Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pionier "cywilizacji miłości"

Chrześcijaństwo jest wybitnie religią miłości. Jezus bowiem nie tylko wniósł wśród ludzi porywający prąd miłości, ale z miłości oddał się im na krzyżu.

To świadectwo stanowi istotny rdzeń wiary chrześcijańskiej. Jezus poleca nam nieustannie wzajemną miłość, aby upodobniła nas ona do Trzech Osób Bożych, które żyją w wiecznej relacji miłości.

Ale najbardziej zdumiewa to, że Jezus nazywa nas przyjaciółmi i traktuje nas jako przyjaciół. Powierza nam tajemnice Ojca i dopuszcza nas do komunii z Duchem Świętym. Dlatego ma prawo wymagać od nas, byśmy kochali jedni drugich, jak On nas ukochał. Tak nas napomina: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13).

Apostoł zaś Jan precyzuje: "Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!" (1 J 3,18).


Urzekającą postacią i heroicznym przykładem świętego naszych czasów, który wypełnił dokładnie słowa Jezusa, stał się św. Maksymilian M. Kolbe, "patron naszego trudnego wieku", jak go określił Jan Paweł II.

Wszyscy wiemy bardzo dobrze, jak Kolbe żył w ciemnym okresie historii, w którym zdawały się przeważać siły zła, zakłamania i nienawiści. Choć był człowiekiem wątłym i często chorym, stawił czoła tej strasznej fali zła, ufając nie swoim siłom, ale pomocy Matki Bożej. Zakochany w Maryi Dziewicy, zwykł powtarzać: "Dla Niepokalanej wszystko czyni się i cierpi z radością". Przekonany, że nasz wiek jest w szczególny sposób wiekiem Niepokalanej, o. Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej i wytyczył mu jako cel wprowadzić Niepokalaną do serc ludzkich jako antydotum (środek zaradczy) na zakłamanie i grzech. Całkowite poświęcenie się Niepokalanej miało być znakiem i całkowitym zobowiązaniem się do wierności wobec Niej.

Nastawiony całkowicie na urzeczywistnienie swego ideału, o. Kolbe nie oszczędzał się ani chwili, nie wstrzymywał się też wobec trudności i niezrozumienia.

Przy swoim geniuszu organizacyjnym założył, jak wiecie, Niepokalanowy w Polsce i w Japonii jako pierwszorzędne instytucje wydawnicze. Wspominam z wielkim wzruszeniem swą pielgrzymkę sprzed lat do Niepokalanowa i swą gorącą modlitwę w jego ubogiej celi klasztornej. O. Maksymilian, będąc przekonany o konieczności wykorzystania środków masowego przekazu, wydawał pisma, w tym dziennik, o wielkim nakładzie. Chcąc przelać w masy ogień, który palił się w jego sercu, stał się kapłanem-dziennikarzem, pisał wiele artykułów, bogatych w treść, choć stylem jasnym i przystępnym dla wszystkich. Ożywiony przepotężnym zapałem apostolskim, był wulkanem inicjatyw, by "zdobyć dla Niepokalanej - jak pisał - duszę po duszy". Jako apostoł pióra i wychowawca mas, Kolbe żył w klimacie ustawicznej odwagi i niezmordowanego oddania, pobudzając twórczość współbraci, zachęcając do nowych inicjatyw, rozpraszając wątpliwości, rozsiewając oburącz wokół siebie pogodę i pokój. Aż przyszła godzina heroizmu. Uwieńczył bowiem męczeństwem swoje życie poświęcone całkowicie Bogu przez Niepokalaną. Bóg go doświadczył jak złoto w tyglu i przyjął go jako całopalną ofiarę, według przykładu sprawiedliwych, o których wspomina Księga Mądrości. W świecie zdominowanym przez kulturę nienawiści i przemocy św. Maksymilian Kolbe był wymownym przykładem i wspaniałym świadkiem nowej kultury, kultury pojednania i pokoju. Jest on naprawdę pionierem tej "cywilizacji miłości", zapowiedzianej przez Pawła VI i krzewionej, z niesłabnącą wytrwałością, przez Jana Pawła II na drogach świata w czasie jego licznych podróży.

"Nienawiść nie jest siłą twórczą; sama tylko miłość jest siłą twórczą" - tym przekonaniem żył o. Kolbe w ciągu swej krótkiej, lecz bogatej przygody ziemskiej.

Nawet w bunkrze śmierci o. Kolbe zaświadczył o potędze miłości, prosząc towarzyszy niedoli, by starali się zrozumieć wzajemnie, wspierać się i przebaczać. Był zaiste, w zadziwiający sposób, człowiekiem pojednania.

Kard. Paul Poupard



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1

Pieśń o ukrzyżowaniu PanaPieśń o ukrzyżowaniu Pana

Śladami męki Jezusa na Via DolorosaŚladami męki Jezusa na Via Dolorosa

Wielki Piątek - dziań ukrzyżowaniaWielki Piątek - dziań ukrzyżowania

Wizja Ukrzyżowania według objawień Marii ValtortyWizja Ukrzyżowania według objawień Marii Valtorty

Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej