Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Poza krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by się dostać do nieba"

..."Poza krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by się dostać do nieba"... ( św. Róża z Limy). 23 sierpnia - Dowolne wspomnienie św. Róży z Limy (Isabel Flores de Oliva), tercjarki dominikańskiej, mistyczki (zm. 24 sierpnia 1617). Kanonizowana w 1671 jako pierwsza święta Kościoła katolickiego pochodząca z Ameryki. Patronka obu Ameryk, Filipin, Indian, Limy, kwiaciarek i ogrodników.

Isabel Flores de Oliva urodziła się 20 kwietnia 1586 w Limie w Peru. Różą nazywała ją służąca z powodu jej niezwykłej urody i imię to Święta zatrzymała, kiedy arcybiskup Limy, św. Turybiusz de Mogrovejo udzielił jej bierzmowania w 1597. Już od dzieciństwa była szczególnie zainteresowana wszystkim co dotyczyło religii, a zwłaszcza co odnosiło się do życia kontemplacyjnego. Będąc dzieckiem praktykowała posty, czyniła pokuty i była uprzywilejowana wieloma widzeniami i przeżyciami mistycznymi. Jej rodzice - jak się okazało - byli przeciwni jej wstąpieniu do klasztoru, do czego czuła powołanie. Doczekała się jednak jakiegoś spełnienia swego pragnienia samotności, odwiedzając często małą pustelnię, którą zbudowała w ogrodzie swojego domu.

W wieku dwudziestu lat została tercjarką dominikańską i przybrała imię Róża di Santa Maria. Wkrótce zaczęła miewać ekstazy, szczególnie pomiędzy czwartkiem i sobotą. To głębokie życie modlitewne Święta łączyła z pracą na rzecz biednych i chorych. W swym domu wydzieliła pokój, gdzie znajdowała czas, by pomagać dzieciom bez środków do życia i zniedołężniałym osobom starszym. Gdy jej hiszpańscy rodzice potrzebowali pomocy w zakresie środków finansowych, Róża pomagała im sprzedając kwiaty, pracując w polu i szyjąc na zlecenie.

Po śmierci rodziców, Różę przyjęło pobożne małżeństwo, które pokochało ją jak córkę. Był to dla niej jakby drugi dom rodzinny. Tu też zmarła w 1617, przekroczywszy zaledwie trzydzieści lat. Zmarła w dniu, który przepowiedziała, ale przez kilka dni nie było można urządzić jej pogrzebu ze względu na tłumy żałobników, zarówno bogatych jak i biednych, okazujących wobec niej wielką miłość i oddanie. Zgodnie z jej życzeniem, jej pokryte bliznami, pochodzącymi z praktyk pokutnych i wyniszczone ciało zostało pochowane w klasztorze kościoła św. Dominika. Tam po 18 miesiącach znaleziono je całe, naturalnie zabarwione i pachnące.

Relikwie Świętej przechowywane są obecnie w dwóch miejscach. W dominikańskim kościele Santo Domingo znajduje się specjalny ołtarz poświęcony świętym peruwiańskim. Spoczywają na nim trzy złote relikwiarze zawierające czaszki św. Róży i św. Marcina de Porres oraz szczątki św. Jana Maciasa. Chociaż nie można oglądać ich na co dzień, okazywane są przy specjalnych okazjach. Pozostałe relikwie Świętej przechowywane są kilka bloków dalej w małym kościółku, zbudowanym w miejscu, gdzie zamieszkiwała Róża. Ta mała budowla, podniesiona do godności bazyliki, jest również w posiadaniu wielu przedmiotów noszonych lub używanych przez Świętą za życia. Wśród tych przedmiotów jest krzyż, z którego Święta miała pewnego razu otrzymać Przenajświętszą Krew, pierścionek z cudownie wygrawerowaną dla niej dedykacją oraz kolczasty kawałek metalu, który nosiła w celu umartwienia. W ogrodzie znajduje się mała pustelnia oraz studnia, do której Święta wrzuciła klucz od kłódki spinającej łańcuch, którym opasywała talię w ramach pokuty.

Po kanonizacji przez pap. Klemensa X (12 kwietnia 1671), Różę wkrótce ogłoszono patronką Peru, Indii Zachodnich, Filipin i całej Ameryki. Na słynnym obrazie "Maria Różańca z Pompejów" widzimy Różę u boku św. Dominika, z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Dzieło nawiązuje do cudu, który uczyniła Święta chroniąc Limę przed strasznym trzęsieniem ziemi w 1746.

******

Według opisów piękno fizyczne łączyło się w Róży ze świętością. Nas, ludzi XXI wieku, Róża przeraża umartwieniami i czynami pokutnymi. W jej życiu nie było kompromisu pomiędzy krzyżem a wygodą. Brała dosłownie cierpienia Chrystusa na siebie i naśladowała je w ukryciu rodzicielskiego ogrodu. Przeżyła 31 lat i pół roku, a biorąc pod uwagę rozliczne choroby i umartwienia własnego ciała, jakie sobie narzuciła, to już było cudem, że dożyła tego wieku. Jej wzorcem osobowym był wzorzec ascety - stąd odmawiała sobie przyjemności i wygód życiowych, praktykując umartwienia ciała. Zgodnie z ewangeliczną zasadą "gromadźcie sobie skarby w niebie", zdobywała przed Bogiem rozmaite zasługi.

Róża jest mistykiem, a mistyk zapatrzony w Boga nie widzi na swej drodze żadnych przeszkód. Dąży bez zastanowienia tam, gdzie inni nie postawiliby nawet pierwszego kroku. Tam, gdzie przeciętny człowiek zniechęca się i wycofuje, mistyk nawet nie zwalnia kroku. Taka była też święta Róża z Limy.

"Wszyscy powinni zrozumieć, że za utrapieniami idzie łaska. Powinni wiedzieć, że bez ciężaru cierpienia nie dociera się na wyżyny łaski. Powinni rozumieć, że wraz z rosnącym trudem odpowiednio zwiększają się dary łaski. Nie powinni łudzić się i błądzić. Jest to jedyna droga wzwyż do raju, a poza krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by się dostać do nieba" (Róża z Limy).

Róża na pytanie Kim jest Bóg? odpowiedziała: "Mogę tylko powiedzieć, czym Bóg nie jest i w czym wszystko przewyższa. On jest Światłem bez kształtu, bez miary, bez końca, niepojętym Blaskiem, który obejmuje sobą wszystko; delikatnym, wiecznotrwałym, przeczystym Światłem, które rozdaje siebie w najwyższym stopniu, a mimo to zostaje jednością".

"Nikt nie narzekałby na krzyż ani spotykające go trudy, gdyby wiedział, na jakiej wadze są odmierzane i jaką w sobie niosą nagrodę".

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości



Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 1Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 1

Modlitwa do św. Andrzeja Kim Taegon i św. Pawła HasangModlitwa do św. Andrzeja Kim Taegon i św. Pawła Hasang

bł. Tomasz Johnson, Jan Davy i towarzysze męczennicybł. Tomasz Johnson, Jan Davy i towarzysze męczennicy

Modlitwa do bł. Tomasza Johnsona, Jan Davy'ego i towarzyszy męczennikówModlitwa do bł. Tomasza Johnsona, Jan Davy'ego i towarzyszy męczenników

Co to jest chrzest z wody. Czy jest on ważny, kiedy można chrzcić w ten sposób?Co to jest chrzest z wody. Czy jest on ważny, kiedy można chrzcić w ten sposób?

ks. Józef Sadzikks. Józef Sadzik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej