Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Abonament RTV 2011 r.

Nie zmieniają się w 2011 r. ani zasady płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, ani krąg zwolnionych z opłat.

Osoby, które w 2010 r. albo wcześniej uzyskały prawo do zwolnienia i złożyły stosowne oświadczenie, nie muszą tego robić ponownie. Oczywiście warunkiem jest uprawnienie do zwolnienia. Znane są już również kwoty opłat za korzystanie z radia i telewizji w tym roku.

Abonament za radio i telewizję należy opłacać do 25. dnia miesiąca. Można kwotę uiszczać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie albo za cały rok. W przypadku opłaty dokonanej za dłuższy okres kwota uwzględnia zniżki.

Za używanie wyłącznie odbiornika radiowego opłata za jeden miesiąc wynosi 10,45 zł, przy jednorazowej opłacie za trzy miesiące - 15,50 zł, a za pół roku - 30,65 zł. Opłata roczna za używanie radia to 58,75 zł.

Jeżeli w domu jest tylko telewizja albo telewizja i radio, pobierana jest jedna opłata. Za jeden miesiąc wynosi ona 17,15 zł, za trzy miesiące - 49,65 zł, za sześć miesięcy - 98,25 zł. Abonament za cały rok wynosi 188,30 zł.

Na wysokość opłaty nie ma wpływu liczba odbiorników radiowych lub telewizyjnych w gospodarstwie domowym. Zawsze dokonuje się jednej opłaty.

Zwolnienie z opłat przysługuje niepełnosprawnym uprawnionym do określonych świadczeń i osobom, które ukończyły 75 lat. Abonamentu nie muszą płacić także osoby, które mają orzeczenie o I grupie inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zwolnieni z opłaty abonamentowej są również ci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub innego organu emerytalno-rentowego, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc, a także emeryci powyżej 60 lat, jeżeli wysokość ich emerytury nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. Kolejna grupa zwolniona z opłat to osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osiągają dochód w przeliczeniu na członka rodziny nieprzekraczający 504 zł (lub 583 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności). Abonamentu nie muszą płacić także bezrobotni i osoby mające prawo do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego. Aby skorzystać z przysługującej ulgi, należy złożyć na poczcie oświadczenie uprawniające do zwolnienia z opłat razem z dokumentem potwierdzającym prawo do świadczenia, zaświadczenie albo decyzję. Rodzaj dokumentu zależy od podstawy zwolnienia z opłaty.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 stycznia 2011Wasze komentarze:
 dc, łódź: 22.11.2011, 21:32
 Mam pytanie do wszystkich - szczególnie do pani Edyty Pisarczyk z INFOR. Otóż dziś - odmówiono mi na poczcie w Łodzi uznania zwolnienia z opłaty abonamentu RTV, pomimo okazania zaświadczenia z PUP ,że jestem od 01 listopada 2011 - osobą bezrobotną .Pani powiedziała ,że bezrobotni dzielą się na tych z zasiłkiem i bez zasiłku. Ci z zasiłkiem - NIE MOGĄ BYĆ ZWOLNIENI z opłaty. Czy to prawda ?
 Aleksander Pietrzak: 24.10.2011, 14:04
 Gdyby telewizja gospodarowała racjonalnie pieniędzmi to abonament od każdego po 5zł/m-c wystarczyłby im bez reklam,ale nasza telewizja to prywatne ranczo z tą różnicą.że chcą się finansować bublicznymi środkami.Ba ! nawet nie chcą się z nich rozliczać.To jest prawdziwe Eldorado!
 pyskata: 22.07.2011, 12:27
 uwazam ze pani krystyna ma eacje, nie powinnismy placic zwrocmy uwage rowniez na tych ktorzy maja telewizje i nie placa abonamentu nie ma sprawieldiwosci na tym swiecie, ludzie przejzyjcie na oczy!!!
 janusz: 16.07.2011, 19:42
 Złodziejski abonament i już ! Uważam, że albo wszyscy albo nikt nie płaci. Od lat jestem abonentem TV satelitarnej, a ten komunistyczny twór jakim jest KRRiT zasłaniając się wyimaginowaną ustawą tylko żeruje na takich głupkach jak ja i innych taki samo bezsilnych. Ciekawy jestem co zrobią jak wszyscy Ci, którzy płacą przestaną płacić bo prawdopodobnie należałoby się zmówić tak jak to czynią handlowcy.
 Krystyna.: 26.06.2011, 18:31
 Uwazam,ze nie powinnismy placic abonamentu....Jest za duzo reklam i z tego powinni sie utrzymywac.Tak jest w innych krajach.Albo zlikwidowac reklamy i wprowadzic abonament albo odwrotnie...
 juda: 27.04.2011, 16:35
 Jak wyrejestrować telewizor ,żeby nie płacić abonamentu, mam tylko komputer, z chwilą jak mi się zepsuł ,to go usunełam z mieszkania
 abonentka: 06.02.2011, 11:57
 Nic się nie zmienia w sprawie abonamentu rtv; 1/3 społeczeństwa utrzymuje media, zaś firmy i pozostali Polacy(1/3) się z nich wyśmiewają; na tym polega polityka w Polsce; ,,dziel i rządź". Ci zadowoleni skutecznie hamują próby przywrócenia porządku w Polsce opartego na zasadach sprawiedliwości i współodpowiedzialności. Nic, tylko płakać
 ja: 23.01.2011, 21:09
 za co my płacimy za to , że kupując sprzęt płacimy z podatkiem który powinien iść na rtv , a telewizje płaca artystom po 40,000 zł. za 1 lub 2 piosenki , których i tam my nie usłyszymy i wiele innych marnotrastw za nasze pieniądze , granda . Dlaczego z kazdej strony jesteśmy okradani ?
 Sławek: 19.01.2011, 21:00
 Dane są prawidłowe - sprawdźcie sobie na stronie TVP


 Tomek: 19.01.2011, 15:46
 Uwaga! artykół wprowadza w błąd bo podaje złe stawki opłat miesięcznych.
 katarzyna: 16.01.2011, 13:09
 artykół jest nierzetelny, na stronie poczty polskiej podane są nieco odmienne infromację: •Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 5,35 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 64,20 zł). •Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 17,15 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 205,80 zł)
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7

św. Saba Jerozolimskiśw. Saba Jerozolimski

Modlitwa do św. SabyModlitwa do św. Saby

św. Gerald z Bragiśw. Gerald z Bragi

Modlitwa do św. Geralda z BragiModlitwa do św. Geralda z Bragi

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży, fot. Przemysław JahrMiasto Szwajcarią zwane

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej