Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wolne w supermarketach

     Za nami długi weekend, przed nami - już niedługo - Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Jednak za to święto nie otrzymamy od pracodawcy dodatkowego dnia wolnego od pracy. Co roku święto to przypada w niedzielę, która jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Dlatego pracodawcy nie muszą wyznaczać dodatkowego dnia wolnego.

     Jednak z wolnego od pracy mogą cieszyć się pracownicy zatrudnieni np. w supermarketach. Wielu z nas przyzwyczaiło się do zakupów w niedzielę. Dla niektórych to nawet sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Na szczęście po zmianie Kodeksu pracy również pracownicy sklepów mogą już zaplanować wolną niedzielę - 31 maja.

     Zakaz pracy w dni świąteczne obowiązuje wyłącznie pracowników. Dlatego w ten dzień mogą być otwarte sklepy. Jednak za ladą staną np. właściciele sklepu lub osoby zatrudnione na umowę cywilną - zlecenia. Co ważne, trzeba liczyć się w tym dniu z kontrolą, np. Inspekcji Pracy. Kontrolerzy mogą sprawdzać, kto pracuje w sklepie w tym dniu. A jeżeli okaże się, że jest to osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnej, to kontroler sprawdzi czy umowa ta nie jest ukrytą umową o pracę.

     Jesteśmy przyzwyczajeni, że takie same zakupy można zrobić codziennie, przez 24 godziny na dobę i to przez 7 dni w tygodniu. A jednak w wielu krajach Unii Europejskiej w niedzielę próżno szukać sklepu, żeby zrobić duże zakupy. Czasami trudno nawet znaleźć sklep, żeby kupić chleb. Po kilku latach obowiązywania w Polsce zakazu pracy w dni świąteczne, nie potwierdziły się obawy, że te świąteczne dnj źle wpływają na polską gospodarkę. Natomiast z pewnością mają wpływ na życie rodziny, która może zaplanować w taki dzień czas wolny dla siebie.

     Z drugiej strony, 31 maja nie musimy obawiać się, że kiedy na weekend wyjedziemy za miasto i zabraknie benzyny to będzie kłopot z dotarciem do domu. Zakaz pracy w święto nie obowiązuje stacji benzynowych. Tak samo jest z aptekami. Jak w każdą niedzielę, są wyznaczane dyżury aptek. Również, jeżeli wybierzemy się z rodziną na ciastko i lody to cukiernia będzie otwarta.

     Nie ma definicji, co to jest placówka handlowa. Ale przyjęto powszechnie, że są to np. sklepy, stoiska, hurtownie, magazyny, domy towarowe, składnice. One nie pracują. Natomiast w ten dzień pracować mogą placówki usługowe, które wykonują prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Taka interpretacja już przyjęła się w praktyce. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest prawidłowa. Może trudno będzie znaleźć otwarty sklep, żeby kupić produkty na obiad, ale z lekarstwami czy benzyną nie będzie problemu.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 maja 2009   

Wasze komentarze:
 KAsia: 13.05.2009, 15:57
 Wszystkie niedziele powinny być wolne od pracy! Szkoda tylko tych osób tj, pielęgnirek lekarzy, policjantów czy strażaków, itp. którrzy zawsze muszą być dla innych w pracy. Pan Bóg kiedyś Wam to wynagrodzi. Dziękujemy za poświęcenie
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej