Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Drogocenna perła" Św. Franciszka

"Bóg mój i wszystko" - ten lapidarny okrzyk św. Franciszka niepokoi, prowokuje, zmusza do stawiania nam pytań: Gdzie jest Bóg? Jak i kiedy można Go spotkać?

Mimo upływu ośmiu stuleci Franciszek nadal jest urzekającym świadkiem, który potwierdza możliwość dialogu z Najwyższym. Wiara w Boga stanowi kościec jego życia i główny wątek jego pism: "Bójcie się i czcijcie, chwalcie i błogosławcie, dzięki czyńcie i uwielbiajcie Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy i Jedności, Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Stwórcę wszystkich rzeczy" (Reguła I, 21). W centrum jego ewangelicznego modelu życia stoi Bóg. Przepowiada Go wszem i wobec, śpiewa o Nim, wzrusza się i tańczy wyczuwając Jego obecność, wysławia Go przemierzając tysiące kilometrów: "Po to posłał was na cały świat, abyście słowem i czynem dawali świadectwo Jego głosowi i przywiedli wszystkich do poznania, że nie masz Wszechmocnego oprócz Niego" (List skierowany do całego Zakonu, w. 9). Tygodniami przebywa w grotach skalnych, gdzie pragnie Go usłyszeć, wypatrzeć, spotkać się z Nim, porozmawiać. Wydaje się, że Go dotyka, gdy mówi: "Ty jesteś jeden Święty, Panie Boże, który dziwy czynisz. Ty jesteś wielki, Ty jesteś najwyższy, Ty jesteś Królem wszechmogącym, Ojcze święty, Królu nieba i ziemi. Ty jesteś w Trójcy jedyny, Pan Bóg, wszelkie dobro. Ty jesteś dobro, wszelkie dobro, najwyższe dobro, Pan Bóg żywy i prawdziwy" (Uwielbienie Boga, w. 1-3).

Nie zamierzamy idealizować Franciszko wej drogi. Doświadczenie niewidzialnej Obecności nie jest przecież sprawą prostą i oczywistą. Franciszek, podobnie jak wszyscy ludzie, szedł w kierunku Boga drogą ciernistą, mozolną i długą. Podczas nocy wątpliwości stawiał siebie w krzyżowym ogniu pytań. Stopniowo zbliżał się do tajemnicy Boga, "którego żaden człowiek nie zdoła w pełni ogarnąć". Musiał wyzbyć się światowych iluzji i idoli, by móc przyjąć Tego, który dyskretnie wciskał się w jego duszę. "Niech więc nic nie przeszkadza, nic nie oddziela, nic nie zamąca..." (Reguła I, 23). Mówi o tym w kółko. Nie szukajcie alibi, bo nie stłumicie w waszym sercu głosu Bożego!

Franciszek często mówi o sercu czystym, prawym, prostolinijnym, otwartym na dobro, któremu warto się poświęcić: "Dlatego, bracia, strzeżmy się wszyscy bardzo, abyśmy pod urokiem jakiejś nagrody, pracy czy korzyści nie zagubili lub nie odwrócili naszego umysłu i serca od Pana. Przez świętą miłość, którą jest Bóg, proszę wszystkich braci, tak ministrów, jak innych, aby usunąwszy wszystkie przeszkody i odrzuciwszy wszystkie troski i kłopoty, czystym sercem i swobodnym umysłem jak najlepiej służyli Panu Bogu, kochali Go, wielbili i czcili; bo tego właśnie Bóg ponad wszystko pragnie. I przygotowujmy w sobie zawsze przybytek i mieszkanie Temu, który jest Panem Bogiem wszechmogącym..." (Reguła I, 22).

Nigdy nie przestanie starać się o tę wewnętrzną gotowość. Bóg jest przecież Bogiem żywym, który gorąco pragnie spotkać człowieka i napełnić go swoją obecnością. Skoro jednak człowiek utracił czystość i prostotę spojrzenia, musi najpierw wyzwolić swoje serce. Niewątpliwie łatwiej byłoby Franciszkowi uciec w mgliste ideologie, w magię słów, popisywać się swoimi umiejętnościami i stwarzać pozory wielkości. Franciszek zna doskonale te pokusy, ale z chwilą odnalezienia "drogocennej perły" odwraca się od nich całkowicie. Teraz nie ustaje w zachęcaniu ludzi do osiągania pełni życia i radości, jaką daje Bóg: "Nie miejmy innych tęsknot, innych pragnień, innych przyjemności i radości oprócz Stwórcy i Odkupiciela, i Zbawiciela naszego, jedynego prawdziwego Boga, który jest pełnią dobra, wszelkim dobrem, całym dobrem, prawdziwym i najwyższym dobrem, który sam jeden jest dobry, litościwy, łagodny, miły i słodki... godny miłości, ukochany i cały pożądany ponad wszystko na wieki" (Reguła 1, 23).

Bóg nie jest więc władcą dalekim i wielkim ani sędzią mściwym i zagniewanym, ale ukochaną i ponad wszystko pożądaną Osobą.

Prawdziwym dobrem człowieka, jego pełnią i mocą. Życie Franciszka jest nieustannym nawoływaniem do "szaleństwa" wiary. Jego ewangeliczny radykalizm nie streszcza się w ubóstwie, lecz w wierze. Drogą wiary, prowadzącą do Boga, najwyższego Dobra, jest Ewangelia Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Całą duchowość Biedaczyny z Asyżu możemy zamknąć w jednym zdaniu: "Wewnętrznie oświeceni i rozpaleni ogniem Ducha Świętego iść śladami Syna Twego, Pana naszego Jezusa Chrystusa, i dojść do Ciebie, Najwyższy" {List skierowany do całego Zakonu, w. 51-52). To jest cały dynamizm jego życia.

W początkach duchowej przygody Franciszka nie ma śladu trosk społecznych lub apostolskich, jest jedynie poszukiwanie i przeżywanie obecności Boga. Jego nocne zmagania, wybuchy radości, przejrzysta wiara, liryczne i entuzjastyczne pieśni na cześć Najwyższego zderzają się z naszą niewiarą i niejednokrotnie zbyt wyrozumowaną religią. Wobec naszych dogmatycznych rozważań, pobożnych lektur, zaangażowania politycznego i społecznego Franciszek z Asyżu staje z elementarnym pytaniem: Co dla ciebie oznacza wiara? Kim dla ciebie jest Bóg? Czy "Drogocenną Perłą"?

O. P. Anzulewicz


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jacka OdrowążaModlitwa do św. Jacka Odrowąża

Litania do św. Jacka OdrowążaLitania do św. Jacka Odrowąża

Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliweAby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe

Czy Bóg przestaje być Bogiem?Czy Bóg przestaje być Bogiem?

Otwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla BogaOtwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla Boga

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej