Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sformułował uzasadnienie prymatu Kościoła rzymskiego i papieza

... Ireneusz jest przede wszystkim człowiekiem wiary i Pasterzem. Jak dobry Pasterz ma poczucie miary, bogactwo nauki, zapał misyjny. Jako pisarz stawia sobie dwojaki cel: bronić prawdziwej nauki przed atakami heretyków i wyłożyć w sposób jasny prawdy wiary...

28 czerwca 202 – W Lyonie, w czasie prześladowania Septymiusza Sewera zginął Ireneusz, biskup tego miasta, teolog, herezjograf, męczennik, ojciec i doktor Kościoła, święty. Sformułował uzasadnienie prymatu Kościoła rzymskiego i bpa Rzymu (papieża), których szczególną gwarancję miało stanowić męczeństwo Piotra i Pawła oraz sukcesja apostolska.

Ireneusz urodził się między 115 a 125 rokiem. Pochodził z pogańskiej rodziny z Azji Mniejszej. Edukację religijną rozpoczął w Smyrnie. Jako młody chłopiec słuchał nauk św. Polikarpa, który wspomniał o swoich kontaktach ze św. Janem Ewangelistą i innymi świadkami, którzy widzieli Jezusa. Studiował także grecką filozofię i literaturę.

Opuściwszy Smyrnę Ireneusz udał się do Galii, by tam głosić słowo Boże. Był kapłanem w młodych kościołach Lyonu i Vienne, współpracując z Potynem, biskupem Lyonu. W 177 liońscy chrześcijanie wysłali go z misją do Rzymu, do papieża Eleuteriusza i to zapewne ocaliło mu życie. Ci, którzy pozostali, w większości padli ofiarą prześladowań, które rozpoczęły się w Galii tego roku.

Po powrocie do Lyonu Ireneusz został wezwany, by zająć miejsce biskupa Potyna, który poniósł śmierć męczeńską. Jako pasterz Ireneusz prowadził intensywną działalność misyjną wśród ludów Galii, naprawiając ich odstępstwa od wiary apostolskiej oraz wprowadzając pokój w życie Kościołów, już wtedy naznaczonych podziałami i sporami.

Jego prawdziwym powołaniem pozostała jednak teologia. Dzięki głębokiej wiedzy i wierze stał się jednym z największych obrońców Kościoła przed zagrażającymi ze wszystkich stron herezjami. Spośród wielu herezji, które powstawały w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, za najniebezpieczniejszą uznał Ireneusz gnostycyzm. Doktryna ta, mająca wielu zwolenników, mówiła, że źródłem poznania nie jest Bóg i głosiła "samoświadomość" człowieka. Znaczną część swego 5-tomowego dzieła, znanego w przekładzie łacińskim jako "Adversus haereses" ('Zdemaskowanie i odparcie fałszywej gnozy'; tłum. jako 'Przeciw herezjom') poświęcił Ireneusz właśnie polemice z gnostycyzmem, zwłaszcza przeciw ich skrajnie dualistycznej wizji świata. Przedstawił w nim chrześcijańską kosmologię, teologię i eschatologię, w tym pierwszą w historii teorię wcielenia. Wskazywał, że poprzez Jezusa Chrystusa – zarazem Boga i człowieka – Bóg zbliżył się do ludzi i dał im udział w swym życiu. Kościół definiował jako wspólnotę Boga i człowieka (koinonia).

To i inne dzieła sprawiły, że Ireneusz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych chrześcijańskich pisarzy i intelektualistów ery przednicejskiej, a także za jednego z Ojców Kościoła.

Opierając się na Piśmie Świętym, odczytywanym jako pewna całość i jedność, interpretowanym w świetle kanonu prawdy, jakim było przepowiadanie apostołów, Ireneusz z wielką pasją opowiadał o doświadczeniu wiary Kościoła, przekazywanym z pokolenia na pokolenie jak depozyt, który odmładza. Dla Ireneusza wiara chrześcijańska jest wiarą w dobrego Ojca, który nie opuścił człowieka, swego stworzenia, lecz który w dalszym ciągu mówi do niego i przygotowuje do zbawienia przyniesionego przez Wcielenie Syna.

W swoich pismach, które są także pierwszymi przykładami teologii chrześcijańskiej, Ireneusz dawał świadectwo dobroci rzeczy stworzonych oraz człowieka, obrazu i podobieństwa Boga, wezwanego, by stać się chwałą Boga na ziemi. Przed swoją śmiercią Ireneusz zaangażował się w dzieło pojednania między Kościołami Wschodu i Zachodu, podzielonymi z powodu daty obchodzenia Wielkanocy. Pojednanie każdego stworzenia, zjednoczonego w Chrystusie jako Głowie, było dla Ireneusza sercem dobrej nowiny chrześcijańskiej.

Ireneusz głosił, że nie ma chrześcijaństwa wyższego, dla intelektualistów. Wiara publicznie wyznawana przez Kościół jest wiarą wspólną dla wszystkich. Tylko ta wiara jest apostolska, pochodzi od Apostołów, to jest od Jezusa i od Boga. Przyłączając się do wiary przekazywanej publicznie przez Apostołów ich następcom, chrześcijanie muszą przestrzegać tego, co mówią biskupi, muszą liczyć się szczególnie z nauczaniem Kościoła Rzymu, najważniejszego i najstarszego. Kościół ten, za sprawą swego starszeństwa, posiada większą apostolskość, bierze bowiem swój początek od filarów Kolegium Apostolskiego, Piotra i Pawła. Z Kościołem Rzymu muszą zgodzić się wszystkie Kościoły, uznając w nim miarę prawdziwej tradycji apostolskiej, jedynej wspólnej wiary Kościoła.

Wbrew gnostykom bronił roli Tradycji w przekazie prawd wiary. Tradycja jest według Ireneusza niezależna od Pisma Świętego, ale zawsze z nim zgodna, jej ochrona przed błędami stanowi główne zadanie Kościoła i jest fundamentem jego jedności (do dziś Ireneusz jest uznawany za wyraziciela jedności chrześc. Wschodu i Zachodu).

Ireneusz poniósł śmierć męczeńską w 202 w Lyonie. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem. Patron diecezji w Lyonie. Kult Ireneusza na cały Kościół rozszerzył w 1922 papież Benedykt XV. 21 stycznia 2022 ogłoszony został przez pap. Franciszka Doktorem Kościoła.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SACWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej