Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Życie i legenda mjr. "Ponurego"

     Książka Wojciecha Königsberga, młodego historyka dziejów Armii Krajowej, absolwenta Uniwersytetu Zielonogórskiego (2007), jest pierwszą w pełni naukową publikacją biograficzną poświęconą majorowi Janowi Piwnikowi "Ponuremu", jednemu z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowj. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii, na relacjach i wspomnieniach dawnych towarzyszy służby i broni.

    Autor pieczołowicie rekonstruuje bieg życia tego chłopskiego syna z Janowic w świętokrzyskiem, absolwenta gimnazjum w Ostrowcu Świętokrzyskim, a następnie funkcjonariusza Policji Państwowej i "ochroniarza" premierów rządu RP, we wrześniu 1939 roku dowódcy kompanii policyjnej broniącej Pilicy. Internowany na Węgrzech, wkrótce, przedostał się stamtąd do Francji, gdzie rozpoczął służbę w Polskich Siłach Zbrojnych. Wszechstronnie wyszkolony na kursach dla cichociemnych, był jednym z pierwszych skoczków zrzuconych w 1941 roku do okupowanego kraju. Został dowódcą II Odcinka "Wachlarza", którego zadaniem była intensyfikacja działań partyzanckich na wschodnich terenach Rzeczypospolitej; zasłynął z brawurowej akcji - rozbicia w styczniu 1943 roku więzienia w Pińsku i uwolnienia trzech przetrzymywanych tam "wachlarzowców". Skierowany w Świętokrzyskie, zorganizował tam największą w tym czasie siłę partyzancką w tej części Europy - Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury". Do dziś w tamtych stronach trwa legenda tego niezwykłego partyzanta, znakomitego dowódcy i troskliwego "ojca" swych żołnierzy i mieszkańcowi świętokrzyskich wsi. Przeniesiony w 1944 roku do Okręgu Nowogródzkiego, poległ 16 czerwca 1944 roku podczas ataku na strażnicę graniczną w Bohdanach pod Jewłaszami. W latach PRL kreowany na bandytę, faszystę, zdrajcę, trwał w pamięci swych podkomendnych i narodowej legendzie. Jego powtórny pogrzeb 12 czerwca 1988 r. w Opactwie Cysterskim w Wąchocku przerodził się w wielką patriotyczną manifestację. To wtedy, przy pomniku "Ponurego" na wąchockim rynku miała miejsce pierwsza w latach PRL-u defilada weteranów Armii Krajowej pod emblematami wszystkich okręgów AK, także tych z Kresów Wschodnich: Lwowa, Wilna, Nowogródka, Stanisławowa, Tarnopola... Na placu przed opactwem, w obeności tysięcy ludzi, Mszę św. w intencji mjr Ponurego celebrowało kilkunastu biskupów i liczne grono kapłanów, porywające kazanie wygłosił kardynał Henryk Gulbinowicz. Na płycie grobowej, w krypcie opactwa, został wyryty napis: "Ś.P. Jan Piwnik "Ponury" 1912-1944. Niezłomny żołnierz Armii Krajowej Siły Zbrojnej Podziemnego Państwa". Pamięć o "Ponurym" nie gaśnie. Co roku, w czerwcu, w głębi świętokrzyskich lasów, na polanie o nazwie Wykus, dawnym obozowisku żołnierzy "Ponurego", któremu dziś patronuje kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej, zbierają się dawni podkomendni, "Ponurego", harcerze, "Strzelcy", przybysze z różnych stron kraju. Aby wspominać mjr. "Ponurego" i tych, co wraz z nim szli ku Niepodległej... O tym też opowiada ta cenna i potrzebna książka.

     Wojciech Königsberg, Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika, wstęp Zdzisław Rachtan "Halny", Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa, ss. 368.

(jł)

Nasza Służba, nr 432


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Matko Jezusa w medalikuMatko Jezusa w medaliku

Bój się Boga - co ty robisz!Bój się Boga - co ty robisz!

O Wszechmogący!O Wszechmogący

Na grobach żołnierzy w RadzyminieNa grobach żołnierzy w Radzyminie

Pamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzićPamiętaj, do nieba nie idzie się samemu, trzeba koniecznie kogoś ze sobą prowadzić

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej