Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak to łatwo powiedzieć

Jeżeli streszczeniem Dekalogu jest przykazanie miłości /Mt 22,36-40; J 15,12/, to tym bardziej sercem VI przykazania jest jej pielęgnacja. Jasne, że gdy miłość żyje. nikomu nie przyjdzie do głowy zdrada, a tym bardziej rozwód. Problem w tym, że miłość należy do pojęć najczęściej używanych - i nadużywanych.

Starożytny język grecki posługuje się tu trzema słowami: eros. philia (miłość typu przyjaźń) i agape. Eros /(łac. Amor) jest zakorzeniony w naturze człowieka. Nie jest dziełem intelektu ani ludzkiej woli, bo niejako się narzuca. "Grecy dostrzegali w erosie upojenie, opanowanie rozumu przez "boskie szaleństwo", które pozwala doświadczyć błogości." Jednak tu nie chodzi o poznanie osoby, ale narkotyk dotyku czyjegoś piękna. To miłość, która pożąda i "konsumuje". Bezwzględnie chce posiadać i mieć dla siebie. Tymczasem agape /łac. caritas/jest troską i służbą drugiemu człowiekowi. Poszukuje dobra ukochanej osoby. Ta ofiarna miłość zakłada gotowość do poświęceń i dar z siebie. Jej istotą jest "być dla kogoś."

Podam prosty przykład: letni ogród botaniczny, zdumiewająco piękne kwiaty. Można je brutalnie zerwać i wziąć do domu (to miłość-eros), a można wpaść w zachwyt i pielęgnować tę roślinę w tym miejscu, gdzie najlepiej rośnie (to miłość-agape-adoracja). Miłość agape-caritas uczy wrażliwości na wartość osoby. Jest zainteresowana życiem człowieka. Miłość eros-amor jest zdominowana przez fascynację ciałem. Patrzy na wiek, sprawność i urodę. W tym kontekście papież Benedykt XVI rozróżnia miłość posesywną (pożądanie) i ofiarną (poświęcenie).

Można też podzielić miłość na warunkową i bezwarunkową. Ta ostatnia kocha "pomimo wszystko": zna prawdę o drugiej osobie i trwa pomimo jej wad i błędów. Miłość warunkowa dzieli się z kolei na miłość typu "jeżeli" (warunek zostanie spełniony w przyszłości) i miłość typu "ponieważ" (warunek został już spełniony). Pokocham cię, jeżeli: zerwiesz z matką/siostrą; będziesz mi posłuszny/-a; zrobisz to czy tamto. Albo: kocham cię, ponieważ jesteś tak wyjątkowo silny, mądry, piękny; dajesz mi poczucie wartości, bezpieczeństwa etc.

Miłość, o jaką chodzi w Ewangelii i w sakramencie małżeństwa, nie jest uczuciem. Jest miłością bezwarunkową. Jest odważnym i świadomym wyborem dobra dla osoby "w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli" niezależnie od zmiennych nastrojów, kaprysów i zachcianek. "Przysięga małżeńska dotyczy wyboru osoby. Uczucia mogą i będą się kleić tu czy tam, ale miłość to ponawiany akt uznania za swojego/-ą - piękna przynależność." - pisze ks. J. Tischner.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:
 Marzena Aneta: 22.10.2021, 20:38
 Kocham jak to łatwo powiedzieć ale nie wszystkim Boże chcę kochać być kochana z wzajemnością proszę o miłość bo miłość jak narkotyk proszę o dobrego kawalera młodego męża niepalącego pobożnego Polaka religijnego uczciwego wysokiego dziękuję proszę również o domu kupno w Uradzie dziękuję proszę o dziecko zdrowe Józefa małego syna zdrowego dziękuje proszę o urodę zdrowie dla mnie dziękuję proszę również o moje pieniądze skradzione ciężko zarobione żeby nigdy nikt nie kradł więcej z tego będziemy sądzeni dobro róbmy wszyscy pamiętajcie Bóg widzi wszystko dziękuję Kobiety moc modlitwy modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni wiara cuda czyni nadzieja cuda czyni ufność cuda czyni nie ma modlitw nie wysłuchanych 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🤱🤰🤵👰💑💏
 Mariola: 22.06.2014, 14:22
 Cytat z ks J.Tischnera piękny.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Historia w Panu Jezusie ChrystusieHistoria w Panu Jezusie Chrystusie

Zakochać się w samym BoguZakochać się w samym Bogu

Czterdzieści lat apostolstwa cierpieniaCzterdzieści lat apostolstwa cierpienia

Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?

Podstawowa prawdaPodstawowa prawda

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej