificat" Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 luty 2019   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej