Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dzieciom o sakramencie pojednania

Ks. Piotr Pawlukiewicz

Polecamy
Dzieciom o sakramencie pojednania

Wydanie: Warszawa 1996
ISBN: 83-900896-7-X 
Ilość stron:  69
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Liberton

Nasza cena: 8.70 zł

     Opis:

     Książka ta bazując na przykładach zaczerpniętych z życia dzieci, bardzo przystępnie wyjaśnia najmłodszym czym jest sakrament pojednania.

     Starałem się w niej odpowiedzieć na pytania, które nurtują nie tylko dzieci:

  • z czego mam się spowiadać?
  • co oznacza konieczność żalu za grzechy?
  • co zrobić, żeby się nie bać spowiedzi i wyznania grzechów?
     Te i inne kwestie próbuję wyjaśnić przez swego rodzaju przypowieści zaczerpnięte z życia dzieci.

     Recenzje książki:

Czym jest sakrament pojednania? - krótko i prosto

     Księdza Piotra Pawlukiewicza nie trzeba przedstawiać naszym Drogim Czytelnikom. Dzieciom o sakramencie pokuty to kolejna z serii (zob. Dzieciom o Mszy świętej) jego książeczek przeznaczonych dla młodziutkich czytelników, choć - jak mniemam - nie tylko.

     Jakoś to już tak ostatnio wychodzi, że bardzo często pisuję recenzję z książek dla dzieci. Jeszcze kilka i chyba zacznę czuć się specjalistą ;-) Oby tylko efektem nie był jakiś rodzaj negatywnie pojętej rutyny. W każdym razie postaram się dziś dotknąć tego, co najważniejsze w tym zwięzłym opracowaniu.

     Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że ta książeczka jest przeznaczona dla dzieci wyraźnie starszych, niż potencjalni odbiorcy książek wspomnianych przed momentem. Nie ma w niej już obrazków. Język, choć obrazowy i bardzo przystępny, jest już też przystosowany dla dzieciaków, które raczej przymierzają się do kończenia szkoły podstawowej niż do tych, które dopiero ją zaczynają.

     W moim odczuciu nie jest to książka, która miałaby być pomocą w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi. Jeśli tak, to w każdym razie raczej dla katechety, bądź rodzica - niejako - prowadzącego dzieci (czy swoje dziecko) drogą przygotowania do uczestnictwa w tym sakramencie (i wtedy jest to rzeczywiście pomoc bardzo dobra). Natomiast gdy chodzi o same dzieci, to jest to oczywiście świetna pozycja... W moim odczuciu jednak raczej do przypomnienia sobie, czym jest sakrament pokuty i do uczenia się, jak jeszcze lepiej go przeżywać, jak jeszcze pełniej w nim uczestniczyć.

     Temat został omówiony bardzo głęboko, bez jakiegokolwiek rodzaju spłyceń (co zresztą dla Pawlukiewicza charakterystyczne). Mimo to opracowanie jest napisane bardzo przystępnym językiem. Wzbogacone zostało też licznymi przykładami (dodatkowo praktycznie 90% z nich została zaczerpnięta z życia dzieci, co sprawia, że książeczka może być dla naszych pociech niezwykle wiarygodna).

     Chcę jeszcze dodać, iż uważam tę pozycję za na tyle dojrzałą (choć - podkreślam raz jeszcze - pisaną w sposób łatwo przyswajalny dla dzieciaków), że uważam, iż skorzystać mogą z niej także ludzie dorośli. Stąd bardzo gorąco zachęcam do wspólnego czytania przez rodziców i dzieci. Naprawdę sam jako rodzic, jako człowiek dorosły, możesz bardzo wiele skorzystać. Ta książka może zmotywować również Ciebie do zdecydowanie głębszego przeżywania omawianego sakramentu. Dla mnie osobiście kilka rzeczy było rzeczywiście godnych zastanowienia, a być może także wymagających pewnych zmian w podejściu do niektórych aspektów tego jakże istotnego sakramentu.

     Wiele spraw może się też również Tobie autentycznie rozjaśnić. Autor kapitalnie argumentuje, dlaczego musimy spowiadać się przed kapłanem, a nie wystarczy jedynie wyznać swych grzechów Panu Jezusowi (np. na łące).

     Na jakie jeszcze pytania odpowie nam i naszym pociechom książka ks. Pawlukiewicza? M.in. możemy się dowiedzieć:

  1. czy spowiedź może być nieważna?
  2. dlaczego niektórzy ludzie nie chcą się spowiadać?
  3. czy odpusty są jeszcze potrzebne?

     Dość szczegółowo omówione zostały także poszczególne warunki dobrej spowiedzi.

     Podsumowaniem moich refleksji niech będą słowa napisane przez naszą Recenzentkę, gdyż i tutaj pasują one znakomicie:

     To, co do tej pory być może było przed nami zakryte lub niejasne, staje się dzięki ks. Pawlukiewiczowi bardzo przejrzyste. Wszystkie podstawy, jakie powinniśmy umieć przekazać naszym pociechom wchodzącym w świat wiary są tu doskonale wyjaśnione, stąd też warto mieć tę książeczkę pod ręką.


Paweł Pomianek

   

Wasze komentarze:
 Promyczek: 17.01.2009, 16:04
 Bo najważniejsze dzielic wspólnie ciężar bólu...jest wtedy łatwiej...wierze,że w Twoim oknie znów zaświeci jasne światło
 anula: 18.10.2007, 08:12
 piekne i takie prawdziwe!!!Renatko, proszę o kontakt ze mną gg11905740.ank7@tlen.pl
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej