Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rozważania Tomasza a Kempis

ROZWAŻANIA TOMASZA Z KEMPEN (1379-1471)

Dziełko Tomasza z Kempen "O Naśladowaniu Chrystusa" należy do najpoczytniejszych dzieł z literatury religijnej. Było ulubioną lekturą świętych, papieży i uczonych. I tak wczytywał się w nią św. Ignacy Loyola, św. Pius V, św. Karol Boromeusz, św. Franciszek Salezy, św. Jan Bosko, św. Teresa od Dzieciątka Jezus; sięgali po nią poeci, pisarze, filozofowie, uczeni - P. Corneille, G. W. Leibnitz, A. Manzoni, A. M. Ampóre, jak również papieże ostatnich czasów; Jan XXIII, i Jan Paweł I.

"Panie! Ufając Twej dobroci i Twemu wielkiemu miłosierdziu, przychodzę chory do Zbawcy, głodny i spragniony do źródła życia, ubogi do Króla niebios, sługa do Pana, stworzenie do Stwórcy, smutny do mego miłościwego Pocieszyciela.

Skądże mi to, żebyś Ty do mnie przychodził? Kimże ja jestem, żebyś Ty mi się oddawał? Jak odważy się grzesznik zjawić wobec Ciebie? A jakże Ty raczysz przyjść do grzesznika?

Znasz sługę Swego i wiesz, że nie ma w nim nic dobrego; więc za co byś mu miał wyświadczyć tę łaskę?

Wyznając przeto swą nikczemność, uznaję Twą dobroć, uwielbiam litość i dziękuję Ci za niezmienną miłość.

Czynisz to bowiem sam z Siebie, a nie dla moich zasług; żebym dobroć Twoją coraz jaśniej poznawał, żeby coraz gorętsza miłość płonęła we mnie, a pokora coraz więcej mnie pociągała.

A ponieważ to Ci się spodoba i Ty tak czynić nakazałeś, czaruje mnie Twoja łaskawość; oby moja nieprawość mie stanęła na przeszkodzie!

Wielbię Cię, Boże mój i wychwalam na wieki! Gardzę sobą i poddaję się Tobie, zszedłszy aż do głębin mej nikczemności.

Oto skłaniasz się ku mnie, choć nie jestem godzien podnieść oczu ku Tobie.

Oto przychodzisz do mnie, chcesz być ze mną, zapraszasz mnie na Swą ucztę.

Chcesz mi dać pokarm niebiański i chleb Aniołów do pożywania, nie inny oczywiście pokarm tylko samego Siebie, Chleb żywy, który z nieba zstąpił i daje życie światu (J 6, 51-52).

Oto źródło miłości! Jakże tu żywo jaśnieje łaskawość Twoja! Jak serdeczne dzięki, jakie uwielbienie należy Ci się za to!

Jak zbawienny i dla nas korzystny był Twój zamiar, gdy ten Sakrament ustanowiłeś! Jak słodka i miła Uczta, skoro samego siebie dałeś jako pokarm.

Panie! Jak zdumiewający jest Twój czyn, jak potężna Twa moc, jak niepojęta Twa prawda!

Bo rzekłeś i stało się wszystko; stało się to, co Sam rozkazałeś!

Rzecz dziwna i godna wiary, choć przechodzi rozum ludzki, że Ty, Panie Boże mój, Bóg i Człowiek prawdziwy, mieścisz się cały pod drobną postacią chleba i wina, oraz że nie niszczejesz przez pożywanie przyjmujących Ciebie.

Ty, Panie wszechrzeczy, niczego nie potrzebujący, chciałeś przez ten Sakrament wśród ras zamieszkać.

Zachowaj duszę moją i ciało moje bez skazy, abym ze spokojem i czystym sumieniem mógł częściej sprawować Twe tajemnice i przyjmować je na wieczne moje zbawienie. Ustanowiłeś i poświęciłeś ten Sakrament przede wszystkim ku swej chwale i na wieczną pamiątkę (swej męki).

Duszo moja wesel się i dziękuj Bogu za tak zacny dar i za pociechę szczególną, którą ci zostawił na tym łez padole.

Bo ilekroć wspominasz tę tajemnicę i przyjmujesz Ciało Chrystusowe, tylekroć przykładasz się do dzieła swego zbawienia i stajesz się uczestnikiem wszystkich zasług Chrystusowych.

Albowiem miłość Chrystusa nigdy się nie zmniejsza i nigdy się nie wyczerpują nieprzebrane zdroje Jego zmiłowania."

(O naśladowaniu Chrystusa, Ks IV, R. 20).

* * *

"Panie! wszystko jest Twoje, co się znajduje na niebie i ziemi.

Pragnę Ci złożyć siebie samego dobrowolnie na ofiarę i pozostać Twoim na wieki.

Panie! W prostocie serca mojego oddaję Ci dzisiaj siebie samego na służbę wieczystą, bym Ci ulegał posłusznie i był nieustanną ofiarą ku Twej chwale.

Panie! Na ołtarzu zmiłowań Twoich rzucam wszystkie moje grzechy i przestępstwa, których się dopuściłem wobec Ciebie i Twoich Aniołów świętych od pierwszej chwili, w której zgrzeszyć mogłem, aż do tej godziny.

Abyś je wszystkie spalił razem i w niwecz obrócił ogniem Twej miłości!

Oto stojąc przed Tobą, Boże mój, błagam Cię, wysłuchaj mnie łaskawie!

Odpuść mi, Boże, przebacz grzechy moje, dla chwały świętego imienia Swego; zbaw duszę moją, którą odkupiłeś najdroższą Krwią Swoją!

Oto powierzam się miłosierdziu Twemu i oddaję się w ręce Twoje.

Postępuj ze mną według Swej dobroci, a nie według mojej złości i niegodziwości.

Ofiaruję Ci także wszystkie moje dobre uczynki, choć ich mam bardzo mało i tak bardzo niedoskonałe; w tym celu, żebyś je poprawił i uświęcił, żebyś je łaskawie przyjął i uczynił je miłymi Sobie; żebyś mnie zawsze pociągał ku lepszemu i mnie leniwego i nieużytecznego człeczynę doprowadził do błogosławionego i chwalebnego końca.

Ofiaruję Ci również wszystkie serdeczne pragnienia pobożnych; przedstawiam Ci potrzeby rodziców, przyjaciół, braci, sióstr i wszystkich osób mi drogich i tych, co mnie, lub innym dla miłości Twojej dobrze czynili; tych co mnie prosili o modlitwy.

Niech wszyscy doznają pomocy Twej, łaski wsparcia Twej pociechy, opieki w niebezpieczeństwach, uwolnienia od kar i zachowania od wszelkiego zła: niech Ci składają dzięki z radością i uwielbieniem.

Zanoszę też modły i ofiary błagalne za tych% szczególnie, którzy mnie w czymś obrazili, zasmucili, zganili, lub wyrządzili mi jakąś szkodę, albo przykrość; a również i za tych, których kiedykolwiek zasmuciłem, zgryzotę im sprawiłem, skrzywdziłem, zgorszyłem słowem lub czynem, świadomie lub niebacznie; abyś nam wszystkim pospołu darował nasze grzechy i wzajemne przewinienia.

Panie! Usuń z serc naszych wszystkie podejrzenia, niechęci, gniewy, spory; to wszystko co może naruszać miłość i zmniejszać bratnią zgodę.

Zmiłuj się, zmiłuj się, Panie nad proszącymi o litość Twoją, udziel łaski potrzebującym.

Spraw, abyśmy tak żyli, i żebyśmy godnie używali Twej łaski i postępowali naprzód na drodze życia wiecznego. Amen."

(O naśladowaniu Chrystusa, Ks IV, R. 9).Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej