Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Nie daj się zjeść

     Wydaje się, że ostatnie dwa przykazania są z całego Dekalogu najbardziej niedoceniane, a tym samym lekceważone: "nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, niewolnika ani niewolnicy, wołu ani osła, domu ani pola, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego" /Wj 20,17; Pwt 5,21/. IX przykazanie ostrzega przed dominacją seksualnego pożądania, a X zakazuje pożądania dóbr materialnych bliźniego. Istotą tego prawa jest więc kwestia zmysłowych pragnień podważających wnioski rozumu i rozbrajających "silną wolę." Za św. Janem Ap. wyróżniamy trzy rodzaje pożądania: pożądliwość ciała, oczu i pychę tego życia /1 J 2,16/. Wszystkie są skutkiem wyboru zła przez pierwszych ludzi.

     Opis w Księdze Rodzaju podaje, że po grzechu pierworodnym sprawcy nagle zauważyli, że są nadzy /Rdz 3,7/. Przecież wcześniej też tacy byli! Daniel Ange tłumaczy, że wtedy zmienił się ludzki sposób patrzenia. Przestano patrzeć "prosto w oczy" i kontemplować twarz. Wzrok zaczął błąkać się po ciele. A "widok roznamiętnia głupich" /Mdr 15,5/. Pojawia się pożądanie dążące do zawłaszczenia i egoistycznej konsumpcji: "ale ciacho!" Wcześniej, patrząc "przez ciało", widzieli duszę. Teraz wzrok stracił wnikliwość i jednoznaczność. Oczy przestały być oknem duszy. Dlatego "patrzeć" praktycznie często oznacza "oglądać" ciało /Mt 5,28/.

     Św. Paweł Ap. opisuje codzienną kondycję człowieka jako doświadczanie wewnętrznego napięcia, a nawet rozdarcia w trudnej walce między królewskimi pragnieniami "ducha" a nachalnymi pożądaniami "ciała" /Rz 7,14-25; Ga 5,16-17.19-25; Ef 2,3/. Każdy chrześcijanin - poważnie przeżywający wiarę - wezwany jest do kontrolowania pojawiających się impulsów. A nie jest bezradny. Jest zarzewie zła, ale i zdolność do zwycięstwa. Z pomocą łaski Bożej można je osiągnąć przez modlitwę o ten dar; czystość intencji i dotyku; czuwanie nad spojrzeniami i wyobraźnią; uczciwe omijanie okazji do grzechu. W praktyce polega to na świadomości siły i lokalizacji źródeł uruchamiających falę pożądania. Chodzi o unikanie: bezmyślnego szukania wrażeń w Internecie, nawyku wędrowania po kanałach telewizyjnych, konsumowania kolorowej papki prasowej etc.

     Katechizm przypomina, że "czystym sercom" obiecane jest widzenie Boga /Mt 5,8/. W biblijnym kontekście oznacza to Jego bezpośrednie doświadczenie, a nawet "posiadanie". Taka rzeczywistość przekracza wszelkie ludzkie namiastki szczęścia; daje prawdziwą wolność i uczucie pełnej władzy nad sobą. Tak przychodzi radość życia /KKK 2519, 2548; 1 Kor 2,9/.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 sierpnia 2009


Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga
Bp Antoni Długosz
Uwielbiany przez dzieci, znany z programu „Ziarno” bp Antoni Długosz przygotował dla nich wspaniałą publikację. Prosto, obrazowo i w charakterystyczny dla siebie sposób – za który jest tak ceniony – przybliża najmłodszym przykazania Dekalogu.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Mariola: 22.06.2014, 13:34
 Pierwsi rodzice spostrzegli że byli nadzy ponieważ zjedli owoc z drzewa wiadomości dobrego i złego. Zmienił się ich sposób postrzegania czyli świadomość przed czym Bóg chciał ich uchronić zakazując im spożywać owoc z tego drzewa. Zgadzam się. Jednak pożądliwość ciała istnieje w małżeństwie gdyby jej nie było - to nie było by dzieci prawda? Dzieci powstają na skutek miłości i pożądania seksualnego - jeśli zostanie one całkiem opanowane to w jaki sposób będzie się rozmnażał ludzki gatunek? Pożądliwość doprowadzająca do gwałtów , pedofilii, instrumentalnego traktowania żony przez męża - ta forma pożądliwości powinna być poddana presji i korektom.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej