Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Urlopy rodzicielskie

     Od 1 stycznia 2009 r. pracownik będący ojcem wychowującym dziecko uzyskał prawo do jednego tygodnia płatnego urlopu. Natomiast od 1 stycznia 2012 r. wymiar tego urlopu będzie wynosił dwa lata. Na takich samych warunkach uprawnienia rodzicielskie przysługują biologicznym, jak i adopcyjnym rodzicom wychowującym dzieci. Prawa te zrównała nowelizacja Kodeksu pracy z 25 listopada 2010 r., która czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

     Warunkiem uzyskania prawa do urlopu przez pracow-nika-ojca było złożenie wniosku o jego udzielenie przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia. W praktyce obowiązek wykorzystania urlopu przez adopcyjnego ojca dziecka przed ukończeniem 12. miesiąca życia pozbawiało zainteresowanych prawa do tego urlopu. Procedura adopcyjna jest skomplikowana. Samo oczekiwanie na uprawomocnienie orzeczenia sądu powoduje, że urlop dla ojca dziecka adopcyjnego był fikcją.

     Uprawnienia do urlopu na dotychczasowych zasadach utrzymali biologiczni ojcowie. Oznacza to, że mają oni prawo do tygodniowego urlopu, jeżeli wykorzystają go do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Jeżeli więc np. dziecko 12 miesięcy kończy 16 stycznia, to siedem dni urlopu ojca musi upłynąć najpóźniej 15 stycznia.

     Na nowych zasadach prawo do tygodniowego urlopu przysługuje tylko ojcom adopcyjnym. Urlop powinni wykorzystać do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia do ukończenia przez nie 10. roku życia.

     Pozostałe uprawnienia rodzicielskie w 2011 r. pozostają bez zmian. Nie zmieni się wymiar urlopu macierzyńskiego i przysługującego za ten okres zasiłku macierzyńskiego. Taki sam urlop macierzyński przysługuje rodzicom adopcyjnym. Wymiar tych świadczeń jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, bliźniąt - 31, trojaczków - 33, czworaczków - 35, urodzenie zaś pięciorga lub więcej dzieci oznacza urlop w wymiarze 37 tygodni.

     W 2011 r. nie zmieni się również wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, za który przysługuje zasiłek macierzyński. W przypadku urodzenia jednego dziecka rodzice mogą wykorzystać dodatkowe dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Natomiast przy porodzie mnogim wymiar ten wynosi trzy tygodnie. Dla rodziców adopcyjnych dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w 2011 r. wynosi jeden tydzień.

     Nie zmienią się również zasady udzielania urlopu wychowawczego. Przysługuje on w wymiarze trzech lat do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia oraz dodatkowych trzech lat do ukończenia przez dziecko 18 lat, jeżeli jest ono niepełnosprawne.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 grudnia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej