Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trumna nie ma kieszeni

Zatrzymując się przy VII przykazaniu Dekalogu (Wj 20,15; Pwt 5,19) - nie kradnij - warto wiedzieć, że pierwotnie istotą tego prawa był zakaz porywania wolnego Izraelity, aby go sprzedać w niewolę (Wj 21,16; Pwt 24,7). Zachowanie tego przykazania ma gwarantować wolność i nie dopuszczać, aby bliźni stał się przedmiotem żądzy zysku. Każdy atak na wolność jednostki solidarnie uznawano za agresję na wspólnotę narodu. Szybko zakaz ten ulega poszerzeniu, obejmując każde niesprawiedliwe ograbienie czyjejś wolności albo naruszenie materialnej własności. Chodzi nie tylko o fizyczną przestrzeń życiową i wymierną własność człowieka, ale też o jakość przeżywanej wolności. Dlatego każdy, kto świadomie i dobrowolnie stosuje różne ukryte formy sterowania ludźmi, uzależniające bliźniego techniki manipulacji i wpływu, łamie też VII przykazanie Dekalogu.

Stary Testament uczy, że absolutnym właścicielem wszystkich dóbr i sił twórczych jest Bóg. Człowiek otrzymuje rzeczy i talenty jedynie w krótszą lub dłuższą "dzierżawę". I w każdej chwili trzeba być gotowym do rozliczenia. Każde nadużycie prawa własności miało w Izraelu wyznaczone granice. I np. w co siódmym roku, czyli Roku Szabatowym, należało dłużnikom darować ich długi. (Pwt 15,1-2). A co 50 lat - w tzw. Roku Jubileuszowym - każdy powinien odzyskiwać swój dawny majątek (Kpł 25,10.13).

Nowy Testament również odrzuca wszelkie trwałe przywiązanie człowieka do posiadanych dóbr materialnych (Mt 6,19-21.24-34; Mt 19,21-24). Wobec Królestwa Bożego i troski o własne zbawienie wszystkie wartości ziemskie schodzą na plan dalszy. Jezus określa ten styl życia "wąską i stromą" drogą przez ciasne drzwi i bramy (Mt 7,13-14; Łk 13,24). Na tę wspinaczkę można zabrać tylko to, co naprawdę potrzebne, bo "trumna nie ma kieszeni."

Gdy człowieka po prostu "na coś nie stać", VII przykazanie ostrzega przed siłą zazdrości i chciwości. A w sytuacji materialnego dostatku Dekalog wyprowadza z iluzji osiągnięcia szczęścia opierającego się na jak największym bogactwie. Częstym problemem pedagogicznym dla młodych rodziców jest odmowa spełnienia złego pragnienia dziecka, gdy stać ich na to finansowo. Szczególnie na tym obszarze ujawnia się moralne napięcie pomiędzy "bardziej być" a "więcej mieć". "Być" to nieustanna troska o wzrost jakości człowieczeństwa. "Mieć" to dążenie do zwiększania stanu materialnego posiadania. Jan Paweł II w Gdańsku (12 VI1987) apelował, aby nigdy samo "więcej mieć" nie zwyciężyło. Bo wtedy człowiek może przegrać swoje człowieczeństwo - sumienie i godność - wszystko, co stanowi perspektywę życia wiecznego.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 lipca 2009


   

Wasze komentarze:
 Marzena Aneta: 23.10.2021, 07:49
 gdzie jest komentarz mój żeby nie kraść zarób jak umiesz nie kradnij z tego będziemy sądzeni dobro róbmy wszyscy wszystkim w trumnie kieszeni nie ma kochajmy się szanujmy Kobiety moc modlitwy modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni wiara cuda czyni nadzieja cuda czyni ufność cuda czyni nie ma modlitw nie wysłuchanych 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🏘️🏘️🤰🤱🤵👰🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
 Marzena Aneta: 22.10.2021, 19:42
 Gardzę złodziejami nienawidzę złodziejstwa trumna nie ma kieszeni za to zdamy sprawę Bogu zarób jak umiesz nie kradnij ciężko każdemu dobro róbmy zła nikomu nigdy Bóg widzi wszystko żeby nie było płaczu zgrzytania zębami ostrzegam masz ręce nogi pracuj uczciwie z tego będziemy sądzeni 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
 Marola: 22.06.2014, 14:19
 Autor tego artykułu przekonał by się szybko jak trudno jest "być" kiedy się nie ma. Jeśli nie są zaspokojone podstawowe potrzeby człowieka - nie rozwinie się sfera wyższej duchowości a co za tym idzie nawet perspektywa życia wiecznego nie nakarmi głodnego.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Historia w Panu Jezusie ChrystusieHistoria w Panu Jezusie Chrystusie

Zakochać się w samym BoguZakochać się w samym Bogu

Czterdzieści lat apostolstwa cierpieniaCzterdzieści lat apostolstwa cierpienia

Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?

Podstawowa prawdaPodstawowa prawda

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej