Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak ujarzmić małą czarownicę

Louise Loos

Polecamy
Jak ujarzmić małą czarownicę

Wydanie: 2005
ISBN: 83-211-1736-8
Ilość stron:  98
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: PAX

Nasza cena: 24.00 zł

     Opis:

     Tryskający humorem i przepięknie ilustrowany poradnik dla rodziców siedmio- i dwunastoletnich dziewcząt, które stwarzają typowe dla ich wieku i płci problemy wychowawcze.

     Książka nie jest instruktażowym wykładem, ale swobodną gawędą wiernie oddającej realne sytuacje, w których nasze pociechy wprowadzają nas czasem w stan osłupienia. "Pragnienie piękna jest głęboko zakorzenione - a kobiety zawsze były jego symbolem i wyrazem. Mówiąc krótko: to zupełnie zrozumiałe, że wasza łazienka nie wiadomo kiedy przemienia się w studio pielęgnacji paznokci lub w salon kosmetyczny."

     Recenzje książki:

Pomiędzy lalką a osobą myślącą

     MUSISZ być atrakcyjna, MUSISZ się podobać, MUSISZ być cicho, gdy nikt cię nie pyta o zdanie. Najlepiej byłoby, abyś pole swych zainteresowań ograniczyła do śledzenia najnowszych trendów w modzie i pielęgnacji ciała. Wygląd to wszystko, co masz, możesz go nieźle sprzedać. Jeśli chcesz być pożyteczna, ugotuj coś, posprzątaj. Przesada? Jasne, że tak. Ale chyba każda dziewczynka przynajmniej raz w życiu słyszała podobne słowa: od koleżanek, kolegów, źle wychowanych dorosłych lub w telewizji.

     Może nie wprost, gdzieś między wierszami. Ja słyszałam... i myślę, że trudno jest wychować dziewczynkę na kobietę na tyle pewną siebie, aby szanowała swój umysł i ciało, a ludzi nie oceniała na podstawie wyglądu. Louise Loos podpowiada, jak osiągnąć ten sukces wychowawczy.

     Tytuł książki jest nieco mylący. Jak ujarzmić małą czarownicę. 150 porad, jak dobrze wychować dziewczynkę wbrew pozorom nie jest poradnikiem, w jaki sposób zrobić z rozbrykanego, nieposłusznego dziewczęcia istotę spokojną, rozważną i posłuszną. Autorka przede wszystkim radzi rodzicom, aby nauczyli swoje córki myśleć, analizować sytuację - niezależnie od tego, czy problem dotyczy sprzątania, opiekowania się zwierzątkiem, gospodarowania pieniędzmi, wykształcenia, kontaktów z chłopcami. Żeby dziewczynka wyrosła na osobę odpowiedzialną i szczęśliwą, już jako dziecko MUSI zrozumieć pewne rzeczy. I tylko tyle MUSI. Będzie to mogła zrobić tylko przy pomocy rodziców.

     Wychowanie rozpoczyna się w rodzinnym domu, zatem należy wytłumaczyć córce, że wszyscy domownicy są odpowiedzialni za utrzymanie w nim porządku i miłej atmosfery. Nawet małe dzieci powinny mieć wyznaczone obowiązki domowe, oczywiście adekwatne do ich wieku. Louise Loos podpowiada, w jaki sposób radzić sobie np. ze sporami między rodzeństwem o to, czyja teraz kolej zmywać naczynia albo z sytuacją, kiedy dziecko umyślnie źle wykonuje powierzone mu zadania.

     Potem będzie jeszcze trudniej. Rodzice często nie potrafią zrozumieć, że z czasem przestają być jedynymi osobami wychowującymi córkę. Coraz silniej będą na nią wpływać koleżanki, koledzy, nauczyciele, telewizja, internet... Autorka książki radzi, w jaki sposób kierować wtedy wychowaniem dziewczynki. Najważniejsza jest jej zdaniem rozmowa na wszystkie tematy, które są ważne dla dziecka. Jednak dialog powinien uwzględniać też, ile córka chce powiedzieć. W okresie dojrzewania wybierze ona raczej pamiętnik niż zwierzenia rodzicom i oni powinni to zaakceptować.

     Louise Loos zwraca uwagę na ważną kwestię: wybór szkoły dla dziecka. Podpowiada co zrobić, aby był on jak najbardziej trafny. Równie istotne jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań dziewczynki. Autorka radzi, w jaki sposób ukierunkować ją zgodnie z przejawianymi przez nią zdolnościami. Przestrzega, aby rodzice nie sugerowali się w tej kwestii płcią dziecka. Córka może być szczególnie uzdolniona do nauki przedmiotów ścisłych czy przyrodniczych. Wtedy rodzice raczej powinni zrezygnować ze zmuszania jej do lekcji haftowania. Zamiast tego mogą kupić np. Zestaw Małego Chemika.

     W książce można odnaleźć odpowiedź na wiele pytań, które (jak podejrzewam) frapują rodziców. Jak wytłumaczyć córce, że w człowieku najważniejsze jest jego wnętrze? W jaki sposób rozmawiać z nią o seksie? Czy istnieją sposoby, aby sprawnie przyswajała zasady dobrego wychowania i szanowała innych ludzi? Jak ułożyć poprawne relacje między rodzeństwem? Od razu trzeba zaznaczyć, że rozwiązanie tych problemów wymaga dużo pracy i cierpliwości. Trzeba jednak przyznać, że kiedy czytałam rady zawarte w tej książce, sprawiały wrażenie skutecznych pod warunkiem, że rodzice konsekwentnie będą je stosować.

     Wychowanie dziewczynki niewątpliwie jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza w świecie, w którym telewizja, internet, reklama starają się uprzedmiotowić człowieka, sprowadzić go do roli bezmyślnego odbiorcy niejednokrotnie zmanipulowanych informacji. Promowane są też wzory zachowań odrzucających tradycyjne wartości, np. szanowanie rodziców i rodziny. Żeby wychować córkę na osobę myślącą i dobrze dającą sobie radę w życiu, należy zacząć od najmłodszych lat. Książka Louise Loos Jak ujarzmić małą czarownicę... może ułatwić to zadanie.


Joanna Wiśniewska

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej