Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa w Duchu Świętym

Człowiek ze swojej natury jest istotą poszukującą Boga. Czuje głęboką potrzebę wejścia w żywy kontakt z Tym, który powołał go do istnienia. To pragnienie najczęściej wyraża się w modlitwie, o czym świadczą wszystkie religie świata. Jeśli nawet człowiek zapomina o swoim Stwórcy, jeśli kryje się przed Nim czy też podąża za swoimi bożkami, Bóg niestrudzenie wzywa go do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie. "Modlitwa towarzyszy całej historii zbawienia jako wzajemne przyzywanie się Boga i czło- wieka" (KKK 2591). W tym procesie bardzo istotną rolę odgrywa Duch Święty. On bowiem wprowadza nas na drogę modlitwy, jest jej Nauczycielem i modli się wraz z nami.

Jak zauważa Jan Paweł II, "Duch Święty daje o sobie znać" - w swojej najprostszej i najpowszechniejszej postaci - w modłitwie". Gdy na jakimś miejscu na świecie ktoś się modli, tam jest Duch Święty. Modlitwa jest znakiem Jego obecności i działania. Jednocześnie "Duch Święty jest darem, który przychodzi do ludzkiego serca wraz z modlitwą". W modlitwie objawia się On przede wszystkim jako dar, który przychodzi z pomocą naszej słabości: "Gdy bowiem nie umiemy się modlić, jak trzeba - pisze św. Paweł - sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami" (Rz 8,26). On sprawia, że się modlimy, jest naszym przewodnikiem w życiu modlitwy, uzupełnia słabość i naszą nieumiejętność modlenia się. "Jest On obecny w naszej modlitwie i nadaje ludzkiej czynności modlenia się Boski wymiar".

Jeśli mówimy o modlitwie w Duchu Świętym, musimy sobie głębiej uświadomić dwie sprawy. Po pierwsze, w naszym sercu musi być miejsce dla Ducha Świętego. Po drugie, ten Duch modli się z nami w nas. To decyduje o godności naszej modlitwy. Wyznając, że od chwili chrztu, jesteśmy uczestnikami Bożej natury i świątynią Ducha Świętego, wyznajemy, że nasza modlitwa nie jest tylko modlitwą człowieka. Jest ona modlitwą Ducha Boga, który mieszka w nas. Sami nawet nie wiemy, jak niesłychane rzeczy dokonują się w głębi naszego serca, gdy zaczynamy się modlić. Gdy posiadamy Ducha Świętego, wówczas mówi On w nas. To jest największą po- ręką naszej modlitwy, jej najszczytniejszą godnością. Duch modli się w nas, gdy tylko włączamy się w Jego modlitwę. Stąd też zanim przystąpimy do modlitwy, musimy przez chwilę skupić się i wyciszyć. I gdy już cisza ogarnie nasze wnętrze, gdy umilknie wszystko, wówczas pozwólmy mówić Duchowi Ojca i Syna. Wprawdzie nie słyszymy Jego głosu, ale wiara mówi nam, że On modli się w nas, z nami i za nas. Jego słowa rozbrzmiewają w głębi naszych serc i w sercu Ojca Przedwiecznego.

Jeśli Duch Święty jest wewnętrznym Nauczycielem modlitwy chrześcijańskiej i swoją łaską uprzedzającą wprowadza nas na drogę modlitwy, to również można i należy modlić się do Niego samego. Kościół usilnie zachęca, byśmy często wzywali Ducha Świętego, zwłaszcza na początku każdej ważniejszej czynności albo przed podjęciem jakiejś odpowiedzialnej decyzji. Do najbardziej znanych wezwań należy tradycyjna modlitwa: "Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i zapal w nich ogień swojej miłości".

Czasy, w których żyjemy, coraz bardziej uświadamiają nam potrzebę modlitwy. Jan Paweł II mówi: "W wielu ludziach i w wielu wspólnotach dojrzewa świadomość, że przy całym zawrotnym postępie cywilizacji naukowo-technicznej, niezależnie od rzeczywistych zdobyczy i osiągnięć, człowiek jest zagrożony i ludzkość jest zagrożona. Wobec tego zagrożenia - więcej, w doświadczeniu groźnego upadku duchowego człowieka - osoby i wspólnoty, jakby wiedzione wewnętrznym zmysłem wiary, szukają mocy, która zdolna jest człowieka podźwignąć, uwolnić go od niego samego, z jego błędów i pomyłek, które nawet jego osiągnięcia czynią szkodliwymi. I tak odkrywają oni modlitwę, a w niej objawia się Duch, który przychodzi z pomocą naszej słabości. W ten sposób czasy, w których żyjemy, zbliżają wielu ludzi do Ducha Świętego przez powrót do modlitwy". Odrodzenie duchowe społeczeństw i jednostek dokonuje się zawsze przez modlitwę, za którą i w której kryje się Duch Święty, Odnowiciel oblicza ziemi. Modląc się wraz z Nim, stajemy się jednocześnie Jego współpracownikami w odrodzeniu i odnowie świata.

O. Maurycy Wszołek RzymWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej