Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Świadek Chrystusa (J 2, 13-25)


     Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: "Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!". Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie. \N odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: "Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?". Jezus dał im taką odpowiedź: "Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo". Powiedzieli do Niego Żydzi: "Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?". On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zwierzał się im, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co w człowieku się kryje.

     W tych dniach wiele mówi się o filmie o ks. Jerzym Popiełuszce. Jego życie jest niesamowitym odzwierciedleniem słów Jezusa: "Jeśli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą". Ale trzeba też zauważyć słowa Jezusa o zburzonej świątyni, która po trzech dniach zostanie wzniesiona na nowo. Należy zwrócić uwagę, że to wzniesienie świątyni na nowo dotyczy również uczniów Chrystusa. Zabito w sposób bestialski księdza, który walczył o wolność każdego człowieka, o jego godność w imię Chrystusa, a jednak dzisiaj mówi się o nim więcej niż przed laty. Pisze się o ks. Popiełuszce książki, prace naukowe, realizuje się programy telewizyjne i filmy. Słyszą o nim pokolenia Solidarności, której był kapelanem, słyszą o nim kolejne pokolenia, które już narodziły się w latach wolności, słyszeć będzie cały kraj, a nawet świat, gdy będzie wynoszony na ołtarze jako błogosławiony czy święty. Ale trzeba pamiętać, że jego śmierć i dzisiejsza pamięć jest zwycięstwem Chrystusa, którego Świątynia, zburzona przez śmierć, została wzniesiona na nowo. Kościół, który chciano zniszczyć, został wzmocniony śmiercią męczennika. Ksiądz, który został zamordowany, żeby przestał głosić Ewangelię i umacniać, świadczy o Chrystusie szerzej nawet wówczas, gdy już system komunistyczny został obalony. Śmierć stała się życiem.

     Pewnie wiele osób pójdzie obejrzeć film o ks. Jerzym Popiełuszce i dobrze, gdyż takie wzorce pośród innych fałszywych idoli są bardzo potrzebne. Taki bohater mówi, że z Ewangelii płynie wielka miłość do człowieka, którego należy chronić i walczyć o jego prawa i godność. Niech ten Bohater pokazuje, jak z wrażliwością patrzeć na człowieka, który jest obok nas.

Ks. Bolesław Karcz

Dwutygodnik Młodzieży Katolickiej
Nasza Droga, nr 573   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej