Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dać sobie czas

Teologia uczy, że miłość - ponieważ jest wartością duchową, która pochodzi od Boga - ze swojej natury chce trwać wiecznie. A w małżeństwie tylko stałość związku gwarantuje jej rozwój. Podobnie, do właściwego wychowania dzieci potrzebna jest trwała wspólnota rodzinna. Nie jest to pogląd "jeden z wielu", ale oczywista zasada psychologiczno-pedagogiczna. Co jednak robić, gdy dzieje się źle? Często automatycznie przychodzi podpowiedz - no to... rozwód! Ale co z przykazaniem "nie cudzołóż"?

Nowy Testament - który jednoznacznie podkreśla powagę i nierozerwalność sakramentu - nie pozostawia wątpliwości co do negatywnej oceny moralnej zjawiska rozwodów /Mt 5,27-28.31-32; 19,3-9; Mk 10,1-12; Łk 16,18; J 4,13-19/.

Publicysta Josh Mc Dowell informuje, że w USA w ankiecie opublikowanej na łamach "Children and Teens Today" na pytanie: "Co jest główną przyczyną stresów i problemów współczesnych nastolatków?" prawie 75% z nich odpowiedziało: "Rozwód rodziców lub ponowny związek małżeński ojca lub matki." A 74% nastolatków z rozbitych rodzin stwierdziło, że ich rodzice nie starali się za wszelką cenę ratować swojego małżeństwa. Jednakże moralna odpowiedzialność najczęściej nie jest jednakowa. Niejednokrotnie trzeba usprawiedliwić stronę skrzywdzoną, wręcz porzuconą. Miłość jest powołaniem, darem i zadaniem. Niestety, zbliża się dramat, gdy ktoś ucieka od zadań.

W tym kontekście warto wiedzieć, że ewangeliczne wymaganie dochowania wspólnoty życia nie jest bezwzględne i dopuszcza wyjątkowe sytuacje w postaci separacji, przy dalszym trwaniu zawartego Sakramentu Małżeństwa /KPK 1151-1155/. Separacja, czyli rozdzielenie, jest zaprzestaniem wspólnego życia. Może być stała lub czasowa. Upoważnia do fizycznego rozejścia, czyli osobnego zamieszkania i zaniechania wspólnego życia także w sferze seksualnej i ekonomicznej. Jeżeli przyczyny separacji lub rozwodu mogą być jednakowe, to zasadnicza różnica polega na motywacji i innej wizji bliźniego i przyszłości związku. Zawsze warto "dać sobie czas" i mieć plan ratunkowy: wyjechać na rekolekcje, rozpocząć profesjonalną terapię. Jako podstawowe "przywileje separacji" ks. dr hab. J. Gręźlikowski wymienia zachowanie nadziei na zmianę; możliwość chrześcijańskiego przebaczenia winy przez niewinnego małżonka i pojednanie; ochronę dobra rodziny jako wspólnoty; podkreślenie godności Sakramentu Małżeństwa. Taka separacja nie jest grzechem i pozwala przyjmować Komunię Świętą. A życie pokazuje, że osoba, z której winy doszło do kryzysu, może naprawić błędy i dać uzasadnioną przesłankę do podjęcia odpowiedzialnego życia rodzinnego.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 lipca 2009


   

Wasze komentarze:
 Tak: 01.06.2017, 22:30
 Tylko że wiele osób nie chce tej naprawy ... wydaję mi się iż żyjemy w przeświadczeniu że związek to "wieczna szczęśliwość" , a tak naprawdę chodzi o coś więcej.. o wspieranie się , pomaganie sobie no i .. właśnie o rozwiązywanie wszelakich problemów razem.. ale przede wszystkim odpowiedzialność
 Tak: 01.06.2017, 22:14
 Tylko że wiele osób nie chce tej naprawy ... wydaję mi się iż żyjemy w przeświadczeniu że związek to "wieczna szczęśliwość" , a tak naprawdę chodzi o coś więcej.. o wspieranie się , pomaganie sobie no i .. właśnie o rozwiązywanie wszelakich problemów razem.. ale przede wszystkim odpowiedzialność
(1)


Autor

Treść

Nowości

Historia w Panu Jezusie ChrystusieHistoria w Panu Jezusie Chrystusie

Zakochać się w samym BoguZakochać się w samym Bogu

Czterdzieści lat apostolstwa cierpieniaCzterdzieści lat apostolstwa cierpienia

Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?

Podstawowa prawdaPodstawowa prawda

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej