Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowe kary za złe parkowanie

     Od 4 września straż miejska albo policja mogą odholowywać samochody źle zaparkowane na drodze osiedlowej czy trawniku oraz wystawiać w takim przypadku mandaty. Również za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, np. przed supermarketem, kierowca otrzyma mandat, a jego samochód zostanie odholowany. Nic natomiast nie zmieni się na drogach prywatnych.

     Jeżeli pojazd nie zostanie odebrany przez osobę uprawnioną w miejscu odholowania w ciągu trzech miesięcy, starosta może wystąpić do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu. Sąd będzie orzekał o przepadku pojazdu w trybie postępowania cywilnego w postępowaniu nieprocesowym. Właściciel pojazdu będzie musiał uiścić należności za usunięcie, przechowywanie, oszacowanie, sprzedaż lub zniszczenie pojazdu. Jeżeli tego nie zrobi dobrowolnie, starosta wystąpi z wnioskiem o wszczęcie egzekucji administracyjnej do naczelnika urzędu skarbowego.

     Zmieniona ustawa określa również maksymalne stawki obowiązujące za odholowanie pojazdu i jego przechowywanie. Kwoty te na terenie powiatu będzie ustalał starosta, do wysokości stawek maksymalnych. Ich wysokość jest uzależniona od masy całkowitej i rodzaju pojazdu. I tak odholowanie roweru lub motoroweru to koszt 100 zł, a każda doba jego przechowania - 15 zł. W przypadku motocykla jego usunięcie to 200 zł, a każda doba przechowywania - 22 zł. Za samochód osobowy trzeba zapłacić odpowiednio 440 i 22 zł. Wyższe kwoty stawek maksymalnych określono dla samochodów ciężarowych. Usunięty z drogi pojazd zostanie umieszczony na parkingu strzeżonym i pozostanie tam do czasu uiszczenia opłat za jego usunięcie i przechowywanie. Jeżeli w chwili odholowania pojazd był używany przez osobę inną niż jego posiadacz, jest ona zobowiązana do pokrycia kosztów wraz z właścicielem.

     Zgodnie z nowelizacją, zostały zaostrzone kary dla osób zajmujących miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych. Wysokość grzywny w tym wypadku wynosi do 500 zł. Do kwoty tej właściciel samochodu musi doliczyć koszty holowania i postoju samochodu na parkingu. Co ważne, będzie można zrezygnować z usunięcia pojazdu na koszt właściciela w przypadkach, w których jest to niecelowe. Chodzi zwłaszcza o sytuację, w której na miejscu stawi się właściciel. Dotychczas samochód podlegał usunięciu także wówczas, gdy w czasie oczekiwania na jednostkę usuwającą pojazd na miejscu zjawił się właściciel auta.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 września 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej