Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Ulga na internet 2011

     Rozliczając się z urzędem skarbowym za 2010 r. można od uzyskanego dochodu odliczyć do 760 zł w związku z korzystaniem z internetu w mieszkaniu/budynku stanowiącym miejsce zamieszkania - niezależnie od rzeczywistych wydatków na ten cel. Jeśli za Internet zapłaciliśmy mniej, możemy odliczyć tylko tyle, ile wydaliśmy. Żeby skorzystać z tej ulgi, do rozliczenia rocznego należy dołączyć wypełniony załącznik PIT/O.

     Wydatki na internet można odliczyć wyłącznie na podstawie faktury VAT, również elektronicznej. Jednak jeżeli podatnik otrzymuje elektroniczne faktury potwierdzające korzystanie z sieci, to ma obowiązek przechowywać je w tej formie w formacie, w którym zostały przesłane, w sposób, który gwarantuje ich autentyczność i czytelność.

     Imię i nazwisko podatnika na fakturze muszą zgadzać się z danymi osoby, która zamierza dokonać odliczenia, a adres z miejscem jej zamieszkania. Nie zawsze jest to adres zameldowania. Z odliczenia nie może skorzystać podatnik, jeżeli dane na fakturze dotyczą osoby trzeciej. Dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi internetowej jest faktura. Podatnik dodatkowo powinien posiadać dokument potwierdzający poniesienie kosztów, czyli bankowe potwierdzenie zapłaty lub oświadczenie, że faktura została zapłacona gotówką. Odliczyć od dochodu można wyłącznie wydatki poniesione. Oznacza to, że nie odlicza się kwoty z wystawionej, a niezapłaconej faktury. Dokumentów potwierdzających prawo do ulgi nie należy dołączać do zeznania podatkowego, ale na wezwanie urzędu skarbowego trzeba będzie je przedstawić.

     W przypadku małżonków korzystniej jest, jeśli faktura została wystawiona na nich łącznie. Wówczas każde z nich może odliczyć do 760 zł, czyli łącznie 1520 zł. Warunkiem jest wykazanie w zeznaniu własnego dochodu uprawniającego do takiego odliczenia. Natomiast jeżeli faktura została wystawiona na jednego z małżonków, to tylko on może skorzystać z odliczenia od swoich dochodów.

     Podatnik nie musi być zameldowany w miejscu, w którym z internetu korzysta. Może np. lokal wynajmować. Musi jednak tam faktycznie przebywać, niezależnie od miejsca, w którym jest zameldowany.

     Odliczyć od dochodu można wyłącznie wydatki poniesione na korzystanie z sieci, czyli już nie koszty montażu, naprawy czy zakupu modemu. Jeżeli na fakturze łącznie został wykazany abonament za internet i telefon, to nie można skorzystać z odliczenia - kwota abonamentu internetowego powinna być wyszczególniona.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 lutego 2011


Jak lepiej zarabiać. Metody milionera Jak lepiej zarabiać. Metody milionera
Steven K. Scott
Masz pasję. Budujesz dzieło swojego życia. Codziennie dokonujesz ważnych odkryć. Dostrzegasz więcej, niż ludzie wokół Ciebie. I czujesz, że moc jest z Tobą. Oto stan ducha, w jakim człowiek dokonuje rzeczy niemożliwych. Nieważne z czym zaczynasz i czy los uśmiechał się do Ciebie. Liczy się jedno: Twoje monumentalne marzenie i to, czy jesteś gotów się dla niego poświęcić... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej