Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Silmarillion

John Ronald Reuel Tolkien

Polecamy
Silmarillion

Wydanie: Warszawa 2009
ISBN: 978-83-241-3527-1 
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda
Wydawnictwo:	Amber

Nasza cena: 49.80 zł

     Opis:

     Kolejna bibliofilska edycja najsłynniejszego obok Władcy Pierścieni dzieła Tolkiena. Wydanie XV poprawione i uzupełnione o blisko 50 kolorowych ilustracji Teda Nasmitha.

     Silmarillion został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera. W 1956 roku sam pisarz tak mówił o swojej nieistniejącej jeszcze książce: "Nie sądzę, aby zyskała popularność Władcy Pierścieni - ani śladu hobbitów! Masa mitologii, wszędzie elfy i podniosła stylistyka..." A jednak Silmarillion stał się najsłynniejszym obok Władcy Pierścieni dziełem Tolkiena.

     To zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a Elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy świetliste klejnoty, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru.

     Oprócz właściwej historii Silmarilów książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się na niepowtarzalny obraz dziejów - od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani...

     Recenzje książki:

Tolkienowski początek świata

     Zapewne wielu czytających tę recenzję zna słynną powieść J.R.R. Tolkiena "Władcę Pierścieni". Ale komu nie pozostał pewien niedosyt? No bo skąd się to wszystko wzięło? Jak powstał cały ten fantastyczny świat? Któż to jest ten tajemniczy Earendil, którego światło otrzymał Frodo od Galadrieli? Kim właściwie są Istari – czarodzieje? A kim Sauron? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się właśnie w tej wspaniałej książce, jaką bez wątpienia jest "Silmarillion".

     Został on zredagowany i wydany 4 lata po śmierci autora przez jego syna Christophera. Jest trzecim dziełem Tolkiena, jeśli chodzi o popularność.

     Książka została podzielona na pięć działów. Pierwszy (chyba najkrótszy), czyli "Ainulindale", zawiera w sobie dzieje od stworzenia Ainurów (archaniołów) i Majarów (aniołów) do stworzenia Ei (ziemi). Drugi - "Valaquenta" - to opis dwóch wymienionych wyżej ras niejako oczyma elfów.

     Trzeci dział to "Quenta Silmarillion" - główna część tej książki. Opowiada o tytułowych Silmarilach (nie będę zdradzał, czym one są), ich powstaniu, wojnach i w końcu ich zniszczeniu (choć nie wszystkich - "coś tam tak ładnie świeciło chyba?"). Tutaj również opisane jest narodzenie Elfów, Krasnoludów, Orków oraz Ludzi, jak również pierwsze bitwy ze złem, a także Balrogi, Smoki, etc.

     Tutaj kończy się właściwy tekst "Silmarillionu". Kolejne dwie części to już bliższe "nam" czasy, czyli "Akallabeth": historia powstania, rozwoju i upadku Numenoru. Może się ona z wydawać z początku trochę przynudnawa, ale jak się okazuje… ale to już w książce, nie będę psuł zabawy ;-). Piąta część to początek trzeciej ery, "pierwszy" upadek Saurona, przybycie Istarich oraz powrót potęgi Zła.

     Książka zawiera wiele odwołań do mitologii państw począwszy od Skandynawskich przez Brytyjskie na Słowiańskich czy Germańskich skończywszy. Nie zabrakło również nawiązań do Pisma Świętego i tradycji judeochrześcijańskiej.

     Dla fascynatów i wielbicieli elfów oraz wszystkiego, co Tolkienowskie, na końcu książki znajduje się interesujący dodatek z cząstkami słowotwórczymi w językach elfów.

     Niektóre motywy (np. podróż Turina do Gondolinu) są obszerniej opisane w "Niedokończonych opowieściach", które też serdecznie polecam i zachęcam do poświęcenia im czasu, bo naprawdę warto.

     Jeszcze raz serdecznie zapraszam do przeczytania i pozdrawiam wszystkich miłośników literatury Tolkienowskiej!


Arkadiusz Pomianek


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej