Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dzieciom o Mszy Świętej

Ks. Piotr Pawlukiewicz

Polecamy
Dzieciom o Mszy Świętej

Wydanie: Warszawa 1996
ISBN: 83-900896-6-1 
Ilość stron:  53
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Liberton

Nasza cena: 7.70 zł

     Opis:

     Eucharystia jest największym skarbem chrześcijaństwa. Jednak wiele osób nie odkrywa jej piękna, rezygnuje z uczestnictwa w mszy świętej, mówiąc: "Msza nic mi nie daje, wolę pojechać na działkę, do lasu".

     Ten problem dotyczy też dzieci, które żyją dziś w kulturze barwnego i zmiennego obrazu. Taka sytuacja może bardzo przeszkadzać w przeżywaniu Eucharystii, dlatego wiele dzieci nie chce chodzić do kościoła. W efekcie rodzice niejednokrotnie przymuszają dzieci do praktyk religijnych. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Tym bardziej, że skutkuje tylko do czasu. Próba rozwiązania problemu powinna iść raczej w kierunku wytłumaczenia dzieciom, czym jest msza święta, co się w niej dokonuje.

     Właśnie o tym starałem się napisać w mojej książeczce, podając wiele przykładów zaczerpniętych z życia. Nie jest to systematyczne tłumaczenie wszystkich elementów mszy. Starałem się możliwie obrazowo przybliżyć najistotniejsze elementy i wymiary Eucharystii. Książka, mam taką nadzieję, może być pomocna w przygotowaniu dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

     Recenzje książki:

Czym jest Msza Święta?

     Niewątpliwie jedną z najbardziej istotnych tajemnic chrześcijaństwa jest tajemnica Mszy Świętej. Wiedzą o tym wszyscy chrześcijanie podnosząc rangę Eucharystii do czegoś szczególnego i wyjątkowego. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie: czym jest owo "coś" niezwykłego? Czy tak naprawdę wiemy, co dzieje się podczas Eucharystii i co ważne - czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć komukolwiek, chociażby naszym dzieciom, czym jest Msza Święta i dlaczego powinniśmy na nią uczęszczać?

     Pytania o sens Eucharystii dotyczą w sposób bardzo szczególny tych najmłodszych jej uczestników. Dzieci są niezwykle ciekawe świata, zadają swoim rodzicom setki pytań typu: "dlaczego?", czy "po co?", ludzie dorośli powinni więc być przygotowani na to, aby w sposób kompetentny udzielać pożądanych przez maluchy informacji. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące spraw wiary, Boga, tajemnicy Mszy Świętej, po raz kolejny przychodzi nam z pomocą ksiądz Piotr Pawlukiewicz. W kilkudziesięciu stronicowej książeczce zatytułowanej Dzieciom o Mszy Świętej odpowiada na najistotniejsze pytania dotyczące Eucharystii.

     Zważywszy na sposób bycia dzieci doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wytrwały udział w Eucharystii dla małego odkrywcy i skupienie się na jej przebiegu stanowi coś nad wyraz trudnego. Ważne jest zatem, aby móc uświadomić dziecku, czym jest Msza Święta i dlaczego warto się w nią włączyć po to, by z większą ochotą przysłuchiwało się temu, co dzieje się na ołtarzu. Z pewnością takie wyjaśnienie powinniśmy złożyć i samym sobie, gdyż i dla ludzi dorosłych Eucharystia często jest niezrozumiałym wydarzeniem, a przecież tak bardzo istotnym.

     W książce autorstwa ks. Pawlukiewicza znajdziemy odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących Osoby Boga i Jego relacji z człowiekiem. Książeczka ta może stanowić pomoc dla kapłanów, którzy chcą opowiadać dzieciom o istocie Eucharystii tak w szkole, jak i kościele. Jednocześnie może ona funkcjonować jako mały podręcznik zawierający pewne wskazówki dla rodziców, w jaki sposób opowiadać swoim pociechom o Bogu i wierze w kontekście Mszy Świętej.

     Ważnym punktem tej książeczki jest to, że ks. Pawlukiewicz krok po kroku objaśnia wszystko to, co dzieje się na ołtarzu po to, by móc głębiej przeżywać to, co zostało nam dane przez Boga i poznawać coraz lepiej tajemnicę naszej wiary.

     Z racji tego, że przesłanie tej książki jest adresowane do dzieci, autor posługuje się językiem bardzo prostym, dzięki czemu prezentowane przez niego treści stają się łatwe do przyswojenia. Poza tym wszystkie wywody obrazowane są bardzo wymownymi przykładami, które pozwalają nam w pełniejszy sposób wniknąć w istotę Mszy Świętej. To, co do tej pory być może było przed nami zakryte lub niejasne, staje się dzięki ks. Pawlukiewiczowi bardzo przejrzyste. Wszystkie podstawy, jakie powinniśmy umieć przekazać naszym pociechom wchodzącym w świat wiary są tu doskonale wyjaśnione, stąd też warto mieć tę książeczkę pod ręką.


Małgorzata Bachman

   

Wasze komentarze:
 Promyczek: 17.01.2009, 16:01
 Ania jest teraz pod Jego opieką...trafiła w najlepsze ręce...ręce kochającego Ojca...Czuje wyraźnie ten niezwykły dotyk Miłości...
 M.: 28.12.2007, 21:30
 nie rezygnuj.
 Paweł: 27.10.2007, 04:35
 Renatko...bardzo Ci współczuję...i podziwiam za wszystko... naprawdę...
 robalek: 21.10.2007, 00:47
 przepiękne
 mo: 18.10.2007, 21:04
 niesamowite..
 anula: 18.10.2007, 08:08
 coś niesamowitego!!!!Renatko, dziękuje za te słowa.sama jestem wolontariuszem w Hospicjum i wiem (tak mi się wydaje) o czym piszesz...
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej