Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowoczesna telewizja,
czyli bliskie spotkania z kulturą masową


Krzysztof Łuszczek

Polecamy
Nowoczesna telewizja, czyli bliskie spotkania z kulturą masową

Wydanie: Tychy 2004
ISBN: 83-89701-20-0 
Ilość stron: 141
Oprawa: miękka
Wydawnictwo:	Maternus Media

Nasza cena: 21.50 zł

     Opis:

     Telewizja stała się integralnym elementem naszego życia. Współcześni poświęcają jej coraz więcej czasu i zastępują nią inne formy aktywności. Staje się ona często "towarzyszem życia". Przeciętny Polak poświęca jej dziennie około 4 godzin, a w weekendy od 6 do 8. W krajach rozwiniętych te wskaźniki są jeszcze wyższe i przyjmują czasami patologiczne rozmiary. Co więcej, nawet w krajach o niskim statusie ekonomicznym telewizor staje się artykułem "pierwszej potrzeby". Obecność telewizji narzuca się szczególnie w środowisku rodzinnym. Dzięki niej dzieci szybko wchodzą w zakres oddziaływania świata zewnętrznego. Kiedy tylko potrafią poradzić sobie z odbiornikiem telewizyjnym, otwiera się przed nimi ogrom doświadczeń, na które ani nie są przygotowane, ani nie są im potrzebne.

     Intensywny rozwój telewizji przyniósł określone problemy w wychowaniu młodego pokolenia. Obok rodziny, Kościoła i szkoły, stała się ona "czwartym wychowawcą". W wielu rodzinach telewizja odgrywa w tym zakresie decydującą rolę. Jest ona żywiołem niełatwym do podporządkowania czy choćby kontroli. Niemniej jednak coraz bardziej wydaje się być istotną częścią środowiska rozwoju dzieci i młodzieży.

     Recenzje książki:

Czym stała się współczesna telewizja?

     Chciałbym dzisiaj zaproponować Ci pierwszą (lecz z pewnością nie ostatnią) pozycję z serii "Meandry współczesności", a konkretnie książkę Krzysztofa Łuszczka pod tytułem "Nowoczesna telewizja".

     Książka ta stanowi znakomitą analizę fenomenu, jakim jest telewizja. Została napisana raczej w sposób naukowy, ale czyta się ją (co niezwykłe w polskich książkach naukowych) całkiem lekko.

     W pierwszym rozdziale tej pozycji zapoznasz się z odrobiną teorii na temat specyfiki telewizji, komunikowania masowego i przemian w komunikacji. Niezwykle ciekawy rozdział drugi omawia poszczególne gatunki występujące we współczesnej telewizji, takie jak reality show, talk-show, telenowela, film fabularny, teleturnieje, wiadomości, a także reklama. Nie zabrakło też informacji o programach dla dzieci.

     Nie ukrywam jednak, że szczególne wrażenie zrobił na mnie rozdział trzeci i to właśnie on jest w książce najbardziej warty przeczytania. Nosi tytuł: "Niepokojące tendencje w ofercie programowej". Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się głównie kapitalna analiza etyczna i psychologiczna programów typu reality show. Po wielkim sukcesie Big Brothera, Agenta i innych programów tego typu warto zastanowić się nad tym zjawiskiem. Autor przytacza opinie wybitnych psychologów oraz etyków na temat postaw i konsekwencji dla osób uczestniczących w takich programach, jak również widzów "podglądających" uczestników. Rozdział ten zawiera również, choć przyznam, że moim zdaniem zdecydowanie zbyt krótkie, omówienie kwestii przemocy i erotyki w programach telewizyjnych. Sądzę, że problem jest tak złożony, że wymagałby szerszej analizy.

     Rozdział czwarty omawia strategie ochrony młodych widzów przed zagrożeniami ze strony telewizji. Znajdziesz w nim informacje o regulacjach prawnych: historię ich kształtowania i obecną formę. Autor omówił także społeczne inicjatywy dotyczące kontrowersji wokół telewizji. Ciekawe są sugestie autora na temat konieczności wprowadzenia edukacji medialnej do szkół, by już dosłownie "od małego" uczyć dzieci odróżniania prawdy od fikcji, informacji od manipulacji.

     Piąty rozdział zawiera informacje na temat społecznej roli telewizji oraz doświadczeń w realizacji tej roli zarówno w Europie, jak i USA.

     Podsumowując jest to książka z całą pewnością potrzebna. Warto dowiedzieć się więcej na temat teorii dotyczącej telewizji, jak również oceny etycznej tego zjawiska. Warto sięgnąć po tę wiedzę tym bardziej, że pozycja Krzysztofa Łuszczka została napisana lekkim językiem i owa teoria nikogo nie zanudzi. Jak wspomniałem, pewne rzeczy autor omówił dość pobieżnie, ale z całą pewnością ta książka nie miała być w założeniu kompendium medioznawstwa. Jest to po prostu naprawdę dobra pozycja wprowadzająca w tematykę, warto jednak uzupełnić ją innymi, jak choćby zrecenzowaną wcześniej w naszym serwisie książką "Fast food dla mózgu".


Paweł KrólakWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej