Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sprawiedliwość

Po roztropności drugą cnotą główną, czyli kardynalną, jest sprawiedliwość (tac. iustitia). Porządkuje ona życie wspólnotowe i społeczne. Katechizm uczy, że sprawiedliwość polega na niezmiennej "woli oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy" (KKK 1807). Przeciwieństwem jest sytuacja gdy ktoś "chce dać mniej, niż jest winien albo brać więcej, niż się należy".

Sprawiedliwość objawia się w poszanowaniu godności ludzkiej i chrześcijańskiej oraz respektowaniu wynikających z niej praw człowieka. Także w postawie bezstronności wobec ocenianych osób. Chodzi tu o obiektywizm konieczny do właściwych decyzji. Cnota ta pozwala przezwyciężyć osobiste sympatie, znajomości, zależności i różne zobowiązania. Nakazuje oddać każdemu, co do niego należy. Stoi na straży uczciwości w zawieranych umowach, dlatego jest podstawą pokoju. Ostrzega, aby nie pożądać ani zabierać cudzego dobra materialnego lub intelektualnego. Jasno kojarzy się z zakresem VII i X przykazania Dekalogu.

Św. Robert Bellarmin (1542-1621) wyróżnia dwie zasadnicze wady przeciwne sprawiedliwości: niesprawiedliwość i "sprawiedliwość zbyt ścisłą", czyli zbytnią surowość. "Gdyż zdarzają się sytuacje, że trzeba sprawiedliwość łagodzić miłosierdziem." Do tego potrzebna jest też roztropność w konkretnym stosowaniu sprawiedliwych przepisów.

Sw. Tomasz z Akwinu (1225-1274) zaznacza, że sprawiedliwość dotyczy nie tylko różnych relacji, jakie zachodzą między ludźmi, ale także między nimi a światem nadprzyrodzonym, duchowym. Chodzi mu o aniołów, rzede wszystkim o Boga. Trzeba tu wyjaśnić, że spra-edliwość obejmuje także cnotę religijności, która jest przejawem sprawiedliwości w relacjach człowieka do Boga. Krótko mówiąc, istnieje obiektywna konieczność oddawania czci Bogu. Chodzi bowiem o "sprawiedliwe oddawanie Bogu tego, do czego jesteśmy zobowiązani jako stworzenia" (KKK 2095). Po prostu człowiek jest to winien Bogu (por. Mt 22, 21).

Poza tym św. Tomasz wyróżnia dwa rodzaje sprawiedliwości: wymienną i rozdzielczą. Wymienna ustala świadczenia i zobowiązania między pojedynczymi ludźmi, czyli co, kto i komu jest winien. Natomiast jeżeli ktoś sprawuje już jakąś władzę i zarządza w większym zakresie, to wtedy występuje sprawiedliwość rozdzielcza, która określa, w jaki sposób i jakie dobra będą dostępne i rozdzielane w społeczeństwie.

Warto dodać, że poszczególni święci są nie tylko wykładowcami wiary, ale pełnią też rolę "szczególnych ucieleśnień" omawianych cnót. Konkretne osoby, które wskazuje Kościół aktami beatyfikacji i kanonizacji, są także manifestacją skuteczności prawd katechizmowych.

ks. Jan Sawicki
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 września 2011Wasze komentarze:
 marzena aneta: 03.11.2022, 07:54
 Boże kocham Cię ocal mnie ocal nas dziękuję żebyśmy się kochali szanowali dziękuję Boże bądź sprawiedliwy dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 norbert: 19.06.2012, 08:26
 Kiedys myslałem ze Bóg jest sprawiedliwy.Wszedzie sa napady na ludzi i pobicia.Nie można wyjsc spokojnie na ulice.Co to za Bóg który niszczy życie jednemu człowiekowi ale nie widzi tego co robią inni.Nie widzi bo niechce widzieć.Kiedyś ci zaufalem Jezu.teraz nie mam nic
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej