Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Abonament RTV 2011 r.

     Nie zmieniają się w 2011 r. ani zasady płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, ani krąg zwolnionych z opłat.

     Osoby, które w 2010 r. albo wcześniej uzyskały prawo do zwolnienia i złożyły stosowne oświadczenie, nie muszą tego robić ponownie. Oczywiście warunkiem jest uprawnienie do zwolnienia. Znane są już również kwoty opłat za korzystanie z radia i telewizji w tym roku.

     Abonament za radio i telewizję należy opłacać do 25. dnia miesiąca. Można kwotę uiszczać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie albo za cały rok. W przypadku opłaty dokonanej za dłuższy okres kwota uwzględnia zniżki.

     Za używanie wyłącznie odbiornika radiowego opłata za jeden miesiąc wynosi 10,45 zł, przy jednorazowej opłacie za trzy miesiące - 15,50 zł, a za pół roku - 30,65 zł. Opłata roczna za używanie radia to 58,75 zł.

     Jeżeli w domu jest tylko telewizja albo telewizja i radio, pobierana jest jedna opłata. Za jeden miesiąc wynosi ona 17,15 zł, za trzy miesiące - 49,65 zł, za sześć miesięcy - 98,25 zł. Abonament za cały rok wynosi 188,30 zł.

     Na wysokość opłaty nie ma wpływu liczba odbiorników radiowych lub telewizyjnych w gospodarstwie domowym. Zawsze dokonuje się jednej opłaty.

     Zwolnienie z opłat przysługuje niepełnosprawnym uprawnionym do określonych świadczeń i osobom, które ukończyły 75 lat. Abonamentu nie muszą płacić także osoby, które mają orzeczenie o I grupie inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zwolnieni z opłaty abonamentowej są również ci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub innego organu emerytalno-rentowego, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc, a także emeryci powyżej 60 lat, jeżeli wysokość ich emerytury nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. Kolejna grupa zwolniona z opłat to osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osiągają dochód w przeliczeniu na członka rodziny nieprzekraczający 504 zł (lub 583 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności). Abonamentu nie muszą płacić także bezrobotni i osoby mające prawo do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego. Aby skorzystać z przysługującej ulgi, należy złożyć na poczcie oświadczenie uprawniające do zwolnienia z opłat razem z dokumentem potwierdzającym prawo do świadczenia, zaświadczenie albo decyzję. Rodzaj dokumentu zależy od podstawy zwolnienia z opłaty.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 stycznia 2011   

Wasze komentarze:
 dc, łódź: 22.11.2011, 21:32
 Mam pytanie do wszystkich - szczególnie do pani Edyty Pisarczyk z INFOR. Otóż dziś - odmówiono mi na poczcie w Łodzi uznania zwolnienia z opłaty abonamentu RTV, pomimo okazania zaświadczenia z PUP ,że jestem od 01 listopada 2011 - osobą bezrobotną .Pani powiedziała ,że bezrobotni dzielą się na tych z zasiłkiem i bez zasiłku. Ci z zasiłkiem - NIE MOGĄ BYĆ ZWOLNIENI z opłaty. Czy to prawda ?
 Aleksander Pietrzak: 24.10.2011, 14:04
 Gdyby telewizja gospodarowała racjonalnie pieniędzmi to abonament od każdego po 5zł/m-c wystarczyłby im bez reklam,ale nasza telewizja to prywatne ranczo z tą różnicą.że chcą się finansować bublicznymi środkami.Ba ! nawet nie chcą się z nich rozliczać.To jest prawdziwe Eldorado!
 pyskata: 22.07.2011, 12:27
 uwazam ze pani krystyna ma eacje, nie powinnismy placic zwrocmy uwage rowniez na tych ktorzy maja telewizje i nie placa abonamentu nie ma sprawieldiwosci na tym swiecie, ludzie przejzyjcie na oczy!!!
 janusz: 16.07.2011, 19:42
 Złodziejski abonament i już ! Uważam, że albo wszyscy albo nikt nie płaci. Od lat jestem abonentem TV satelitarnej, a ten komunistyczny twór jakim jest KRRiT zasłaniając się wyimaginowaną ustawą tylko żeruje na takich głupkach jak ja i innych taki samo bezsilnych. Ciekawy jestem co zrobią jak wszyscy Ci, którzy płacą przestaną płacić bo prawdopodobnie należałoby się zmówić tak jak to czynią handlowcy.
 Krystyna.: 26.06.2011, 18:31
 Uwazam,ze nie powinnismy placic abonamentu....Jest za duzo reklam i z tego powinni sie utrzymywac.Tak jest w innych krajach.Albo zlikwidowac reklamy i wprowadzic abonament albo odwrotnie...
 juda: 27.04.2011, 16:35
 Jak wyrejestrować telewizor ,żeby nie płacić abonamentu, mam tylko komputer, z chwilą jak mi się zepsuł ,to go usunełam z mieszkania
 abonentka: 06.02.2011, 11:57
 Nic się nie zmienia w sprawie abonamentu rtv; 1/3 społeczeństwa utrzymuje media, zaś firmy i pozostali Polacy(1/3) się z nich wyśmiewają; na tym polega polityka w Polsce; ,,dziel i rządź". Ci zadowoleni skutecznie hamują próby przywrócenia porządku w Polsce opartego na zasadach sprawiedliwości i współodpowiedzialności. Nic, tylko płakać
 ja: 23.01.2011, 21:09
 za co my płacimy za to , że kupując sprzęt płacimy z podatkiem który powinien iść na rtv , a telewizje płaca artystom po 40,000 zł. za 1 lub 2 piosenki , których i tam my nie usłyszymy i wiele innych marnotrastw za nasze pieniądze , granda . Dlaczego z kazdej strony jesteśmy okradani ?
 Sławek: 19.01.2011, 21:00
 Dane są prawidłowe - sprawdźcie sobie na stronie TVP


 Tomek: 19.01.2011, 15:46
 Uwaga! artykół wprowadza w błąd bo podaje złe stawki opłat miesięcznych.
 katarzyna: 16.01.2011, 13:09
 artykół jest nierzetelny, na stronie poczty polskiej podane są nieco odmienne infromację: •Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 5,35 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 64,20 zł). •Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 17,15 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 205,80 zł)
(1)


Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej