Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Rozliczenie podatku za rok 2010

     Do poniedziałku 2 maja 2011 r. należy rozliczyć się z urzędem skarbowym z przychodów uzyskanych w 2010 r. Zasady rozliczenia nie zmieniły się. Można odliczyć takie same ulgi na takich samych zasadach, jak przed rokiem. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku pomyłki urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, jeżeli korekta zostanie złożona w ciągu miesiąca (wcześniej - w ciągu dwóch miesięcy).

     Każdy podatnik musi z urzędem skarbowym rozliczyć się indywidualnie z przychodów, które uzyskał od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. Wyjątkowo wspólnie mogą rozliczyć się małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci, jeżeli uzyskały one przychody. Również ci, którzy w 2010 r. uzyskali dochód takiej wysokości, że nie trzeba odeń płacić podatku - do 3091 zł - mają obowiązek rozliczyć się z urzędem, który będzie mógł na tej podstawie zwrócić zapłacone zaliczki na podatek.

     Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe, jeżeli między nimi istniała w 2010 r. wspólnota majątkowa - czyli, że przez cały ten rok małżeństwo istniało. Jeżeli małżonek zmarł w ciągu 2010 r., a małżeństwo zostało zawarte przed 1 stycznia 2010 r., również można rozliczyć się wspólnie. Takie rozliczenie przysługuje także podatnikowi, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2010 r., a jego małżonek zmarł po 31 grudnia 2010 r. - przed złożeniem zeznania podatkowego.

     Rozliczenie wspólne oznacza, że w zeznaniu podatkowym zostaną zsumowane przychody małżonków albo małoletnich dzieci. Od połowy tak ustalonego przychodu zostanie wyliczony należny podatek i pomnożony przez dwa. Takie rozliczenie jest korzystne dla osób, z których jedna osiąga wysokie przychody, natomiast druga niskie albo nie uzyskuje żadnych.

     Rozliczając podatek za ubiegły rok, można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne, za użytkowanie internetu, darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego oraz krwiodawstwa realizowane przez honorowych dawców krwi. Jednak żeby skorzystać z ulg, należy je udokumentować. Do rozliczenia rocznego nie należy dołączać dokumentów uprawniających do ich odliczenia. Jednak fiskus może zażądać przedstawienia tych dokumentów. W takim przypadku podatnik ma obowiązek dostarczyć ich oryginały do urzędu skarbowego. Od naliczonego podatku można odliczyć 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS organizacji, a przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

     W rozliczeniu za 2010 r. można skorzystać również z następujących ulg: na dzieci, budowlanej oraz odsetkowej z tytułu spłaty odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


Zwycięzcy nie oszukują Zwycięzcy nie oszukują
Jon M. Huntsman
Nie znajdziesz tu pustosłowia ani utartych frazesów. Każda rada, jaką daje Ci autor, jest poparta jego czynem. Jon Huntsman jako jeden z nielicznych ludzi prezydenta Nixona nie został oskarżony w sprawie Watergate - wycofał się z Białego Domu, widząc panujące tam zepsucie. Kiedy natomiast tajlandzcy urzędnicy zażądali łapówki, wycofał się z wielomilionowej inwestycji... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej