Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prawda was wyzwoli

Wyznając grzechy przeciw VIII przykazaniu, nie wystarczy poprzestać na banalnym "oszukiwałem". Warto pomyśleć, dlaczego kłamię? Mniejsze zlo pociąga kłamstwo ze strachu albo nieśmiałości niż z chęci zysku czy odwetu.

Prawda wymaga pokory i odwagi. Warto wiedzieć, że najpiękniejsze dzieła ludzkie nie mają, wbrew pozorom, związku z osiągnięciami artystycznymi, sportowymi, naukowymi czy politycznymi. Myślę tu o aktach natury moralnej: odpowiedź miłości na nienawiść - przebaczenie, przyjęcie odrzuconych przez innych - dobro, i przyznanie się do własnych błędów - prawda.

Drugi problem dotyczy przekazywania prawdy w sytuacji, gdy istnieje obiektywna powinność jej wyznania, i chcemy to zrobić, ale nie wiemy, kiedy i jak. Trudne są momenty przekazu prawdy na przykład ciężko choremu czy adoptowanemu dziecku. Trudne jest potępienie czyjegoś grzechu.

Teologia moralna podpowiada, aby zawsze "czynić prawdę w miłości". Bo prawda i miłość wzajemnie się warunkują. Prawda bez miłości bliźniego jest fanatyzmem. A miłość bez prawdy jest splotem emocji.

Dlatego sposób przekazywania prawdy jest bardzo ważny. Nie wolno nikogo poniżać i tlamsić. Nie wolno "wygarniać prawdy", aby odreagować.

Ksiądz też powinien pamiętać, że nie wystarczy na ambonie udowodnić wiernym rację. Trzeba ją przekazać tak, aby adresatów nie odstręczyć, aby chcieli do kościoła wrócić. Przez analogię zadaniem lekarza jest zdejmowanie z krzyża, przynoszenie ulgi w cierpieniu, ale nie zastępowanie Pana Boga w wyrokach. Każdy chrześcijanin "jest sługą Słowa Bożego, a nie panem Prawdy".

Obowiązkiem każdego chrześcijanina jest troska o delikatne przekazanie pełnej informacji choremu, cierpiącemu czy dotkniętemu nałogiem. Katechizm zaś uczy, że wierni powinni zachęcać chorych do wezwania kapłana i przyjęcia sakramentów pojednania, namaszczenia chorych i Eucharystii (KKK 1516).

Zaniedbaniem jest czekanie aż do utraty przez chorego przytomności. Ksiądz Jerzy Popieluszko - duszpasterz średniego personelu medycznego - zobowiązywał do ewangelizacji i wierzących lekarzy, i pielęgniarki, a nawet salowe. Mawiał: "Trzeba poznać chorego od strony światopoglądowej, aby ułatwić posługę kapłańską. Często sam chory nie ma odwagi o nią prosić".

Warto wiedzieć, że namaszczenie chorych nie musi być "ostatnie", nie jest "śmiercionośne" (Jk 5,14-15). Po wyzdrowieniu, w nowej chorobie albo w starości można ponownie przyjąć ten sakrament.

W bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci mają możliwość uzyskania rozgrzeszenia także osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Wśród skutków specjalnej laski namaszczenia chorych katechizm wymienia powrót do zdrowia, jeżeli miałoby to służyć dobru duchowemu człowieka (KKK 1520).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 sierpnia 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 20.07.2023, 10:37
 Prawda was wyzwoli dziękuję proszę o prawdę na świecie tym dziękuję prawda jest córką czasu dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość wiare na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 02.11.2022, 18:39
 prawda was wyzwoli prawda i tylko prawda prawda jest córką czasu dziękuję prosze o prawde na świecie dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Tomasz: 29.10.2019, 07:56
 Jaki był zamysł zmiany dekalogu? Skoro potrafimy sami rozumieć przykazania Boże (te ze starego testamentu) i biblia wyraźnie mówi by słów tych nie zmieniać, dlaczego godzimy się na zmiany ??
 Mariola: 22.06.2014, 13:45
 Jaki jest związek pomiędzy VIII przykazaniem - nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu - a rozgrzeszeniem osób żyjących w niesakramentalnych związkach? Mam wrażenie, że u nas w Polsce każdą prawdę oczywistą nawet tą płynącą z Dekalogu rozmywa zbyt duża lawina słów i odbieganie od tematu podstawowego. Za dużo patosu, ubierania w udające świętość pouczenia a za mało normalności i trzymania się prostych prawd. Już rozumiem dlaczego Jezus na uczniów wybrał prostych ludzi. Proszę zauważyć że to co mówił Jezus było proste i zrozumiałe nawet dla prostaczków.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Antoni z Padwyśw. Antoni z Padwy

Modlitwy do św. Antoniego z PadwyModlitwy do św. Antoniego z Padwy

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Droga św. Antoniego ku świętościDroga św. Antoniego ku świętości

Nazywano go młotem na heretykówNazywano go "młotem na heretyków"

Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej