Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Być rodzicami. Jak przygotować się na przyjęcie dziecka,
a potem wychowywać je mądrze i z miłością


Grazia Honegger Fresco

Polecamy
Być rodzicami. Jak przygotować się na przyjęcie dziecka, a potem wychowywać je mądrze i z miłością

Wydanie: Kraków 2007
ISBN: 978-83-7482-109-4
Ilość stron:  272
Oprawa: miękka 
Wydawnictwo: eSPe

Sugerowana cena wydawcy: 32.00 zł Nasza cena: 30.40 zł

     Opis:

     W pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice martwią się głównie o to, żeby ich dziecko jadło i zdrowo się rozwijało. Później u każdego świadomego rodzica pojawia się wielka liczba wątpliwości.

     - Jak dbać o rozwój dzieci, nie kierując nimi?
     - Czy należy zapobiegać wszelkim trudnościom i zawsze chronić przed nimi dzieci?
     - Jak reagować, kiedy dzieci się mylą?
     - W jaki sposób rozwijać autonomię dzieci?
     - Jak mówić "nie" z pogodą, a bez agresji?
     - Jakiej pomocy oczekiwać od dziadków, żłobka, szkoły?

     Ta książka pokazuje, jak stać się rodzicami wrażliwymi i potrafiącymi słuchać własnych dzieci.

     Recenzje książki:

Książka, która otworzyła nasze oczy na metodę Montessori
i rolę rodziców w wychowaniu dzieci

     Być rodzicami była pierwszą książką o wychowaniu dzieci, którą nabyliśmy wraz z żoną będącą w ciąży, by przygotować się dobrze do bycia rodzicami.

     Właściwie to należałoby zacząć od tego, że jest to książka, która najpierw pomaga wychować samych siebie, by stać się dobrymi rodzicami, a tym samym lepiej wychowywać nasze dzieci. Pomaga spojrzeć na tak trudne kwestie, jak problem przywłaszczania sobie dzieci przez rodziców i blokowania tym samym ich rozwoju i dążenia do zdrowej niezależności.

     Kolejna rzecz, która nas uderzyła, to piękno porodu i pierwszych dni życia dziecka oraz waga tych wydarzeń dla rozwoju dziecka i domowników. Autorka zauważa, że dzisiejsza hospitalizacja porodów może wprowadzać niepotrzebne stresy i negatywnie wpływać na i tak trudne przeżycie, jakie niesie ze sobą poród.

     Następnie lektura wiedzie nas przez takie aspekty jak karmienie piersią, więź dziecka z domownikami, stwarzanie dla dziecka swobody do działania, pomoc dorosłych tylko w sytuacjach koniecznych. Dla wielu rodziców również bardzo pomocne mogą być wskazówki na temat budowania w odpowiedni sposób autonomii dziecka, stosując jednak konsekwentne zasady i granice. Dalej dowiemy się, jak ważna jest wzajemna nauka poprzez emocje i dialog. Omówione zostały również plusy i minusy posyłania dziecka do różnych instytucji państwowych, takich jak żłobek czy szkoła.

     Dla nas była to pozycja wyjątkowa, ponieważ - za sprawą autorki, która przez wiele lat prowadziła w rodzinnej miejscowości szkołę montessoriańską - wprowadziła nas w świat metody Montessori. Słowo 'montessori' zainteresowało nas tak bardzo, że zaczęliśmy przeszukiwać internet w poszukiwaniu kolejnych informacji na temat Marii Montessori i jej metody. To doprowadziło nas do wielu interesujących stron i artykułów oraz książek, niestety głównie w języku angielskim.

     Książka Być rodzicami zainspirowała nas w końcu do założenia własnej strony internetowej o naszych doświadczeniach ze stosowaniem metody Montessori w naszym domu www.tobeparents.org/pl. Wszystkim oczekującym i obecnym rodzicom, ale również lekarzom, pielęgniarkom i nauczycielom polecamy tę pozycję z całego serca! Naprawdę warto przeczytać!


Rafał Szczypka

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej