Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

VII - "Nie kradnij"

Kiedy słyszymy: "Nie kradnij", to rozumiemy, że jest rzeczą moralnie złą przywłaszczać sobie cudzą własność. Ta prosta oczywistość Dekalogu wypisana jest zarazem w świadomości moralnej, czyli w sumieniu człowieka. Siódme przykazanie uwydatnia prawo osoby ludzkiej do posiadania rzeczy jako dóbr. Człowiek bowiem potrzebuje rzeczy jako środków do życia. Dlatego otrzymał od Stwórcy władzę nad rzeczami: "Czyńcie sobie ziemię poddaną" (por. Rdz 1,28). Ma zdolność ich przetwarzania wedle swoich potrzeb. Ma więc także i prawo posiadania ich w celu przetwarzania. Człowiek ma do tego prawo, a nawet moralny obowiązek wytwarzania nowych dóbr dla siebie i dla drugich tak, aby cale społeczeństwo stawało się zasobniejsze.

Jest zadaniem doniosłym dla naszego narodu i społeczeństwa, aby przezwyciężając następstwa ustroju, który okazał się ekonomicznie niewydolny, a etycznie szkodliwy, budować w ramach nowego ustroju sprawiedliwy ład, w którym ludzkie talenty nie będą się marnowały, a całość życia społeczno-ekonomicznego odzyska potrzebną równowagę. Jeżeli w realizowaniu tej reformy gospodarczej będą skrupulatnie przestrzegane zasady sprawiedliwości; jeśli każdy będzie się liczył nie tylko z interesem własnym, ale też z interesem społecznym; jeśli w działaniach gospodarczych nie zabraknie troski o najuboższych i najbardziej potrzebujących - wówczas Bóg z pewnością pobłogosławi wysiłkom.

W minionym okresie mówiono nam, że prywatna własność jest kradzieżą. Ze człowiek musi się uwolnić od własności prywatnej, przejść do kolektywu. W tym kolektywie właściwie to partia, dysponując całokształtem dóbr, przydzielała je wszystkim. I człowiek się odzwyczaił od posiadania. Przede wszystkim od posiadania dóbr wytwórczych, od produkcji, ta była napiętnowana jako synonim wstecznego kapitalizmu. Dziś się okazało, że jednak własność prywatna dóbr produkcyjnych nie jest kradzieżą. Ludzie muszą się na nowo uczyć, jak posiadać na własność dobra produkcyjne, jak produkować.

"Nie kradnij", to nie znaczy: nie posiadaj, "nie kradnij", to nie znaczy: nie wytwarzaj nowych dóbr, służąc innym, chociażby jako warsztat pracy. "Nie kradnij", to znaczy: nie nadużywaj twojej władzy nad własnością, nie nadużywaj tak, że inni przez to stają się nędzarzami. Dlaczego ten system własności prywatnej, posiadania dóbr na własność i wytwarzania tych dóbr nie służy temu, co jest pierwszorzędnym prawem Bożym, prawem natury, mianowicie powszechnemu używaniu tych dóbr? Dlaczego tylu ludzi żyje w nędzy i ginie z głodu?

Jeśli przykazania Dekalogu uczą nas podstawowych zasad sprawiedliwości, to Mądrość Boża objawiona w Chrystusie, ukazuje głębszy jeszcze wymiar moralności. Jest to wymiar miłości, w szczególności wymiar miłości miłosiernej. Chrystus uczy nas, że ponad poziomem dóbr, które można i trzeba dzielić wedle miar sprawiedliwości - człowiek jest powołany do miłości, która jest większa od wszystkich dóbr przemijających. Ona jest miarą życia wiecznego. Chrystus też chce, abyśmy miłością mierzyli nasze obcowanie z Nim i z naszymi bliźnimi. Chce, abyśmy byli nie tylko sprawiedliwi, ale też i miłosierni, jak On sam, ewangeliczny Ojciec tylu marnotrawnych synów: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Degradacja środowiska naturalnego jest coraz większa. Przyroda cierpi z powodu człowieka. Dar panowania nad przyrodą winniśmy wykorzystywać w poczuciu odpowiedzialności, że jest to wspólne dobro ludzkości. Tu także chodzi o siódme przykazanie: "Nie kradnij!".

Z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w czasie Mszy św.
beatyfikacyjnej matki Bolesławy Lament w Białymstoku, 5 VI 1991

Z Niepokalaną - wiosna 2008Wasze komentarze:
 marzena aneta: 02.11.2022, 19:33
 nie kradnij dziękuję prosze nie kraść dziękuję gardze złodziejami nienawidze oszustwa złodziejstwa dziękuję zarób jak umiesz nie kradnij dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy sprawe Bogu dziękuję albo poproś jak coś chcesz tylko nie kradnij dziękuję nie można kraść dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy sprawe Bogu dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Ireneusz: 07.12.2019, 17:59
  Powinno się nie kraść i nie zabierać niepotrzebnie oraz nie wyrzucać, bowiem człowiek to przecież nie złodziej. :-|
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ambrożyśw. Ambroży

Modlitwa do św. AmbrożegoModlitwa do św. Ambrożego

W ubogich żyje żywy ChrystusW ubogich żyje żywy Chrystus

A wierzyć, to uczyć się myśleć jak BógA wierzyć, to uczyć się myśleć jak Bóg

Zastanawia mnie dlaczego Jezus przeklął drzewo figowe?Zastanawia mnie dlaczego Jezus przeklął drzewo figowe?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej