Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Życie i legenda mjr. "Ponurego"

     Książka Wojciecha Königsberga, młodego historyka dziejów Armii Krajowej, absolwenta Uniwersytetu Zielonogórskiego (2007), jest pierwszą w pełni naukową publikacją biograficzną poświęconą majorowi Janowi Piwnikowi "Ponuremu", jednemu z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowj. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii, na relacjach i wspomnieniach dawnych towarzyszy służby i broni.

    Autor pieczołowicie rekonstruuje bieg życia tego chłopskiego syna z Janowic w świętokrzyskiem, absolwenta gimnazjum w Ostrowcu Świętokrzyskim, a następnie funkcjonariusza Policji Państwowej i "ochroniarza" premierów rządu RP, we wrześniu 1939 roku dowódcy kompanii policyjnej broniącej Pilicy. Internowany na Węgrzech, wkrótce, przedostał się stamtąd do Francji, gdzie rozpoczął służbę w Polskich Siłach Zbrojnych. Wszechstronnie wyszkolony na kursach dla cichociemnych, był jednym z pierwszych skoczków zrzuconych w 1941 roku do okupowanego kraju. Został dowódcą II Odcinka "Wachlarza", którego zadaniem była intensyfikacja działań partyzanckich na wschodnich terenach Rzeczypospolitej; zasłynął z brawurowej akcji - rozbicia w styczniu 1943 roku więzienia w Pińsku i uwolnienia trzech przetrzymywanych tam "wachlarzowców". Skierowany w Świętokrzyskie, zorganizował tam największą w tym czasie siłę partyzancką w tej części Europy - Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury". Do dziś w tamtych stronach trwa legenda tego niezwykłego partyzanta, znakomitego dowódcy i troskliwego "ojca" swych żołnierzy i mieszkańcowi świętokrzyskich wsi. Przeniesiony w 1944 roku do Okręgu Nowogródzkiego, poległ 16 czerwca 1944 roku podczas ataku na strażnicę graniczną w Bohdanach pod Jewłaszami. W latach PRL kreowany na bandytę, faszystę, zdrajcę, trwał w pamięci swych podkomendnych i narodowej legendzie. Jego powtórny pogrzeb 12 czerwca 1988 r. w Opactwie Cysterskim w Wąchocku przerodził się w wielką patriotyczną manifestację. To wtedy, przy pomniku "Ponurego" na wąchockim rynku miała miejsce pierwsza w latach PRL-u defilada weteranów Armii Krajowej pod emblematami wszystkich okręgów AK, także tych z Kresów Wschodnich: Lwowa, Wilna, Nowogródka, Stanisławowa, Tarnopola... Na placu przed opactwem, w obeności tysięcy ludzi, Mszę św. w intencji mjr Ponurego celebrowało kilkunastu biskupów i liczne grono kapłanów, porywające kazanie wygłosił kardynał Henryk Gulbinowicz. Na płycie grobowej, w krypcie opactwa, został wyryty napis: "Ś.P. Jan Piwnik "Ponury" 1912-1944. Niezłomny żołnierz Armii Krajowej Siły Zbrojnej Podziemnego Państwa". Pamięć o "Ponurym" nie gaśnie. Co roku, w czerwcu, w głębi świętokrzyskich lasów, na polanie o nazwie Wykus, dawnym obozowisku żołnierzy "Ponurego", któremu dziś patronuje kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej, zbierają się dawni podkomendni, "Ponurego", harcerze, "Strzelcy", przybysze z różnych stron kraju. Aby wspominać mjr. "Ponurego" i tych, co wraz z nim szli ku Niepodległej... O tym też opowiada ta cenna i potrzebna książka.

     Wojciech Königsberg, Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika, wstęp Zdzisław Rachtan "Halny", Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa, ss. 368.

(jł)

Nasza Służba, nr 432


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej