Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Egzorcyzmy Anneliese Michel

John Eldredge

Polecamy
Egzorcyzmy Anneliese Michel

Wydanie: Radom 2005 
ISBN: 83-89862-39-5 
Ilość stron:  320
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Polwen

Sugerowana cena wydawcy: 28.90 zł Nasza cena: 27.45 zł

     Opis:

     Książka "Egzorcyzmy Anneliese Michel", autorstwa Felicitas Goodman, amerykańskiej profesor antropologii kultury, w sposób przystępny i barwny opowiada pasjonującą historię dziewczyny o imieniu Anneliese, która padła ofiarą przestarzałych intelektualnych przesądów.

     Istotną tezą tej książki jest to, że Anneliese padła ofiarą pseudonauki, a nie rzekomo przestarzałej chrześcijańskiej teologii, jak to obwieściły media na całym świecie, czego echa mamy także w nowym, kultowym filmie "Egzorcyzmy Emily Rose" (reż. Scott Derrickson, 2005), opartego właśnie na tej autentycznej historii.

     Recenzje książki:

Coś dla dorosłych, czyli o Anneliese Michel i nie tylko...

     Według autorki przyczyną śmierci Anneliese Michel było zażywanie zentropilu i targetolu (leki dla epileptyków), a jak stwierdza Goodman, "Anneliese nie cierpiała ani na epilepsję, ani na żadną inną chorobę psychiczną". Jak więc doszło do wydania tak gorszącego wyroku w sprawie dwóch duchownych i rodziców, rzekomo odpowiedzialnych za jej śmierć?

     Autorka, Felicitas D. Goodman jest znakomitym ekspertem w dziedzinie transkulturowych zjawisk religijnych. Brzmi to bardzo naukowo, ale nie zrażaj się! Najlepsze dopiero przed Tobą...

     Ogólny podział książki: dwie części. Pierwsza - obszerniejsza - to niejako opowieść, a w zasadzie bardzo skrupulatna, szczegółowa i chronologiczna rekonstrukcja życia Anneliese Michel. Ba! Życia codziennego z pozoru - niesamowitego, a nawet strasznego w istocie. Detaliczna ta nieomal biografia jest przedstawiana nie tylko po to, aby Cię poinformować o tym czy owym - nie.

     W drugiej bowiem części autorka bezlitośnie demaskuje stereotypowe twierdzenie o tym, że Anneliese Michel zabiły egzorcyzmy (tak, tak - to właśnie historia opętania tejże Anneliese stała się podstawą scenariusza filmu "Egzorcyzmy Emily Rose"). Według autorki przyczyną śmierci tej młodej dziewczyny było zażywanie zentropilu i targetolu (leki dla epileptyków), a jak stwierdza Goodman, "Anneliese nie cierpiała ani na epilepsję, ani na żadną inną chorobę psychiczną". Jak więc doszło do wydania tak gorszącego wyroku w sprawie dwóch duchownych i rodziców, rzekomo odpowiedzialnych za śmierć Anneliese?

     Ta część była dla mnie punktem kulminacyjnym całej książki, gdzie wszystko zostaje wyjaśnione na podstawie badań i wniosków - wyłożonych językiem przystępnym i jasnym. Prócz tego opis wielu innych przypadków "opętań" - a wiadomo, że nic tak nie ciekawi, jak niesamowita historia czyjegoś życia i wypowiedzi różnych badaczy na ten temat.

     Są też dodatki, między innymi: czym jest naprawdę opętanie z naukowego punktu widzenia. Czy tylko demony są sprawcami tego stanu? Dlaczego opętani są potrzebni? Jak to się dzieje, że opętani występują w niemal wszystkich kulturach? Te i wiele innych problemów poruszają właśnie "Egzorcyzmy Anneliese Michel"; niezmiernie frapująca uczta intelektualna - paradoksalnie - jest to bowiem książka naukowa...

     Czytając tę książkę nie można się nudzić. Ludzie o słabych nerwach niech nawet nie oglądają okładki - tym bardziej, że wewnątrz jest kolekcja niesamowitych zdjęć jeżących włos na głowie. Mnie ta książka przekonała. Wszędzie czuć tajemnicę i pewne napięcie - momentami można wysiąść - naprawdę! Do tego spora doza przerażenia, zdziwienia, ale i refleksji. Ta książka nie przywraca, ani nie utwierdza wiary w siebie, daje za to sporą dawkę fachowej wiedzy. A więc - do lektury! Tylko mam jeszcze jedną prośbę: nie czytaj tego po zmierzchu...


Joanna WardachWasze komentarze:
 Madzia: 18.10.2008, 12:47
 Dokladnie! Nie czytaj tego po zmierzchu! xDD
(1)


Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Chwalebne Różańca ŚwiętegoTajemnice Chwalebne Różańca Świętego

Modlitwa do św. Teresy od Dzieciątka JezusModlitwa do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Litania do św. Teresy od Dzieciątka JezusLitania do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka JezusŚw. Teresa od Dzieciątka Jezus

Czy wiecie, dlaczego październik jest miesiącem różańcowym?Czy wiecie, dlaczego październik jest miesiącem różańcowym?

Dwaj synowie wobec rozkazu ojca (Mt 21,28-32)Dwaj synowie wobec rozkazu ojca (Mt 21,28-32)

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej