Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Smutny jak Kain

     Znany pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz nazywa X przykazanie - nie będziesz pożądał żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20,17; Pwt 5,21) - "zapomnianym". Tłumacząc jego znaczenie, zauważa, że wydawałoby się, że już VII przykazanie wystarczająco konkretnie reguluje sprawy majątkowe. "Nie kradnij!" okazuje się jednak "za małe". Bo "nie pożądaj" oznacza - nie dopuszczaj nawet myśli, że ty też powinieneś mieć to, co bliźni. Nie zazdrość nikomu bogactwa! Publicysta podkreśla, że X przykazanie "przestrzega przed socjalizmem we wszystkich jego odmianach. Przed strasznymi dla jednostki i zbiorowości skutkami ideologii rozpętujących materialną zawiść i czyniących z niej motor rewolucji". W tym sensie Dekalog ostrzega przed konsekwencjami niesłusznych postaw roszczeniowych i sztucznej, nachalnej równości.

     Jednakże, praktycznie chodzi o zazdrość w życiu codziennym. Katechizm uczy, że X przykazanie zabrania pożądania, czyli zazdrości (zachłanności), które są źródłem kradzieży, oszustw, przemocy i niesprawiedliwości. Zakazuje chciwości dóbr ziemskich. Według tradycyjnego podziału zazdrość i chciwość należą do siedmiu grzechów głównych. Według nowego Katechizmu zazdrość jest wadą główną a grzechem śmiertelnym staje się wtedy, gdy "życzy bliźniemu poważnego zła" (KKK 2539). Warto wiedzieć, że zazdrość jest też określana jako jedna z form smutku odczuwanego z powodu dobra drugiego człowieka.

     Zdaniem ks. prof. J. Tischnera jedną z głównych przyczyn błądzenia w stosunku do bliźnich jest zazdrość. Uczył on, że zazdrość nienawidzi bliźnich nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że są dobrzy, a nawet lepsi. Zazdrość nienawidzi dobra, o ile nie jest "jej dobrem". Ważniejsze jest wtedy posiadanie jakiejś cechy lub dobra, także kosztem zmniejszenia obiektywnego pożytku dla innych. Zazdrość rzuca więc podejrzenia, oskarżenia, sieje intrygi i nie spocznie aż "udowodni", że bliźni nie jest lepszy.

     Czy rzeczywiście prawdą jest opinia wielkiego naszego kompozytora Karola Szymanowskiego: "Nie było jeszcze nigdy - a zwłaszcza w Polsce - człowieka, co by się o milimetr wysunął ponad ogólny poziom, by całego błota na niego nie rzucić"? Warto pogłębić osobisty rachunek sumienia wobec słów św. Grzegorza Wielkiego: "z zazdrości rodzą się nienawiść, obmowa, oszczerstwo, radość z nieszczęścia bliźniego i przykrość z jego powodzenia" (KKK 2539).


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 września 2009   


Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Mariola: 22.06.2014, 13:14
 X przykazanie nie ostrzegało przed ideologią socjalizmu :) Nie powinno się dodawać do praw Bożych swoich ideologicznych nadinterpretacji bo to tragiczne i politowania godne. Rewolucje bywają motorami postępu choć w samej rzeczy pożerają zarówno swoje dzieci jak i swoich wrogów. X przykazanie mówiło prosto o pewnej przypadłości ludzkiego charakteru którą należy rozpoznać, nazwać a następnie wyeliminować by nie szkodzić innym i sobie samemu.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej