Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dziesięć dowodów miłości

Kiedy pyta się ludzi czym są dla nich Boże przykazania, często słyszy się odpowiedź, że jest to dziesięć nakazów i zakazów, które są dane ludziom, aby żyli zgodnie z nimi i w ten sposób osiągnęli wieczne szczęście. W powyższym sformułowaniu słowa "zakazy" i "nakazy" akcentowane są najsilniej...

Wśród niektórych rodzi się nawet bunt, że Bóg, który wielokrotnie podkreślał, że kocha każdego człowieka, mimo to dał człowiekowi tak ścisłe (i surowe) wytyczne jak ma w życiu postępować. Czy Bóg może jednocześnie kochać człowieka i stawiać mu takie wymagania? Jak pogodzić bezmierną miłość i surowość osądu opartego o przykazania? Czy nie jest to ze strony Boga zwykła manipulacja człowiekiem?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania, chciałabym przywołać sytuację, kiedy uczucie miłości łączy dwoje ludzi. Kiedy kogoś naprawdę kochamy, to dla niego staramy stać się coraz lepsi. Pracujemy nad sobą, staramy się zmienić w sobie to, czego nie lubi w nas ta druga osoba. To wszystko dla niej - bo przecież ją kochamy. Jednocześnie sami stawiamy wymagania. Chcemy czasem, aby i ta druga osoba zmieniła w sobie coś, co nam w niej nie odpowiada, co trudno nam zaakceptować. I tak, wzajemnie wymagając od siebie, trwamy w miłości, która z czasem staje się coraz trwalsza i mocniejsza.

Podobnie jest w relacji Bóg-człowiek. Bóg nie daje wskazówek, jak żyć, tylko po to, aby uzależnić człowieka od siebie czy też nim zawładnąć. Nie robi też tego po to, by wymusić ludzkie posłuszeństwo. Jedynym powodem, dla którego Bóg dał człowiekowi przykazania jest Jego miłość do nas (mimo, że wydaje się to trudne do pogodzenia). Bóg chce pomóc każdemu z nas osiągnąć wieczne szczęście. Przykazania to pomoc, a nie przeszkoda w jego zdobywaniu. To pewnego rodzaju drogowskaz, którędy mamy w życiu podążać, a jednocześnie sprawdzian, czy jesteśmy na dobrej drodze.

Jest jeszcze jedno pytanie, które się tutaj nasuwa: czy my mamy obowiązek przestrzegania Bożych przykazań? Aby na nie odpowiedzieć należy się najpierw zastanowić czy słowa "Boże przykazania" budzą w nas odruchowo myśl "tak trzeba" czy też może "to jest dobre". Jeśli to pierwsze - to znaczy, że przykazania stanowią dla nas obowiązek, a więc nasza miłość do Boga i ufność w Niego nie są jeszcze wystarczająco duże. Natomiast jeśli świadomie kocham Boga lub z całego serca tego pragnę, to chcę też postępować tak, aby było to zgodne z Jego wolą. Wtedy też zdaję sobie sprawę, że przykazania są nam dane z jednego powodu: jesteśmy Bogu ogromnie bliscy, jesteśmy dla Niego niezwykle ważni. Ich celem jest nasze dobro, i to nie dobro cząstkowe, ale całościowe, ostateczne, wieczne. Tak więc należy dążyć do tego, aby przykazania nie były naszym obowiązkiem.

Jak to osiągnąć? To proste i trudne zarazem. Trzeba świadomie i całym sercem kochać Boga, a wtedy naszym pragnieniem stanie się postępowanie zgodnie z Jego wolą. Przykazania nie będą wtedy już tylko przeszkodą w naszym życiu, ale staną się wyznacznikiem naszej miłości do Boga. Stosunek do Bożych przykazań jest więc swoistym testem siły naszych uczuć i wykazaniem tych elementów naszego życia, które wymagają ciągłego umacniania i udoskonalania.

Można by się jeszcze pokusić o odpowiedź na pytanie, czy przykazania są aż tak dużym wymaganiem postawionym człowiekowi przez Boga? Patrząc na to z punktu widzenia tego, jak często nie możemy im sprostać - to pewnie tak. W uzasadnieniu przytoczę słowa Jezusa: Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują (Mt 7,13-14).

Jednak, gdy spojrzy się na ten problem w świetle tego, o czym wspominałam powyżej - a więc miłości człowieka (który spełnia przykazania) do Boga, to odpowiedź ta może być zupełnie przeciwna. Jeśli zachowuje się przykazania tylko dlatego, że czuje się w nich obowiązek narzucony przez Boga - to ich realizacja będzie najpierw bardzo trudna, a później pewnie nawet niemożliwa i żaden człowiek tak pojmujący przykazania nie wytrwa w wierności Bogu.

Zupełnie inaczej wygląda ten problem, kiedy zdamy sobie sprawę, że kochamy Boga i jednocześnie On darzy nas tym samym uczuciem. Kiedy w grę wchodzi miłość, to kategorie "łatwe-trudne", "lekkie- ciężkie" nie są już takie wyraziste, nasze odczuwanie ich zmienia się. Dla tego, kogo kochamy, jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej niż dla tych, z którymi łączą nas mniej ścisłe relacje. Miłość pozwala nam zapomnieć o ponoszonych kosztach i trudach, a jedyne czego pragniemy - to dać kochanej osobie to, czego od nas chciała, co sprawi jej przyjemność, czego jej brakowało. Rozumując w tych kategoriach jest zupełnie niemożliwym, aby człowiek kochający Boga nie chciał zachowywać Jego przykazań czy też, żeby sądził, że są one trudne. Miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie (1 J 5,3).

Bóg dając człowiekowi przykazania udowodnił więc, że go kocha - dzięki nim bowiem człowiek może osiągnąć wieczne szczęście. Jednocześnie uczynił je swoistym sprawdzianem ludzkich uczuć do siebie. Moim zdaniem, to zadziwiające jak wiele niesie ze sobą Dekalog...

Wiola Jasińska

Kwartalnik Katolicki
ESPE, nr 47


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego a PauloModlitwa do św. Wincentego a Paulo

Litania do św. Wincentego a PauloLitania do św. Wincentego a Paulo

Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?

Częsta komunia prowadzi do dewocji?Częsta komunia prowadzi do dewocji?

Powrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dniPowrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dni

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej